Детската университетска болница - грандиозен проект на световно ниво, който ще преобрази бургаското здравеопазване
Тя ще обхване региона от Стара Загора до Сливен, Ямбол и Бургас
Кметът на Бургас Димитър Николов представи проекта за изграждане на Специализираната детска университетска болница в града, която ще отговаря за Югоизточния регион и ще приема пациенти от Стара Загора до Сливен, Ямбол и Бургас. Визията на Община Бургас е за мащабен комплекс, който ще обхване цялата верига на здравеопазването и ще предоставя медицински грижи на световно ниво. Предвижда се благоустрояването на цялата територия около УМБАЛ-Бургас, която е общинска. Специализираната детска университетска болница ще бъде в двора на държавната, за да има топла връзка с реанимацията. В проекта се включва не само закупуване на апаратура и уреди за детските кабинети в целия регион, но и строителството на два жилищни блока, в които ще се настаняват медиците, тъй като предварителни проучвания показват, че 75% от тях няма да бъдат бургазлии.
Международен екип от специалисти и консултанти на избрания от Европейската инвестиционна банка испански мултинационален консорциум IDOM /АЙДОМ/ пристигна в Бургас и стартира работа по проекта. В него влизат специалисти от Америка, Германия, Испания, Мексико. Основната им задача е да направят обстойно проучване за нуждите от здравеопазване в Югоизточния регион на България – какви са необходимите отделения и в какви параметри и капацитети. Ще подготвят и финансов план за изпълнение и строителство, включително и дизайна на сградата, както и връзката с УМБАЛ-Бургас.
Към този проект Общината включва още по-голям проект с благоустрояването на цялата територия на УМБАЛ-Бургас, закупуването на оборудване за детските педиатрични кабинети за целия регион. Община Бургас включва и изграждането на два жилищни блока за настаняване на медицински специалисти и лекари, които ще работят в нашата детска болница, включително и програми за обучение и специализация на студенти от страната, с цел да продължат след завършването си специализиране и работа в новата детска болница в Бургас.
„Анализът показва, че около 75% от лекарите и специалистите, които ще работят, след като тя бъде построена, ще бъдат външни. Затова за нас е необходимо да им осигурим добри условия за битови нужди и допълнителни финансови стимули. Защото заради красивото име Бургас никой няма да дойде, да бъде стимулиран и привлечен. Очакваме след 2-3 месеца да излезе първият доклад на специалистите и комитет, избран от Община Бургас, с лекари и хора с опит в управлението на здравни заведения ще приемем първия етап“, каза кметът Димитър Николов.
„За новата болница ще бъде закупено такова специализирано оборудване, което не само е подходящо за лечение на деца, но е създадено, взаимствайки добри практики от целия свят. Ще обменяме опит и с други такива лечебни заведения в света за деца. Това е изключително важна тема за Бургас. Към здравето на нашите деца се отнасяме изключително отговорно, затова и подхождаме максимално професионално, съобразявайки се най-вече с мнението на специалистите“, добави кметът на Бургас Димитър Николов.
До края на годината е срокът за подготвяне на документите, за да стартира нейното изграждане. Очакваме наесен Община Бургас да внесе апликационната форма за получаване на европейското финансиране.
В продължение на три дни са проведени работни срещи за обсъждане на детайлите и уточняване на план-графика на отделните му фази. Международните експерти се срешнаха и с ръководството на УМБАЛ Бургас, на Медицинския факултет и Регионалната здравна инспекция.
В рамките на следващите три месеца експертите имат задачата подробно да обследват и анализират района на Бургас и съседните области, за да подготвят проект, адаптиран за нуждите на целия регион, отчитайки и туристическия му профил.
Екипът ще изготви оценка на здравните нужди, анализ за определяне на капацитета и обхвата на болницата и финансов анализ.
Целта на международните консултанти е да изготвят проект за броя на етажите и отделенията, броя на кабинетите и леглата, обзавеждане и оборудване, както и да подготвят тръжните документи, с които Община Бургас да кандидатства за финансиране на строителството на детската болница.
Идеята е Специализираната детска болница да предостави педиатрична помощ на едно място и да позволи комплексно лечение на децата, не само от община Бургас, а и от цяла Югоизточна България.
Компанията IDOM е световен лидер в строителство, архитектура, инфраструктурни проекти, енергетика, транспорт, телекомуникации и има богат опит в консултирането на редица проекти в областта на здравеопазването по цял свят.
В екипа от експерти са доказани световни имена в сферата на здравеопазването, сред които Артур Питман от САЩ - 20 години финансов директор на болница, 20 години управител на болница и 20 години консултант на министерството на здравеопазването на САЩ, Ларс Кибург от Германия - с дългогодишен опит в доболничната помощ и социално-осигурителните модели в Европа, Сезар дел Вале Монталво /Испания/ – консултант по здравеопазване и технически директор на проекта, Пабло Елорз /Испания/ – архитект с 18-годишен опит в концепции и външния дизайн на болнични заведения, Карлос Джаир Салто Агуире /Мексико/ – специалист по инфраструктура, ресурси, апаратура и лекарства на лечебните заведения, Руй Мая /Португалия/ – 20-годишен опит в архитектурата и специализацията на болници.
„АЙДОМ“ /IDOM- Consulting, Engineering, Architecture, Spain/ бе предпочетена и избрана от общо 13 участници в конкурентна процедура, проведена от Европейската инвестиционна банка. Компанията представлява мултидисциплинарна глобална група, в която работят над 3800 експерти в 45 офиса в 17 държави на различни континенти, с 866 партньори, над 12 000 клиенти и над 30 000 проекта в 125 държави. Компанията е с богат опит в строителството на болници и други големи инфраструктурни обекти, като зад гърба си има няколко построени болници в Европа и Латинска Америка.
Испанските консултанти ще бъдат подпомагани на местно ниво от българската компания „Миа Архитекти“ /MIA Architects/, специализирана също в проучване, консултиране и проектиране на сгради от публичната инфраструктура, включително и на здравни заведения.
Бургас най-много да привлече някой от Малко Търново.
Назначи лекари от други градове в общинските болници. Бургаските лекари без работа. Схемите с Мануелян така работят.
Но идва Видов ден. Ще си получат заслуженото.
В града има само двама детски лекари с две специалности, а трябват поне 200. От Китай ли ще ги внесем, като китайските инвестиции, дето още ги чакаме - 15 години станаха?
Да се строи е важно, това вече го разбрахме от "Арена Бургас". Чекмеджето се пълни най-лесно със строителство и саниране.
Идеята да се лекуват дечица е прекрасна,
но защо ГЕРБ не я реализира до сега,
а чакаха да се Сгромолясат като колос на глинени крака!
И дано проекта да не се изпълнява от герберунгерска фирма,
че пак ще падне голямо крадене
и некачествено изпълнение!