Ще сме защитени от коронавируса до края на годината, вирусолог съветва да се внимава с ваксините
Хората с риск от тромбоцитни събития да се съветват с личните лекари, предупреждава проф. Радостина Александрова
Страни като САЩ и Великобритания вероятно ще достигнат до групов имунитет в трето тримесечие на тази година, а останалите европейски страни, сред които и нашата – през последното. До края на годината ще сме защитени от коронавируса. Това е оптимистичният сценарий, каза в „Денят започва“ по БНТ вирусологът към БАН Радостина Александрова.
След като бе попитана дали се промени се вирусът и защо хората, които вече са преболедували COVID-19 се заразяват отново и карат заболяването по-тежко, тя отговори, че рискът за това е малък.
„В Дания бяха направени над 10,5 млн. PCR теста. Изследването обхвана около 75% от населението. Идеята беше да се види какво се случва при хората, които при първата вълна са били позитивни при втората вълна какъв е риска. Оказа се, че защитата, която имат хората срещу повторно заразяване в групата под 65 години е около 80%, но при по-възрастните – пада до 49,5% с уговорката“, заяви проф. Александрова.
„Подобно изследване бе направен в Изразел. То обхвана 150 000 души. Оказа се, че има риск от повторна инфекция, но е под 1 %“, уточни тя.
„Мишената на ваксините е една и съща – така нареченото шипче на вируса. Ако вирусът продължи да е по-дълго с нас, всеки от вече ваксинираните, ще трябва отново да се имунизира. Ако се стигне до необходимостта от трета доза ваксина, това ще зависи от конкретната ситуация. Има много заболявания, при които също се налага поставянето на допълнителни дози“, изтъкна вирусологът.
„Ситуацията около ваксината на "Астра Зенека" се развива изключително динамично. В момента се извършват интензивни проучвания, за да бъде категорично потвърдена връзката между ваксината и нежеланите проблеми с кръвосъсирването, а и да се изяснят възможните движещи механизми и кои биха били уязвимите групи, за да се предприемат стъпки за максимално ограничаване на рисковете“, добави тя.
“Жените, които имат повишен риск от тромбоцитни събития, трябва да се посъветват с личните си лекари и те евентуално да ги насочат към друг тип ваксина”, посъветва експертът от БАН.
Проф. Александрова препоръча хората да са спокойни като взимат решение и да постъпват така, “както им диктува сърцето”.
“Тези, които искат да продължат с втора доза “Астра Зенека”, защото не са имали проблем първия път, защото това са много редки събития, могат да продължат. Тези, които имат притеснение, биха могли да сменят ваксината. За мен е много важно хората, които отиват да се ваксинират, да го правят с усещането, че е за добро и в името на това да се върнем по-скоро към нормалния си начин на живот, а не да отиват с болка в душата, че може да им се случи нещо”, добави тя.
"Комбинация между векторна и РНК ваксина ще доведе до по-добър клетъчен отговор, но засега тези тези заключения са правени при изследвания с животни. Очакваме клиничните проучвания", каза още проф. Радостина Александрова.
Проф. Илко Гетов, който пък е представител на България в Европейската агенция по лекарствата, каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че няма научни данни за абсолютната безопасност и изграждането на ваксинална ефикасност при комбинирането на векторна с РНК ваксина. Лично аз съм малко скептичен и по-скоро притеснен за комбиниране на тези ваксини, сподели той.
„Има пет сценария за поведение при хората с поставена първа доза на „Ваксзеврия“ (б.а. "Астра Зенека") – продължаваме, както е предписано, отлагаме втората доза, не слагаме втора доза, слагаме втора доза на РНК ваксина или продължаваме с две дози РНК ваксина“, обясни проф. Гетов.
По първоначални данни имунизираните с тази ваксина са от 4 до 7 пъти по-защитени от неваксинираните, а по отношение на нежеланите тромбози, те са най-малко възможни при възрастовата група от 70 до 79 г., каза още той.
Той предупреди, че рискови фактори за развиване на тромбози след употребата на „Ваксзеврия“ са тютюнопушенето, сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и дългият прием на контрацептивни средства.