Как протича пандемията в Бургаска област от началото на 2021 г.
Към средата на април броят на оздравелите вече започва да изпреварва този на новите положителни проби
Как се развива епидемичната обстановка в Бургаска област от началото на 2021 г., преминахме ли през пика и платото, какви са очакванията за близките месеци. На тези въпроси ще опитаме да отговорим днес, използвайки данните от ежедневния бюлетин на РЗИ-Бургас и извършвайки по-задълбочен анализ на статистиката. Флагман.БГ изготви графична репрезентация на пандемията, която по-сполучливо от сухи ежедневни числа да дава информация за развитието на заболеваемостта в региона.
Данните са категорични: Бургаска област със сигурност вече е преминала през т.нар. „трети пик“ на пандемията и стремглаво се насочва към стабилизацията, която видяхме в края на декември 2020 г. и началото на 2021 г. Абсолютният пик на заболеваемостта в областта е бил между 11 и 16 март.
В платото регионът е започнал да навлиза малко по-рано – около 6-8 март. В броя на новите случаи в областта от тази точка досега следва очевиден спад, като по данни от РЗИ днес се намираме на нивата от края на февруари, когато кривата тепърва започваше да се издига – разликата е, че сега тенденцията, за щастие, е обратна.
Както Флагман.БГ писа, макар наблюденията да са за категоричен спад в заболеваемостта, смъртността ще продължи да се увеличава в идните 2 до 3 седмици. Това се дължи на „наваксването“ в статистиката, тъй като периодът, необходим за пълното развитие на болестта и евентуалния летален край към момента е между 10 и 30 дни. Съдейки от това, повишения в смъртността в Бургаска област можем да очакваме до края на април, възможно е да има такива и до първата седмица на май месец. След това обаче очакванията са дори и този черен показател ще се нормализира.
В данните на РЗИ-Бургас може да се открие и любопитна информация. В периода между 26 и 28 февруари са регистрирани над 2300 оздравели. Вероятно обаче това се дължи на компенсации от предходни дни, които не са били отразени в статистиката. Въпреки този неочакван пик в броя на оздравелите, статистиката по този показател също е категорична – през последните 2 седмици средният брой на оздравелите е бил по-висок или приблизително равен на новите случаи в областта. Това е изключително добра новина, която дава надежда, че съвсем скоро натискът върху здравната система в региона ще отслабне – данни, които се виждат дори и сравнявайки ежедневните числа за броя на хоспитализираните (477 към 14.04.2021 спрямо 490 към 13.04.2021)
В общи линии ситуацията конкретно в община Бургас следва тази в областта. През периода 4 януари – 15 април, видно от графиката морският град е достигнал пика между 18 и 21 март. Платото е продължило средно около 10 дни и в момента вече се вижда рязък спад в заболеваемостта, който вече дори и лекарите в covid-19 отделенията започват малко по малко да усещат.
Впечатление прави и друга информация, за която Флагман.БГ също съобщи по-рано – макар т.нар. „трета вълна“ в страната да е по-силна от предходната (ноември-декември 2020 г.), смъртността в момента е по-ниска спрямо онази в края на м.г.