Какво предстои след слух от снощи за подготвян хаос в местната власт на Несебър
Ще има избори за кмет и ОбС, но само в новата община Обзор
Флагман се свърза с областния управител на Бургас Вълчо Чолаков заради плъзнали слухове от снощи за предстоящ хаос в местната администрация на Несебър след скорострелното обявяване вчера на решение на МС за образуване на нова община под шапката на Обзор, чийто кмет Христо Янев е от ГЕРБ. Четвърти мандат община Несебър се управлява от мнозинство около независимия кмет Николай Димитров, което не допада на жителите на Обзор, убедени, че внасят повече в общинската хазна, отколкото получават като инфраструктура и условия за развитие на бизнеса. Днес репортер на Флагман засече група несебърлии да търсят за разговор зам.председателя на ГЕРБ Димитър Николов и областния управител Вълчо Чолаков. Вижте какво предстои по закон:
- Г-н Чолаков, МС създаде нова община – 266-тата в България. Прецедент е, че това стана много бързо след проведения референдум за отделянето на Обзор от община Несебър. От снощи това е най-коментираната тема в региона. Носят се всякакви слухове. Трябва ли да се проведат местни избори - за кмет и ОбС на община Несебър, така както за кмет и ОбС в новата община?
- Общините, от чиито територии се създават нови общини, запазват своето съществуване и избори за местни органи в тях не се произвеждат до края на текущия мандат. Освен в случаите, когато след разделянето се стигне до намаляване на територията над 50 на сто или на населението с над 30 на сто спрямо първоначалната територия и население. В тези случаи се произвеждат нови избори за местни органи на властта.
Министерски съвет създаде община Обзор
- Факт е, че никога досега държавата не е действала с такава скорост, когато хората искат да се отделят в самостоятелна община. Имаме валидни резултати от референдуми, провеждани преди 10-15 години, по които МС и до ден днешен не дава ход по изпълнение на решението на населението. Бихте ли посочили дали в Закона има срок за провеждане на избори и какви трябва да са те?
- При създаване на нова община изборите за общински съвет и кмет на общината се произвеждат в тримесечен срок от обнародването на указа на Президента на Републиката за създаване на новата община.
- Проблемът с Обзор бе повече политически, отколкото обществено-икономически. Има ли опасност сега и Свети Влас да поиска отделяне от Несебър със същото основание като това на жителите на Обзор? Питам Ви, защото настроенията там са аналогични, що се отнася до връзки между местните големци и голямата Община.
- Законодателят ясно е предвидил предпоставките за образуване на самостоятелна община, както и изключенията, по които Министерски съвет може да вземе решение. В Закона за административно териториалното устройство на Република България ясно е разписано при каква процедура и при какви условия има основание за обособяване на самостоятелна община.
- Искаме ясна процедура – за сроковете и кога президентът трябва да издаде Указа?
- Решението на Министерския съвет за създаване на нова община се изпраща на президента на Република България за утвърждаване. В закона не е фиксиран срок, в който Президентът трябва да издаде Указа.