Приключиха строителните дейности по проект Морета без отпадъци
Дрон показа новия облик на канала „Вая“, вижте обновеното съоръжение
С приключването на строителните дейности по канала е завършен проекта за почистване на канала, който свързва Черно море с езерото „Вая“.
Проект „Съвместни трансгранични инициативи за намаляване на отпадъците в Егейско и Черно море” Seas without waste, Ref. № CB005.2.12.088, финансиран по Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Турция 2014-2020, Приоритетна ос 1 „Околна среда“, Специфична цел 1.2. „Подобряване на капацитета за опазване на природата, устойчиво използване и управление на общите природни ресурси чрез съвместни инициативи в трансграничния район“.
Дрон показа новия облик на канала „Вая“. Съоръжението, което години наред беше затлачено с отпадъци и наводняваше складове и пътища, днес е напълно почистено. Изграден е и прилежащ път - 261 м, който го прави достъпен за любителите на риболова и осигурява бъдещето почистване и обслужване. Зоната има потенциал да се превърне в ново любимо място. Областният управител Вълчо Чолаков съобщи, че с втория етап на почистване е възстановена връзка между канала и езерото. Това е важно за бургаските гребци, чиято база се намира на самия канал. Дълги години, поради голямото затлачване и растителността, гребците са нямали възможност да тренират на терен а екологичните характеристики на водите са били силно влошени. Дългогодишните собственици на сгради в района споделиха, че във водите на съоръжението вече се срещат различни птици, интересни за наблюдение.
За крайния резултат е извървян дълъг път на срещи, преговори, проектиране и планиране между Бургас и Енез, Турция. С приключването на строителните дейности по канала е изпълнено обещанието, което областния управител Вълчо Чолаков пое пред бургазлии.
По време на почистването са премахнати хиляди куб. м тиня и битови отпадъци, стари бетонови фундаменти, които са образували допълнителен праг в средата на канала,а от там и до допълнително затлачване. Съоръжението вече има Акт 16.
По думите на екипа извършвал дейностите, след почистването нивото на водата пада до степен, в която е станало възможно да се наблюдава навлизането на черноморска риба.
„Този проект от самото си начало тръгна трудно. Редица са ситуациите, които екипа ще помни. Трябваше да убедим много хора и институции, че ще се справим. Днес е факт. Надявам се на областните администрации да им бъде гласувано доверие да изпълняват и значими проекти като този.“ – сподели Чолаков.
Партньори са Областна администрация Бургас и Областна администрация Енез, Турция.
Проектът е с продължителност 24 месеца и ще приключи през 2021 г. с инициативи по почистване, обучения и информационни кампании с екологична насоченост.
Настоящата публикация се издава с подкрепата на Европейския съюз, Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ ИПП България – Турция 2014-2020, по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП II).
Съдържанието на тази публикация е отговорност единствено на Областна администрация Бургас и по никакъв начин не отразява позицията на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.