Задава ли се имплозия на ЕС след Брекзит
Какво реално получи Великобритания след сделката и ще последват ли примера други страни
Предстои ли да станем свидетели на процеси, които могат да доведат до разпада на Европейския съюз отвътре? Този логичен въпрос задават мнозина анализатори след като на 1 януари 2021 г. Великобритания официално излезе от съюза. Всъщност ЕС, в същината си, е трябвало да бъде чисто и просто търговска организация – начин, по който страните на Стария континент да търгуват по-лесно една с друга в десетилетията след Втората световна война. Неслучайно той е бил наречен „Европейска търговска общност”. Впоследствие това обединение се разраства и с течение на времето обхваща както икономическия, така и политическия спектър на управлението. Великобритания реално винаги е имал съмнения за членството си.
Сегашната ситуация е следната: Позицията министър-председател на определена държава-членка е заменена с европейския аналог. Всички държави са окичили синия флаг с жълтите звезди до своя собствен, а европейските правила обхващат всяка малка бръмчинка от човешкия живот. Още в началото се е заговорило за федерация – подобно на модела в САЩ и Русия. С времето идва и общата валута, заменяща националните, които са базирани на икономическите реалности в конкретната страна – всичко това под претекста на „солидарността”. И така до наши дни, когато Великобритания – исторически винаги подозрителна към континенталните съюзи в Европа – реши да напусне, пише в статия за Taki's Magazine Брус Антонио Лауи
Това променя играта. Брекзит шокира Стария континент. Реално това е катализаторът на осъзнаването сред европейците, че ситуацията със съюза не бе необходимо да бъде такава, каквато е сега. Че животът е можело да бъде по-различен и е било в техните сили да го променят.
В интервю след референдума във Великобритания през 2016 г., тогавашният президент на Франция – про-европейски такъв – запитан дали в неговата страна ще се проведе подобно гласуване отговори с „Не, защото може да загубим”. Това е есенцията на европейската стратегия: Ако мислиш, че хората биха гласували срещу твоите политики, просто не правете избори. Толкова за демокрацията в съюза.
След Брекзит Франция покани британските банки да се преместят в Париж, а предсказанията тогава бяха за „финансов армагедон”. Това не се случи. Инвеститорите погледнаха жълтите жилетки на юг и прецениха, че е Лондон, макар и с огромна престъпност, е по-добър за техните интереси. В същото време, с години европейските „преговори” изправяха пред бетонена стена Великобритания. Предложение след предложение бяха отказвани от парламента на Острова, защото не бяха в интерес на хорат. И така допреди няколко месеца, когато най-после бе постигнато споразумение. Но защо чак сега?
Отговорът е прост. На масата за преговори всички участници са искали само и единствено да печелят пари, корекция – да продължат да печелят пари. Въпреки всички пози и заплахи от страна на ЕС, всички в крайна сметка разбраха тази истина и се съгласиха с нея. Без сделка никой нямаше да продължи да прави пари.
Сделката, разбира се очаквано, бе подписана в последната минута. По думите на Майкъл Барние „...британците не могат хем да имат торта, хем да я ядат” (стар фразеологизъм, който лесно се превежда като „не можеш да имаш едното и другото едновременно”). Но великобританците изглежда успяха да постигнат непостижимото. Каква е сделката?
- Свободната търговия между Острова и Европейския съюз е гарантирана с минимални гранични проверки;
- Европейският съд вече няма юрисдикция във Великобритания;
- Терминират се всички сделки на двете страни за митата;
- Слага се край на безграничната имиграция и границата с ирландия се отваря.
Великобритания няма да допринася с войници към потенциална Европейска армия, вместо това ще следва своята собствена външна политика и е свободна да прави сделки с други страни по цял свят;
А това създава прецедент, защото въпреки всички увъртания, накрая страната от преговорите, която сведе глава не бе Великобритания, а Европейския съюз. И точно в този момент държави като Полша, Унгария, Гърци и Италия следят развитието на събитията много изкъсо. Защото и те се опитват да намерят своя [...]екзит от Европейския съюз. Успеят ли, това ще доведе до имплозия на целия съюз. А установеното до този момет и дадено за пример от Великобритания е: „Свободата се постига с упорит труд и желязна решителност”.
Превод: Георги РУСЧЕВ
Та това което пиша е че Шел холандия раглежда възможността да последва Юниливър премествайки се изцяло на острова.
ПП. Покупки и тнт нямат никакво значение.
Униливър си е Холандско-Британска фирма. На 30.12.2020 приключи мърджа на холандския клон в британския, като холандските акционери, въпреки правителството си, подкрепиха сливането.
ПП. Само полуграмотниците на балканите мислят, че всичко е немско.
Униливър си е Холандско-Британска фирма. На 30.12.2020 приключи мърджа на холандския клон в британския, като холандските акционери, въпреки правителството си, подкрепиха сливането.
ПП. Само полуграмотниците на балканите мислят, че всичко е немско.
Според коментарите......
хахахахахаха....
Кой ще пълни Слънчака сега?
Откъде ще се захранва тоя клоака?
Всичко това е много добре за английските банки
Я погледни ей този сайт (ако изобщо го разбереш, че английският е трудно нещо), графиките и цифрите и после ще си говорим колко реално плаща Великобритания на ЕС:
https://fullfact.org/europe/our-eu-membership-fee-55-million/
За да избегне загуба на ЕС средства ЕС и ЕК са принудени да приобщят в ЕРМ БАЛЪЦИТЕ от БГ и Хърватия за да ПРИЛАПАТ техните ФИНАНСОВИ банкови АКТИВИ на БГто е точно 43 МИЛИРДА лева =21 МИЛИАРДА евра
Ма ти си завършил БСУ е щи е трудно и невъзможно да асимилираш шахматния ход на брилятните шахматисти от Банк ъф Ингланд
И ето един цитат, който показва за какво става въпрос: “Overall, since mid-2016, financial firms have shifted $1.6 trillion in assets out of Britain, according to EY”
За 10 год тва са 200 МИЛИАРДА евра
Разликата в ЕС бюджета ще дойде частично от БАЛЪЦИ като България ,Хърватия,Полша ,Румъния
А това за шел пак са измислици. Шел купиха миналата година на острова fist utility и станаха голям играч в електроенергията природен газ и Интернет доставчик. С две думи даже инвестираха и дума не може да става за оттегляне.
Шотландците са паразити, само измукват англичаните като кърлежи, но не могат да ги разкарат поради стари договори. Ако се махнат добро ще им направят.
Той и баща ти вярваше, че ссср няма да се разпадне...
Юниливър се изнесе от ес в Лондон.
Шел обмисля подобна стъпка.
Това са фактите, а не въображаеми опорки за загубени милиарди.
ПП. Островът го болеше да не загуби ситито - е, не само че не го загуби, а поне още 10 години никой в европа няма да го поставя под въпрос.
Джонсън може да им предложи реална граница и работни визи. А познай, кое ще изберат шотландците?!
И цялата паплач на Европа се изсипа там да им упъва помощите
Само да добавя, че шотландците се заканиха, скоро да се върнат в Европа и не виждам с какво може да им предложи Джонсън, за да ги задържи при следващия референдум.
Това първо не е вярно - когато сме имали самостоятелна държава, т.е. през Средновековието, сме имали много, силни и победоносни съюзи. Самата ни държава се е родила в резултат на такъв съюз. След 1878 сме имали толкова малко независими правителства, че не си струва да се говори. А да ни набеждават за разпада на СССР, СИВ и Варшавския договор е просто смешно.
Та спрете с тия бабешки "мъдрости" за урочасаната България!
На острова почти всичко поскъпна сериозно и това е само началото.
Бленуваната търговска сделка със САЩ няма да се състои, тъй като рижият клоун, на когото се надяваха всички популисти в обединеното кралство вече не е фактор и те публично се отрекоха отнего. Байдън знае къде са му интересите и ще си прокарва про-европейската политика с приятелчетата си Меркел и Макрон. Чакайте да видите къде ще е следващата война с немско, френска и американско участие... Британците този път обаче ще видят голям зор да се наредят на софрата.
Сделката, която сключиха в последния момент всъщност отхвърля всичко, което обещаваха брекзитърите на населението - нито ще има нерегулирана търговия, нито ще се оттърват от емиграцията. Да не говорим, че милионите британци, които живеят в ЕС вече усетиха дебелия край.
А най-доброто за ЕС е, че вече официално ще могат да си прокарат политиките, които британците спъваха десетилетия наред.
Популизмът губи почва - в Италия вече се усетиха, испанците видяха какво се случва, като ги управляват социалисти. Единствените бастиони останаха Полша и Унгария, ама и на тях ще им дойде редът.
Като цяло - ЕС може и да спечели от цялата работа, ако се организира правилно.
Долу - Превод: Георги РУСЧЕВ
Само не пише от какъв език е преведено и от къде е копи/пейстнато. Но може да се предположи, че езикът съвпада с фамилията на преводача.
Като приключи сагата с Тръмп, ще започнат да ни заливат с пророчества за разпада на ЕС.
Промиването на мозъци върви по график.