Байдън иска режимът в Турция да падне, България има повод за притеснение
Но не чрез военен преврат, а от опозицията, смята бившият ни консул Георги Димов
Американските санкции срещу Анкара може да символични, но на дипломатически език означават много както за американско-турските отношения, така и за целостта на НАТО. Турция става все по-самотен и изолиран играч на международната сцена. Това коментира Георги Димов, бивш генерален консул в Одрин, в предаването "Светът е бизнес", с водещ Ивайло Лаков.
"Джо Байдън още преди да бъде номиниран за кандидат-президент на САЩ от Демократическата партия даде интервю за NY Times през февруари тази година, в което каза следното: режимът в Турция трябва да бъде свален, но не чрез военен преврат, а от опозицията. Това Анкара никога няма да го забрави", смята Димов.
"На фона на тези изявления преди десетина дни на визитата в Инстанбул беше държавният секретар Майк Помпео, който не беше привестван нито от Ердоган, нито от външния министър Мевлют Чевушеглу", поясни гостът пред Bloomberg TV Bulgaria.
"Американският първи дипломат беше посрещнат само от Вселенския патриарх Вартоломей. За мен е много трудно да повярвам, че в рамките на една година или дори повече ще има посещение на американски държавен секретар в Турция, който и да е той", допусна гостът.
По думите на бившия генерален консул в Одрин икономическото състояние на югоизточната ни съседка е плачевно, предава днес.бг.
"Последният доклад на Световната банка от края на ноемрви посочва, че по размер на външен дълг Турция е на шесто място с близо 441 млрд. долара. Обаче като съотношение външен дълг и национален доход, тя е на предпоследно място - 59%. Това чисто икономически какво означава - по-голямата от част от твоя национален продукт е на вересия", каза още Димов.
Като обяснение за покупката на Турция на руската противоракетна техника С-400, въпреки членството й в НАТО, Георги Димов поясни, че Турция в момента се управлява от прищявките на "едноличен господар - Ердоган, който очевидно се притеснява от американските Patriot, при които някой може случайно да се обърка и да натисне копчето, насочвайки ракетите към неговите сараи".
Във връзка с относително скорошното решение на българското правителство да блокира преговорната рамка на Северна Македония гостът изказа, че чрез този ход се е консолидирала позицията на българското общество като цяло.
"Казаха се едни истини, които дълго време бяха премълчавани и замитани. Ние категорично трябва да сложим край на тази кражба на история и това опетняване на нашата страна ... и нека нашите братя, които живеят по тези земи, да не забравят, че споразумението между София и Скопие, подписано преди повече от три години, е между Република България и Република Македония. Сега името на тази държава е различно и ние имаме, макар и формално, напълно легитимно основание да денонсираме този договор, ако се стигне дотам", допълни той.
"Много е интересно, че Атина веднага подкрепи нашата позиция, докато Анкара в лицето на поздравяващия ДПС Ердоган застанаха зад тезата на Скопие", добави Георги Димов.
"От 2006 г. в Турция двама корпусни адмирали лансираха доктрината "Синя родина", която стриктно се изпълнява и означава турска юрисдикция по море в Черно, Средиземно и Мраморно. Анкара си е маркирала тези територии, които счита за нейни, но претенциите й са в разрез с международното право, в размер на 462 хил. кв. километра или четири пъти територията на България. Миналата година в изпълнение на тази доктрина Турция проведе едновременно учения и в трите морета. Ние говорейки за Средиземно море, не трябва да забравяме, че и в Черно море ни дебнат подобни заплахи", каза още гостът.
Че тя точно опозицията беше използвана от службите на САЩ, но тайните служби на Русия предупредиха падишаха и работата се утече. Та сега половината опозиция е в кауша за по 30-40 години. Нали ако САЩ си беше изпълнила целите за Турция, новата пионка нямаше да довърши Турски поток и щеше да нанесе големи щети на Русия? А Русия си има други планове и си следва стратегията, като си брани националният интерес.