11 405 излекувани от COVID-19 за 4 дни, рекордна заетост на болничните легла в Ямбол и Бургас
Големият брой на хората, преборили болестта е надеждата, която ни е необходима в тази битка, каза здравният министър
За последните седем дни излекуваните от COVID-19 са 16 872. Общо за последните четири дни пък са 11 405. Правят много добро впечатление тези числа, защото с тях е свързана надеждата, която ни е необходима в тази битка. Това каза на брифинг министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.
„Леглата за пациенти с неусложнени форми на коронавирус са заети на 52%, а за интензивните – 42%. 98% са заети в Ямбол, а в Шумен – 85. Висока е заетостта и в областите Бургас, Благоевград, Варна, Велико Търново, Сливен, Разград“, добави той.
Директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пък разкри, че България е на 9-о място в Европейския съюз по 14-дневна заболеваемост. 554 на 100 000 са се заразили с вируса. На Балканите сме на трето място, уточни той.
Директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пък разкри, че България е на 9-о място в Европейския съюз по 14-дневна заболеваемост. 554 на 100 000 са се заразили с вируса. На Балканите сме на трето място, уточни той.
27,5 на 100 хиляди души население пък е смъртността и това ни отрежда второ място в ЕС, каза професорът.
Според него се забелязва слаба тенденция за намаляване на общия брой на случаите през последните 10 дни. Това в никакъв случай не трябва да намалява нашата бдителност, добави той.
В момента в страната няма област със заболеваемост над 1000 души на 100 000 население, т.е. да е оцветена в черно, заяви министърът.
„В червено са областите по заболеваемост между 600 и 1000 на 100 000 души. Това са Бургас, Варна, Враца, Габрово, Кюстендил, Русе, Сливен, София – град, Стара Загора, Ямбол. София – град е на ръба и скоро очакваме да падне под 600 на 100 000 население. Това са обнадеждаващи данни. Минали са само 10 дни от въвеждането на мерките“, добави той.
„Толкова е крехка кривата на намаляване на заболеваемостта, че е много рано да правим каквито и да било изводи за постигане на успех. Остават ни десетина дни, в които трябва заедно да постигнем това, което целим с въвеждането на мерките“, изтъкна Ангелов.
„Не се готвим да отваряме детските градини. На брифинга при раздаването на линейките казах, че имаме нужда от цялата информация до края на тази седмица, за да вземем това решение. Към настоящия момент данните, с които разполагаме, не ни водят в тази посока“, добави той.
Нека за тези десетина дни да загърбим политическите си пристрастия и да се съсредоточим върху целта да овладеем епидемията и да прекършим гръбнака на този невидим враг, с който се борим, призова министърът.
"Надеждата идва с ваксините. САЩ забранява износа им. Този вирус изисква всеки от нас да стане лекар, да облече бялата престилка, ако искаме човечеството да спечели", добави той.
"От 2003 г. фирмите работят по създаване на ваксина срещу коронавируси. Тогава вирусът беше SARS-Cov-1, а сега е SARS-Cov-2. Твърденията, че тази ваксина е направена много бързо и че ще крие в себе си рискове за живота и здравето на хората са неверни", заяви проф. Ангелов.
2. Явно хората оздравяват самостоятелно у дома, без специално грижи
3. Защо тогава болниците са препълнени? С толкова малко легла ли разполагат?
Именно оздравели, а не "излекувани" от измислената ви здравна система !