30 000 български лекари и 10 000 стоматолози ще се ваксинират първи срещу COVID-19
Планът за ваксинация е приет преди минути, каза здравният министър Костадин Ангелов
30 000 лекари, 10 000 стоматолози, 46 000 професионалисти по здравни грижи, 6600 магистър фармацефти, 2600 техни помощници ще са сред първите, които ще се ваксинират срещу COVID-19. Това каза на брифинг здравният министър проф. Костадин Ангелов.
На заседание на Министерския съвет приехме националния план за ваксиниране срещу COVID-19, добави той.
„Разработен е от работна група съгласно моя заповед. Участваха специалисти от Министерството на здравеопазването, регионалните здравни инспекции, от Изпълнителната агенция по лекарствата, експерти от БЛС, от БЗС, БФС и др. Използвани са указанията на СЗО, планове не държави като Германия, Франция и Италия, както и на някои американски щати“, заяви професорът.
„Планът е съобразен с особеностите на българското здравеопазване, територия, инфраструктура. Той е динамичен, подготвен за адекватна промяна в зависимост от конкретната обстановка“, добави той.
Разрешенията за употреба на ваксина са описани като процедура, както и препоръките за имунизация, заяви министърът.
„В плана са дадени фазите за ваксиниране на българите по таргетни групи. В първата попадат медицинския персонал на лечебните заведения за извънболнична и болнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, зъболекари, фармацевти и техните помощници. Лицата са поставени под висок риск от заразяване и могат да предават инфекцията на рискови групи от населението. Имунизирането им ще продължи те да продължат да изпълняват професионалните си ангажименти“, добави той.
243 600 са включени в първата таргетна група, уточни проф. Ангелов.
Ваксинирането на всички български граждани, независимо в коя таргетна група попадат, ще е доброволно, след ясно изразено желание от тях да направят това, уверява той.
"Хората сами ще си избират ваксината, която да им бъде поставена. Във втората фаза попадат потребителите и персоналът на социалните институции, педагогически специалисти, българските учители и служителите за отглеждане на норки. 112 080 души попадат в тази таргетна група. От тях 89 000 са педагози", уточни министърът.
"В третата група са служителите, участващи в поддържането на основни за обществения живот дейности. ВиК е част от тази критична инфраструктура, тъй като голяма част от работниците се разболеят, се поставя под съмнение възможността за снабдяване с вода на българските граждани", добави той.
"В четвърта фаза попадат възрастни на или над 65-годишна възраст и лица с придружаващи хронични заболявания, поради по тежкото протичане на заболяването и по-високият риск от развитие на усложнения и смъртен изход. В това са и хората с вторични имунодефицити. Около 1,8 млн. души попадат в тази четвърта група", заяви Ангелов.
Във фаза пет са включени уязвимите групи от населението, поради високият епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот, добави той.
"Имунизацията срещу COVID-19 на тези целиви групи ще се извършва по предварително изготвени списъци. Тези фази и обхватът на лицата, които попадат в тях, са изготвени в тясна координация и след консултация с експертните съвети към Министерството на здравеопазването", подчерта министърът.
„Решихме страната да бъде разделена на шест региона. По първоначален план те бяха седем. На всеки район има отговорник като РЗИ, което ще извършва централната логистика. На район 1 отговорник за изпълнението е РЗИ – Враца, а вторият – РЗИ - Велико Търново, а третия – РЗИ – Варна, на четвъртия – столичното РЗИ, на петия – РЗИ – Пловдив, а на шестия – РЗИ – Бургас“, добави той.
"Директорите на съответните РЗИ-та ще бъдат привлечени към националния ваксинационен щаб под председателството на проф. Красимир Гигов. Заедно ще работят за осъществяване на всички логистични връзки, необходими за осигуряване на ваксина и за достигането й до всеки, пожелал да се имунизира", изтъкна проф. Ангелов.
"Срокът на действия на плана за ваксинация е до изтичане на сключените чрез Европейската комисия договори. При промяна на фактите и обстоятелствата планът подлежи на актуализация. Когато бъдат утвърдени ваксините, както и кратките характеристики на продуктите, когато са ясни отговорите на много въпроси, които си задаваме за целевите групи, показания, противопоказания, тогава планът ще бъде доразработен", добави той.
Първото съвещание на Националния ваксинационен щаб ще е днес в 15 часа, съобщи неговият председател проф. Красимир Гигов.
„Положителните промени са толкова крехки, че не смеем да се зарадваме, но България слезе с едно място надолу по заболеваемост и вече е на 12-то място в ЕС. За първи път от няколко седмици 14-дневната заболеваемост спадна под 600 на 100 000 души. За съжаление все още смъртността е висока и по този показател сме на първо място“, каза пък главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
„Платото, което го имахме на кривата за заболеваемост вече има лек спад надолу. Област Кърджали е първата, която излиза от червената зона“, добави той.
„Заболеваемостта в област Габрово е 11 пъти по-голяма от тази в Кърджали. Щабовете вземат решенията си на базата на реалната ситуация“, обясни Кунчев.
Доц. Кунчев изтъкна, че веднага, след като бъде получена ваксината, трябва да започне имунизацията.
Нужно е да достигнем 75% имунизирани, за да е защитено обществото като цяло, но те остават доброволни, подчерта той.
„Ваксините ще бъдат внесени, когато получат разрешително. Великобритания реши да започне да се използва на „Пфайзер“ преди решението на Европейската агенция по лекарствата. В нашето законодателство, като и това на другите страни от ЕС, такава възможност няма“, обясни доцентът.
Здравният министър пък изтъкна, че днес ще бъдат инсталирани два хладилника за ваксините в "Булбио". До края на деня ще има такъв фризер и в Столичното РЗИ. Утре ще бъде инсталиран хладилник и в РЗИ - Бургас.
Очаквайте подробности!
НЯМА по-голяма глупост от това , да ваксинираш ВЕЧЕ ПРЕБОЛЕДУВАЛИ и оздравяли хора !!!