ГЕРБ: Поне шестима от Прокурорската колегия да предлагат прокурор, който да разследва главния прокурор
Пленумът на ВСС да го избира с обикновено мнозинство, предвижда законодателно предложение на управляващите
ГЕРБ излязоха с изненадващо предложение за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт. Те касаят създаване на нова длъжност – прокурор, който да разследва главния прокурор. Идеята на ГЕРБ е поне шестима от Прокурорската колегия да могат да предлагат човека, който да разследва "обвинител номер едно".
Изборът пък да става от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) с обикновено мнозинство.
За да обявят законодателното си предложение, извънреден брифинг в парламента дадоха депутатите от ГЕРБ Десислава Атанасова и Красимир Ципов. На него стана ясно, че всъщност текстовете се внасят и с подписите на коалиционните им партньори от "Обединени патриоти".
Инициативата била следствие от доклада на Европейската комисия за върховенството на закона, тълкувателно решение на Конституционния съд и мнения на Венецианската комисия.
Предложението е изборът да се осъществи до три месеца след евентуалното приемане на промените.
"Право да предлагат прокурор, който ще разследва главния прокурор, ще имат минимум шестима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, а самият избор на прокурора, разследващ главния прокурор, ще се прави от Пленума на Висшия съдебен съвет", обяви Десислава Атанасова.
Номинираните да имат минимум 12 години магистратски стаж във Върховен касационен съд, Върховен административен съд или Върховната касационна прокуратура, предлагат управляващите. Други заложени изисквания са да притежават статут на несменяемост, високи професионални и морални качества, много добра комплексна оценка от последното атестиране, както и през последните пет години да не са получавали дисциплинарни наказания.
Красимир Ципов разясни от своя страна разликите със съответния законопроект, предложен миналата година от Министерския съвет (МС).
"Той предвиждаше завеждащият Инспектората във Върховна касационна прокуратура да бъде предлаган от членове на Прокурорската колегия на ВСС и да бъде избиран от Прокурорската колегия", припомни Ципов.
Делата за престъпления, извършени от главния прокурор, да са подсъдни на Специализирания наказателен съд, предлагат още управляващите.
"Обвинител номер едно" обаче се избира почти по същия начин. Затова репортер на "Флагман" попита какъв тогава е смисълът и не е ли редно външна институция да контролира главния прокурор.
"В становището на Венецианската комисия, както и в тълкувателното решение на Конституционния съд съвсем ясно е казано кой трябва да избира този прокурор", отговори Красимир Ципов. "Тук всъщност мога да кажа, че разликата е в това кой ще избира главния прокурор със законопроекта на МС, а именно - Пленумът на ВСС", добави депутатът.
Освен това главният прокурор се избирал с квалифицирано мнозинство, а не с обикновено, както се предлага за този, който ще го разследва.
"Смятаме, че този прокурор, който ще разследва главния прокурор, ако мога по-образно да се изразя, - трябва да има един статут, приравнен на административен ръководител в съдебната власт, които се избират със съответното мнозинство от съответните колегии - Съдийска или Прокурорска", добави Ципов.
Депутатите щели да изпратят новия си законопроект до Венецианската комисия за становище с молба тя да се произнесе в кратък срок. Идеята била веднага след това законодателното предложение да влезе в парламента за гласуване.