Борисов разтревожен от вкарването на ОМО "Илинден" и "македонско малцинство" в резолюцията на ЕП
Това в никакъв случай не е от полза в точно този момент, когато ние търсим компромиса, смята той
Премиерът Бойко Борисов разговаря с министъра на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи. Правителственият пресцентър цитира думите на Борисов, че е "много разтревожен от вкарването на ОМО "Илинден" и „македонско малцинство“ в България в една политическа резолюция в Европейския парламент.
„Това в никакъв случай не е от полза в точно този момент, когато ние търсим компромиса - и на историците, и на нашите политически партньори в Република Северна Македония, да намерим решение на въпроса“, е заявил министър-председателят.
Борисов отбелязва, че от днешната среща трябва да стартират разговори на всички нива, за да може до 10 ноември, когато България и Република Северна Македония като съпредседатели на Берлинския процес ще ръководят Срещата на върха, да има компромисно решение, което да удовлетворява всички страни в процеса.
Днес вицепремиерът Екатерина Захариева ще се срещне с министър Османи по негово искане. Двамата ще разговарят на четири очи, след което са предвидени пленарни разговори и изявления пред медиите.
В началото на септември в телефонен разговор Захариева настоя пред Османи за цялостно изпълнение на Договора за добросъседство между София и Скопие, който беше подписан преди три години. Страната ни настоява и възможно най-бързо да бъде възстановена работата на съвместната комисия по историческите и образователните въпроси. Тя беше блокирана от спора за Гоце Делчев, а по-късно и заради предсрочните избори в югозападната ни съседка.
Вкарването на "македонско малцинство" в резолюцията трябва да лежи на съвестта на Елена Йончева и Радан Кънев. Както е известно от историята, македонската нация се създава във Вардарска Македония от българската нация след 1944 г с насилия, убийства, преследвания. Така с поколенията българите във Вардарска Македония придобиват македонско национално самосъзнание. Българите в Пиринска Македония обаче не са били част от този асимилационен процес и няма как там да има "македонци" и тяхно малцинство.
В Серевна Македония всички са единни в защитата на тяхната фалшифицирана история. Но в България винаги са се намирали предатели на националния интерес като Йончева и Кънев.