Новото обкръжение на Корнелия Нинова
Преизбраната лидерка изглежда изчерпана, едва ли ще сформира качествен екип в контекста на днешните политически предизвикателства
В събота се проведе последното заседание на настоящия Национален съвет (т. нар. пленум) на БСП. В края на тази седмица ще се състои нов Конгрес, който ще излъчи друг състав на широкото ръководство на соцпартията.
Корнелия Нинова спечели солидно първите преки вътрешни избори в историята на БСП на 12 септември. Сега следва вторият й, а по устав и последен мандат като председател на партията. През идните четири години Нинова ще трябва да подготви и свой наследник за лидерския пост. В момента това изглежда проблемно, ако съдим и по липсата на силна конкуренция на изборите преди десетина дни.
Важно е и дали Нинова ще се обгради с почтени лица и перспективни политици–визионери. Това е ключово, за да не остане БСП на повърхностното ниво на първични крясъци и реакции срещу управляващата партия ГЕРБ, което беляза досегашния мандат на председателката.
На пленума в събота близкото обкръжение на победителката, което бе на президиума, се състоеше от временния председател Владимир Москов, зам.-председателя на парламентарната група на „БСП за България“ Георги Свиленски, секретаря на Изпълнителното бюро Вяра Емилова и бургазлията Атанас Зафиров.
Последният на практика пое функциите на Кирил Добрев, който бе дясна ръка на Нинова, докато не реши да се кандидатира за лидерския пост. Зафиров сега е натоварен с координацията на оперативната група по подготовката на Конгреса.
Да се задържиш в орбитата около първата жена-лидер на БСП обаче се оказва сложна задача.
След като оглави партията, тя вкара в Изпълнителното бюро (ИБ) Георги Гергов и Красимир Янков. Това бе явен знак на благодарност, след като на Конгреса през 2016 г. те преляха своите гласове към нея, за да може да спечели вота срещу Михаил Миков.
Само година по-късно обаче Гергов и Янков вече бяха изхвърлени от тясното партийно ръководство. След това процесът на остракиране продължи и с Валери Жаблянов, Весела Лечева и други.
През последната година от Нинова се дистанцираха зам.-председателите Деница Златева и Кирил Добрев, който дори реши да се кандидатира за лидерския пост.
В парламента също имаше рокади. Антон Кутев бе „разжалван“, а Кристиан Вигенин зае мястото на Жаблянов като зам.-шеф на Народното събрание.
Зам.-председателят на парламентарната група Драгомир Стойнев пък изглежда е във висящо положение и май губи позиции за сметка на Георги Свиленски.
А младият и с отличаващи се качества Крум Зарков като че ли стои на известна дистанция от лидера по една или друга причина.
През последната година Нинова се скара дори с „шилото“ Елена Йончева, заради която поведе война със Сергей Станишев преди евроизборите през 2019 г.
Голямата промяна обаче вероятно тепърва предстои. Конгресът в края на седмицата трябва да избере новия Национален съвет (НС) на БСП, който досега беше една от големите болки на Корнелия Нинова.
Публична тайна е, че изборът на НС се дирижира от ръководството. Това става чрез подаване на списъци към делегатите на Конгреса с хората, за които да се гласува. Тънкият момент е, че Националният съвет в първия мандат на Нинова на практика бе излъчен от предишния председател Михаил Миков. Затова и на нея й бе толкова трудно да контролира пленума, който на няколко пъти директно я бламира.
След гръмката й победа на преките избори за председател Корнелия Нинова е с много по-силни позиции. Сега се очаква тя да определи до голяма степен кои ще са членовете на новия Национален съвет, откъдето ще бъде излъчен и „каймакът“ - бъдещото Изпълнително бюро.
От вида на неговия състав ще може да се правят и прогнози какво да очакваме от БСП във втория мандат на Нинова. А първият сериозен тест за нея и бъдещото й обкръжение ще бъде съвсем скоро – парламентарните избори, които дори и да не са предсрочни, ще са само след няколко месеца.
Както сочат социологическите проучвания, закостенялата БСП също губи доверие в контекста на протестите срещу правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев през последните седмици. Основни участници в митингите са младежи от най-новото поколение на България, което явно не вижда в „столетницата“ своето бъдеще.
Нинова се нуждае от нова революция в БСП, за да промени това. Лидерката обаче изглежда изчерпана и не дава индикации, че може да предложи нещо по-различно. Показателна бе и първата й пресконференция след победата й на преките избори за лидер на БСП, когато тя просто обеща да продължи досегашния курс на партията.
В орбитите около Нинова през годините се извъртяха много хора, но това не доведе до качествена промяна в по-добра посока.
Стига крадохте.
Отивате в историята. Баста.
Комунизма е кражба на собственост.
Свобода или смърт.
Естествено че свобода.
Никога данъци. Никога смърт.
Никога комунизъм. Никога “държавен бизнес” и други манипулации и игрички на избрани мутри.
Чист свят пазар.
Чист свят бизнес.
Честност. Инициатива. Надежда.
Свобода!!!!
Ренесанс на този който иска да създава!