Морето изхвърля много водорасли всеки ден, а вълнението продължава повече от месец
Ежедневно чистим ивицата и имаме стриктен протокол, за да гарантираме хигиената, казва Симеон Цветков
Симеон Цветков е представител на концесионера на Северния плаж в Бургас - „Крам инс” ЕООД. Фирмата спечели през миналото лято стопанисването на плажната ивица за 20 години.
-Г-н Цветков, каква практика сте наложили за почистването на водораслите на Северния плаж в Бургас?
-Правим това, което правят колегите на много други места. Водораслите се чистят на деня, те се събират на купчина, оставят се да изсъхнат, след което се товарят в чували и изнасят. Единствената пречка да се направи моментално изхвърляне, е че като ги изкара морето са тежки и е невъзможно да се изнесат, чувалите се късат. Молим и за разбиране, защото действително морето изхвърля много водорасли. Както виждате и в момента има огромно вълнение.
-От кога започна това вълнение, не беше ли още от средата на юли?
-Точно така. Вълнението е от близо месец и се усилва. Информираха ме колеги от плажа, че от години този процес не е продължавал толкова дълго. При това постоянно вълнение, ние всеки ден чистим и изнасяме, но морето всеки ден изхвърля нови водорасли. Ивицата е огромна – 1,7 км, а средната ширина е 100-ина метра и сами разбирате, че поддържането на такава площ не е никак лека задача.
-Колко са безплатните чадъри и шезлонги през това лято на Северния плаж?
-Съобразихме се с максимално позволената площ. Имаме 700 чадъра. Но уточнявам, че на този плаж не винаги е имало такова потребление на шезлонги и не можем да кажем, че сме поставили 1400. По-малко са, но според нашите наблюдения са достатъчно, за да обезпечат ивицата.
-Според Вас, когато се използват безплатно плажните принадлежности, пазят ли се от туристите?
-Зависи от манталитета – някои пазят, други – не. Има хора, които откровено вандалстват, но това е въпрос на възпитание. Намирали сме буквално потрошени шезлонги. Има обаче и много плажуващи, които се съобразят, за което им благодаря.
-На Северния плаж преди дни изплува палмово масло. Какво точно се случи?
-Проблемът не беше само при нас, а и в голяма част от плажовете по южното Черноморие. Кораб, който е минавал близо до нашата акватория, е изчистил турмовете си по неправилен начин. След това на много плажове беше изхвърлено палмово масло. Тук събрахме голямо количество – стотици килограми. Изхвърляли сме купчини през цялата седмица. Още в понеделник бяха събрани и извозени в няколко камиона отпадъци.
-Наши читатели се оплакват, че редовно намират боклуци в пясъка. Как и кога чистите фасовете от плажната ивица?
-Защо има толкова много фасове, ще се върна на въпроса с манталитета. Има хора, които нямат никакво възпитание. Аз лично, където и да ходя, не си изхвърлям фаса навън. Събирал съм ги в джоба и след това оставял на подходящо място. Тук има кошове за боклук, но за съжаление не всички ги използват. Не можем да сложим пазач за всеки плажуващ. Разчитаме на личната отговорност на нашите посетители.
-Колко чистачи допълнително сте ангажирали, за да гарантирате добрата хигиена на плажа?
-От началото на тази седмица сме с 5 човека отгоре. Т.е. – общо 16. Те физически отстраняват боклуците, правят оборка на едрите боклуци, събират водораслите, почистват кошовете на боклук. Използваме и механизирана техника за почистване.
-С ръка на сърцето ми кажете кога последно е обезпаразитен плажът? Само в началото на сезона ли го направихте?
-Напротив! Правим го редовно. Последното беше на 31 юли. Имаме протокол, който може да ви покажем. Още преди началото на сезона подписахме договор със специализирана фирма, която изпълнява тези дейности по график. Техен служител минава късно вечер с натоварена машина в специализираното си превозно средство и пръска, получава се нещо като дим, който се разпръсква навсякъде и плажът се обезпаразитява.
-А почиствате ли ивицата с багер?
-Разбира се. Нашият багер минава плажа веднъж дневно, обикновено след края на работния ден или много рано сутрин.
-Смятате ли, че е редно да има кучета на този плаж?
-Със сигурност не мисля, че е редно. Хората, които не спазват указателните табели ги предупреждаваме, ако не се съобразят сигнализираме на правоохранителните органи. Идвали са полицаи, писали са актове. Обезпокояващото е, че някои хора не възприемат дори, когато им бъде казано директно. Има табели по целия плаж.
-Колко заведения успяхте да отворите на територията на плажа? Виждаме, че има и такива, които изобщо не работят това лято. Не сте издигнали и заведение на мястото на бившия ресторант „Фиеста”.
-За „Фиеста” преценихме, че тази година не е моментът да го отворим. В момента работят „Сакса бийч”,”Рибарска среща”, до тях има още три други заведения, които също са отворени. Надолу има няколко обекта – 2 или 3, които не започнаха, както и няколко нереализирани. Между „Сакса бийч” и „Рибарска среща” имаше два по-малки търговски обекта, които също не отвориха.
Ганьо като иска безплатно, да ходи да хапва у кенефу!
Да @ба туй необразовано племе
100 метра е чак до пътя...и там ли чистите водорасли!!!