Кои 6 депутати дадоха "вот на недоверие" на прокуратурата 8 дни преди началото на протестите
Тогава докладът на Иван Гешев пред парламента бе одобрен със 120 "за", 4 "против" и 2 "въздържал се"
Седмица преди началото на протестите срещу правителството и главния прокурор Иван Гешев, в парламента бяха разгледани няколко доклада, свързани със съдебната система. Един от тях бе Доклад по прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи през 2019 г. Той бе одобрен със 120 гласа "за", 4 "против" и 2 "въздържал се".
По този повод и след въпрос относно изразена липса на недоверие от страна на президента Румен Радев към държавното обвинение, Гешев тогава коментира: "Това, което ще кажа, е, че докладът на прокуратурата се прие с огромно мнозинство. Това означава, че Народното събрание има доверие в прокуратурата. А иначе се намираме пред сградата, на която пише "Съединението прави силата". Така че не очаквайте от мен да коментирам емоционални изблици на български политици, да ги наречем по този начин."
Тогава Докладът бе гласуван след реч на Иван Гешев от трибуната на парламента и без нито едно изказване от страна на народните представители.
Това доведе до критична позиция на извънпарламентарната „Демократична България“ на следващия ден. От коалицията поискаха всички депутати да си подадат оставките заради мълчанието си и липсата на въпроси към Гешев.
Все пак трябва да се отбележи, че шестима народни представители са гласували срещу приемането на Доклада на прокуратурата. А справка на „Флагман“ показва, че всички те са от „БСП за България“.
С „въздържал се“ са гласували Жельо Бойчев и Надя Клисурска. А с категоричното „против“ - Кристина Сидорова, Румен Гечев, Тома Томов и по-неизвестната Анна Славова.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова не е участвала в гласуването. Тя рядко смее да коментира главния прокурор и само ако бъде провокирана от журналисти.
Сред депутатите от соцформацията може да се добавят двама-трима, които си позволяват критики към ръководството на държавното обвинение. Това са Антон Кутев, Явор Божанков и може би Христо Проданов. И тримата обаче не са участвали в гласуването на прокурорския доклад, което бе на 1 юли – само осем дни преди началото на масовите протести срещу Гешев и правителството.