Прокуратурата атакува строежа на „Венид Еко вилидж“ в гората на Свети Влас (допълнена)
Внесен е протест в съда
След проверка на законността на строежа на Комплекс „Венид Еко вилидж“ гр. Свети Влас е внесен протест срещу разрешения на строеж, издадени на 5 декември 2019 година от главния архитект на община Несебър, съобщават от пресцентъра на прокуратурата.
На 8 юни тази година Върховната административна прокуратура /ВАП/ сезира министъра на МОСВ и началника на ДНСК да извършат незабавна проверка на строежа в землището на гр. Свети Влас в обхвата на защитена зона „Емине - Иракли“.
Проверката беше възложена след информация в медиите за строеж на придобит имот като гора чрез замяна, която впоследствие е призната за несъвместима държавна помощ поради нарушаване на Договора за функциониране на ЕС. Данните в средства за масово осведомяване са, че след промяна на предназначението на съответния поземлен имот /ПИ/ не са спазени правни норми, уреждащи изисквания за опазване на зони под режима на Закона за биологично разнообразие (ЗБР), съотв. за законност на строителството, регламентирани в Закона за устройство на територията /ЗУТ/ и Закона за устройство на Черноморското крайбрежие /ЗУЧК/.
Установено е, че към днешна дата, ПИ попада частично /29%/ в границите на включената от МС в надлежен списък проектозащитена зона „Емине - Иракли” за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.
Имотът е изключен от горския фонд, след което от кмета на община Несебър е разрешена сеч на общо 110 дървета, а от главния архитект са издадени първоначално три разрешения за строеж за 13 жилищни сгради - влезли в сила, съобщават от прокуратурата.
От Община Несебър обаче опровергават част от изнесената информация. Оттам заявиха пред "Флагман", че те не са разрешавали сечта на дърветата. Това било направено от кмета на Свети Влас Иван Николов.
Прокуратурата съобщава още, че с декларация от 10 октомври 2019 г. до главния архитект на общината, възложителят се отказва от трите разрешения за строеж поради промяна на инвестиционните намерения. От главния архитект на община Несебър са издадени осем разрешения за строеж с номера от № 317 до № 324 от 05.12.2019 г. за „Комплекс „Венид Еко вилидж“, жилищни сгради и хотел - етапно строителство, 36 броя къщи/къщички.
След анализ на всички получени материали от ВАП е съобразено, че разрешението за строеж е индивидуален административен акт и влязлото в сила РС не подлежи на отмяна, поради което всяко следващо такова в полза на същия възложител и за същия ПИ е нищожно.
Разкрито е и, че при съгласуването на строежа „Комплекс „Венид Еко вилидж“ от директора на РИОСВ гр. Бургас не са направени дължимите преценки - на необходимостта от извършване на оценка на въздействието върху околната среда по реда на ЗООС и на оценка на съвместимостта с предмета и целите на опазване на защитена зона съгласно ЗБР. Тези пропуски отново водят до нищожност на осемте разрешения за строеж.
Въпросните разрешения за строеж са издадени от главния архитект на община Несебър и без задължителната по ЗУТ виза за проектиране, което също е основание за нищожност.
По тези съображения, в резултат от съвместната работа и след получаване на материали от ВАП, Окръжна прокуратура - Бургас внесе в Административен съд - Бургас протести против 8 разрешения за строеж за „Комплекс „Венид Еко вилидж“ с искане за обявяване на тяхната нищожност. Протестите следва да спрат и изпълнението на разрешенията за строеж. Уведомен е и кметът на община Несебър в качеството му на орган, който следи по силата на ЗУТ за законността на строителството.
Освен това от ВАП е изяснено, че към момента тече процедура за издаване на заключителна заповед за обявяване на защитена зона „Емине – Иракли“. В публикувания проект въпросният ПИ е изключен от окончателната граница на зоната.
При тези данни от ВАП се взема предвид, че в резултат на произнасяния на директора на РИОСВ гр. Бургас след 2007 г. не е осъществена адекватна и съобразена със закона защита на местообитанията на дивите и животински видове и че по същество се намалява защитената зона. От друга страна, според преамбюла на Директива 92/43/ЕИО на Съвета за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна, на ЗБР и на подзаконовите актове опазването, защитата и подобряването на качеството на околната среда, включително запазването на естествените местообитания, както и на дивата флора и фауна са важна цел на Общността от общ интерес на фона на непрестанно влошаващото се състояние на естествените местообитания на европейската територия на държавите-членки.
Поради изложеното, в изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществения интерес и на основание чл.145, ал.1, т.6 от Закона за съдебната власт е ангажиран министърът на околната среда и водите съобразно компетентността да провежда държавната политика по опазване и поддържане на биологичното разнообразие за преценка, в съответствие с горните доводи, на предпоставките за включване на горния ПИ в окончателната граница на защитена зона „Емине - Иракли“.
За организираните действия и взетите решения ВАП следва за бъде уведомена своевременно, се казва още в прессъобщението на прокуратурата.
Време е държавата и прокуратурата да се вземат ръце и да се спазват законите,не спрямо обикновените граждани,но и спрямо тез новоизлюпени първенци.
Ако някой сега тръгне по маршрута на тези екопътеки никъде няма да стигне.
Журналистите спят, а зелените са платени и обслужват само по поръчка.
Две екопътеки водят към екоселище и до там.
Ако турист в момента реши да мине през въпросните екопътеки - това няма как да стане.
Но нямаме активна разследваща журналистика. Флагман си седят в офисчето под климатика и само преписват, вместо да направят материал как две екопътеки в зона Натура 2000 изчезват.
Зелените и те избирателно атакуват само избрани бизнесмени, а други услужливо подминават.
Po loscho i ot kovit 19 bravo Geschef
Schibaigi wsi4ki