ЕС отговори на удара, въвежда мита и инфлацията се вдига

Компанията заяви, че всички мита, наложени от Тръмп, ще бъдат платени от самите американци, пише Newsweek
Европейският съюз налага мита на стоки от САЩ. Гласуването на това решение в Брюксле бе преди около час, съобщи кореспондентът на бТВ Десислава Минчева.
„Днешните европейски контрамерки са отговор само на първата фаза на обявените мита от Доналд Тръмп за алуминия и стоманата. Още през март от ЕС обявиха, че ще върнат митата върху американски стоки, които временно бяха прекратени“, поясни тя, включвайки се на живо в предаването „Лице в лице“.
„Търговските представители на 27-те държави трябваше да одобрят предложението на комисията за мита и затова не е нужно единодушие. Единствено Унгария не го приема“, уточни Минчева.
„Европейският отговор ще влезе в сила на няколко фази. На 15 април влизат в сила европейските мита за ориз, царевица, зеленчуци, плодови сокове, а на 16 май – ще са в сила новите тарифи за американски стоки като пилешко и говеждо месо, соя и и американски мотори“, добави тя.
„Идната седмица предстои втората част от европейския отговор. Европа все още се надява да се спре това качване на напрежението. Ще бъдат включени услуги. Вероятно ще бъдат засегнати американските Интернет гиганти“, прогнозира кореспондентът на бТВ от Брюксел.
Междувременно руският анализатор Борис Рожин съобщи, че обща сума на митата, които се въвеждат върху американските стоки, които се внасят на европейския пазар, е около 22 млрд. евро.
Newsweek пък информира, че германският производител на двигатели Deutz вече е обявил увеличение на цените за своите клиенти в САЩ.
„Компанията заяви, че всички мита, наложени от Тръмп, ще бъдат платени от самите американци“, пише изданието.
Икономисти вече предупредиха, че митата ще увеличат инфлацията, тъй като ще функционират като данък за американските потребители, но Тръмп не ги послушал.
Политологът и международен анализатор доц. Искрен Иванов пък каза в „Денят на живо” по NOVA NEWS, че търговска война между САЩ и Китай ще удари цялата глобална икономика, а не само Вашингтон и Пекин.
Той коментира наложените мита от 105% на Китай от САЩ. По думите му двете икономики се намирали във взаимозависимост, което било изгодно и за двете държави.
Политологът изрази съмнение относно ползите за Съединените щати от търговската война или поне по начина, по който ги разбира Доналд Тръмп. „Може само да се надяваме, че това противопоставяне ще остане в икономическата сфера и няма да ескалира в нещо повече”, подчерта той.
По думите му било напълно възможно налагането на мита да достигне до 500%, защото политиката на Тръмп била непредсказуема и всяка една прогноза - предпоследна. Иванов подчерта, че митата, които американският президент налага на Европа и други държави, са важни, но наложените на Китай са ключови, защото Пекин бил основен производител.
Мнението на Иванов е, че дълго време Китай е бил „работилница” на САЩ.
Международният анализатор отбеляза, че наскоро се е състояла среща между представители на Китай, Южна Корея и Япония. На нея е било договорено, че Сеул и Токио няма да поставят добрите си търговски връзки с Пекин под риск заради отношенията си с Вашингтон.
Политологът счита, че Тръмп опитва да прокара във външната си политика доктрина на едностранното действие - стратегия, която разчита на действия без координация с американските съюзници.
Според Иванов Тръмп бил силно раздразнен от факта, че докато в Съединените щати на власт са консерватори, в Западна Европа управляват либерали, които по думите му имат желание да запазят социалната държава и не искат да инвестират в отбрана.
Иванов смята, че подходът на Тръмп не е насочен към диалог, а към поставяне на Европа в капан, от който тя трудно ще може да излезе. Американският президент, според политолога, знае, че Европа ще се съгласи с Вашингтон по фундаменталните въпроси, свързани със сигурността на Стария континент.





















А уж дойде на власт с нормална кампания - спиране на войната в Украйна, нормализиране на обстановката итн. Политиката му обаче показва съвсем друго.
Верно ли не им стига акъла на самите американци, че играта с митата е изцяло за тяхна сметка. Да си видят баланса какво внасят и какво изнасят и тогава да скачат в икономически войни. Митата се плащат изцяло от крайния потребител, а не от производителя. И водят до покачване на цените както на вносните стоки така и на стоките месно производство. Ама рижавия твори глупост след глупост от момента в който стъпи в Белия дом.
"Какво знае тръмпанаря???" - със сигурност знае повече от ТЕБ...