Как некадърно написана наредба създаде хаос с паркирането на инвалиди в Бургас
Нормативният акт, изготвен от експредседателя на ОбС Костантин Луков, е отменен и Бургас няма действаща наредба
Защо след като Върховният административен съд (ВАС) отмени Наредбата за преференциално паркиране на Община Бургас, тя продължава да се прилага, питат читатели на Флагман.бг.
Последният случай е от снощи, когато на паркинга до блок 107 на бул.“Сан Стефано“ бе „закопчана“ колата на Христомир Спасов. Той е опитал да спре на единственото паркомясто за инвалиди, което обаче е било заето.
Заради това спрял на най-близкото до него. Инвалидният стикер, издаден от Община Бургас, през цялото време е бил на прозореца, но няколко часа по-късно на аудито е поставена скоба.
Служители на ОП „Транспорт“ в прав текст са казали на Спасов, че ако не плати, колата му ще бъде репатрирана и ще му излезе солено. Самият той, за да си спести по-сериозни главоболия, пред погледа на репортер на Флагман.бг даде 25 лева и автомобилът му бе освободен точно в 19 часа.
ВИЖТЕ ВИДЕОТО:
ВАС изрично посочва, че отменената наредба, която бе изготвена от експредседателя на ОбС Костантин Луков, е незаконосъобразна и лицата с увреждания при заето специализирано паркомясто могат да паркират на най-близкото такова.
ВАС отмени наредбата-гордост на юриста Костантин Луков
Върховните магистрати отмениха наредбата още през 2015 година и в момента липсва реално действащ нормативен акт за територията на Община Бургас, показа проверка на Флагман.бг.
„Да, прави сте, няма действаща наредба, но това не означава, че нашите служители извършват незаконни поставяния на скоби. Ние прилагаме Закона за движение по пътищата (ЗДвП), а той гласи, че когато няма специализирано паркомясто, лицата с увреждания паркират на общо основание“, разясни пред Флагман.бг Андрей Рунчев, директор на ОП „Транспорт“.
След злополучния опит на Костантин Луков, който преди години впрегна целия си юридически потенциал, за този документ, в момента ОбС прави повторен опит да изработи действащ нормативен акт.
По новата наредба се работи в постоянната комисия по Транспорт към ОбС Бургас с председател Ева Михалева. Тя е поканила представители на граждански организации, КАТ, обществения посредник на Бургас, изискано е и становището на Асоциацията на лицата с увреждания. Именно липсата на санкция от тази Асоциация преди години стана причината за отмяната на наредбата „Луков“.
„Очаквам през август да приключим работа и да представим проекта за наредба на обществено обсъждане. В комисията се работи доста, изчистиха се много спорни казуси. Идеята е да се въведат по-рестриктивни мерки, защото в момента има издадени около 7000 инвалидни стикери, а местата са около 400. Смятаме да вдигнем процента на увреждания, както и ограничим видовете заболявания при които се издават стикери. Да останат само хора, които имат пряко и непосредствено проблеми с придвижването, белодробни проблеми, и слепота. В последните години е имало случаи, в които дори при заболяване на ноктите, се е налагало да издаваме документ за паркиране“, разясни Андрей Рунчев.
Сега сте много нахакани и напети. Пиете си биричката,свиркате се на мацките,но живота си прави това,които той е решил с вас. Не обратното. За 30 дена може зара да ви се обърне. И тогава ще те питам къде да паркираш за 15 минути,за да си извадиш едно от хилядите документчета. А сините картончета се дават по номера на автомобила и лесно се проверяват за " грешки". Местата са малко. Факт. Кой какво ползва него определят от Мобилния център. Има закони,има наредби. И се молете да не ви се случва.
За сега дават талони на всеки който има 50% увреждане, а 50% да си увреден хич не е малко, и по новия държавен закон 50% трудно ги дават. Плюс това тези хора са пенсионери по болест с много ниски пенсии, държавата не им отпуска високи пенсии поне им дава привилегия безплатно паркиране в синя зона и винетка - ако семейството притежава автомобил.
Въпросът е дали с един и същ талон за инвалид може да се въртят различни МПС-та ? Ако това е нарушение къде се подава сигнал ?