ГЕРБ и БСП спасяват игралните зали и казината
И бюджетната комисия в парламента отхвърли законопроекта на НФСБ
Бюджетната комисия в парламента отхвърли предложението за ограничаване на казината и игралните зали за хазарт. Това стана въпреки подкрепата на председателя на комисията Менда Стоянова.
Около час продължи дебатът по законопроекта, внесен от Валери Симеонов и група депутати от „Обединени патриоти“, но само от партия НФСБ.
Стоянова повтори донякъде казаното пред „Флагман“, че подкрепя системните усилия на Симеонов за ограничаване на хазартните зависимости. Тя обаче добави, че вероятно колегите й няма да одобрят промените, понеже като членове на бюджетната комисия за тях основен приоритет били приходите в държавната хазна.
Така Менда Стоянова пак се оказа „срещу течението“ в ГЕРБ, както се случи наскоро, когато тя подкрепи финансовия министър срещу намаляването на ДДС за няколко бранша, наложено лично от премиера и лидер на партията Бойко Борисов.
От другата голяма политическа формация в парламента – опозиционната БСП, обаче също не одобриха законопроекта на НФСБ.
Румен Гечев обясни, че иска повече разчети. Бургаският депутат Николай Тишев пък обясни, че поправките са срещу малките играчи и в полза на големите. Според него, хазартните зависимости няма да бъдат преборени, тъй като съответните хора пак ще пътуват до игралните зали – там, където биха били разрешени. Припомняме, според законопроекта на Симеонов, този хазарт ще може да съществува само до 20 км от границата, в няколко курорта или в петзвездни хотели.
При гласуването в комисията 5 депутати гласуваха „за“, но останалите бяха „въздържал се“ и така той не получи одобрение.
Друг законопроект за хазарта - на ГЕРБ, пък бе приет с 11 „за“ срещу 6 „против“. Той регламентира преструктуриране на органа, който регулира сектора; предлагат се и други разпоредби, свързани с държавния тотализатор, които бяха разкритикувани от Валери Симеонов.
За да защитят бизнеса си, в Комисията бяха дошли и представители на хазартни компании. Един от тях заяви, че ограничаването на игралните зали и казината няма да пребори зависимостите. Това ставало не със забрани, а с превенция. Беше направен и намек за лобизъм в посока вносителите на законопроекта, което доведе до реакция от страна на Валери Симеонов, че това е некоректно.
Лидерът на НФСБ защити предложенията си и бе категоричен, че географското преструктуриране на хазарта би имало позитивен ефект. Според него то би ограничило социално слабите хора, които не биха пътували до границата или на други отдалечени места, за да си попилеят последните пари за хазарт.
Представители на Министерството на финансите изнесоха данни, че ако законопроектът бъде приет, държавният бюджет би бил лишен от около 60 млн. лв. приходи от данъци. Загубите от осигуровки пък щели да бъдат около 25 млн. лв.
637 обекта щели да бъдат затворени. Това обаче, според предложението на НФСБ, би се случило не изведнъж, а постепенно - до края на 2025 г., с изтичане на лицензите на игралните зали.
На това обърна внимание представителят на "Атака" в бюджетната комисия Николай Александров, който бе сред гласувалите "за" законопроекта.
Вчера парламентарната комисия за младежта и спорта също обсъди предложенията на НФСБ. Там те бяха отхвърлени още по-категорично.
До #5 - 10000++++++++!
"Кучетата си лаят, керванът си върви" ;)