Данъчните с компромис – запечатват обекти само при фрапиращи нарушения
Изрядните вече не са застрашени от тежката мярка, но все пак подлежат на глоби при неспазване на определени правила
Това, че НАП няма да запечатва принудително обекти при констатирани нарушения, не трябва да се интерпретира като смекчаване на контрола срещу сивия сектор в бизнеса. Това каза пред Флагман.БГ главният експерт в Териториална дирекция на Национална агенция за приходите – Бургас Христо Узунов.
„В никакъв случай тази нова наредба не трябва да се разглежда все едно правилата спират да важат. Точно обратното. Ние искаме да има равнопаставена бизнес среда и тези, които нарушават закона и не спазват правилата трябва да знаят, че ще бъдат санкционирани, докато изрядните могат да бъдат по-спокойни. Просто ще разглеждаме много по-прецизно всеки един конкретен случай на констатирано нарушение и ще взимаме решения на базата на профила на данъкоплатците“, коментира Узунов.
Той уточни, че когато служители на НАП извършват инспекция, ще следят не само за това какви са нарушенията в дадения момент, но и дали въпросният собственик на бизнес е системен нарушител. В такива случаи ще има по-строги наказания и категорично при неспазване на някои от най-важните правила – неиздаване на касов бон и липса на касов апарат – категорично обектите ще бъдат затваряни.
„Става въпрос за по-леки нарушения, за които досега винаги сме действали строго. Например, ако наши служители констатират липса на реквизити във фискалните бонове, несъхраняване на паспорт на касовите апарати или проблеми във връзката при предаванне на данни към НАП, обектите няма да се затварят принудително“, обясни още Христо Узунов.
Както Флагман.БГ днес писа, от агенцията днес разпространиха информацията, че са актуализирани някои от наредбите към служителите им. Така при констатиране на нарушения от страна на собствениците на какъвто и да е бизнес ще се налага принудително затваряне само ако отлагането води до липса на въздействие на мярката – например при сезонна или временна дейност или при липса на фискално устройство в обекта.
Промяната на указанието е в резултат на обществен дебат с участието на експертите на НАП и най-големите браншови организации в страната. Новите правила целят да подобрят събирането на данъци, като в същото време покажат на изрядните, че за тях проблем няма, но и да въздействат положително на системните нарушители.