Здравословното състояние на турския шофьор Камен Филипов не успя да го измъкне от решетките
Все още не е ясно с каква скорост е шофирал по време на инцидента, при който загинаха Ванча Байлова и Тодор Тодоров
Окръжният съд в Бургас потвърди взетата мярка за неотклонение "Задържане под стража“ спрямо турския шофьор Камен Филипов, който е обвинен в причняването на смърт при ПТП край изхода на Бургас в посока Созопол. При инцидента загинаха 22-годишният Тодор Тодоров от село Росен и 46-годишната Ванча Байлова, кмет на село Присад.
Делото бе гледано по жалба от адвоката на Филипов с искане за налагане на по-лека мярка за неотклонение. По време на делото бе представана съдебно-психиатрична и психологична експертиза, представяща здравословното състояние на шофьора, но според съдебната инстанция здравето на шофьора е стабилно и няма пречка да бъде пуснат под домашен арест или срещу парична гаранция.
Припомняме, че първоначално Камен Филипов бе с наложена мярка за неотклонение "домашен арест", която в последствие бе изменана в постоянен арест. Тогава в мотива си въззивната инстанция не одобри извода на Окръжния съд, че липсва реална опасност Филипов да извърши друго престъпление, и го прати в ареста. Основната причина бе представената справка, която показваше, че Филипов е предизвикал в последните 9 години 4 катастрофи, има общо 24 актове и фишове за пътни нарушения. Именно затова и настоящият състав на Окръжен съд – Бургас към този момент не констатира нови обстоятелства, които да сочат към друг извод.
Тежки дни за автобусния шофьор Камен Филипов, преквалифицират обвинението, може да лежи 20 години
Въпреки че защитникът на Филипов посочи, че доказателства, че той е виновникът за тежкото ПТП са доста колебливи, съдът не сподели тази теза.
Към момента споредн е и въпросът с каква скорост е шофирал Филипов в района на инцидента. Тъй като разследването е в начална фаза, тепърва ще бъдат направени експертизи, които да установят точната скорост на движение на автобуса, управляван от Камен.
Определението на Окръжен съд – Бургас подлежи на обжалване или протестиране в тридневен срок.