Психолог: Имперското самочувствие не помага срещу коронавируса, след пандемията други ще са тенденциите
Действаме най-адекватно и след отминаването на заразата, България може да определя бъдещето, каза Христо Монов
Типичното имперско самочувствие не помага срещу коронавируса. Така психологът Христо Монов коментира ситуацията с хилядите заразени и починали в Италия. След пандемията други ще центровете, които ще задават световните тенденции, прогнозира той.
„Действаме най-адекватно при тази криза. Хайде малко да си вдигнем националното самочувствие и да забравим израза „българска работа“. Може и да е българска, но е качествена в случая“, коментира психологът.
„Може и България да е една от тези държави, които ще задават световните тенденции. Като регионален лидер може да определяме бъдещето“, добави той.
Психологът коментира и скандала, при който български пътници принудиха шестима англичани да слязат от борда заради опасения, че са част от групата туристи в Банско и са заразени с коронавирус.
Не се гордея с това, което са направили нашите сънародници, призна той.
„Това е типична реакция в такава ситуация. Винаги при такива условия може да очаквате обостряне на някои хронични психични разстройства, особено на паническите. Тези хора нямат и контакт с лекуващите си лекари. Нека всеки да прави това, което може!“, призова Монов.
„Колкото по-нормално се говори, толкова по-малко ще ни търсят нас като помощ“, допълни той.
„Нека да си кажем „Честита Първа пролет!“! Вижте цъфналите дървета, защото са част от палитрата и са свързани с поведенческите ни реакции! Ще има хора, които ще изпадат в паника, ще им се привижда врага, ще намират виновни, но има над 200 доброволци и хиляди български учители преподават на своите ученици онлайн. Някои ходят на работа, а други даряват“, заяви психологът.
Вие осигурете най-необходимото и тогава говорете за адекватни мерки. Ако си мислите, че с пресконференции ще преборите вируса, значи сте абсолютни некадърници.