Отварянето на тупиковите улици в Бургас няма да облекчи трафика, а ще води до по-големи задръствания
Нито един от кандидатите за архитект на община Бургас не представи съвременна концепция
Михаил Попов е от независимата неправителствената организация Институт по пътна безопасност. Специалист по полезна и безопасна пътна инфраструктура и съвременни европейски и световни практики по пътна безопасност.Участва в множество инициaтиви за намаляване предпоставките и броя на ПТП с пешеходци, също така предприема инициативи за повишаване на културата на гражданите водачи на ППС и пешеходци. Активен участник във формиране и утвърждаване на силно и действено обществено мнение за осигуряване безопасност на участниците в движението. Флагман.Бг потърси експертното мнение на Михаил Попов по отношение на концепцията на новия архитект на община Бургас арх. Емил Бурулянов (ВИЖ ТУК):
-Г-н Попов, успяхте ли да се запознаете с концепцията на новия архитект на община Бургас Емил Бурулянов?
- Прегледах концепциите на всички кандидати за архитекти на община Бургас – това, за което се интересувам, а именно цялостната визия на града и транспортната политика. Няколко неща ми направиха впечатление и смятам, че градоустройствената визия на нито един от тях не е съвременна.
- Вие сте против отваряне на тупиковите улици – каквито има много в жк „Възраждане“. Именно това е част от концепцията на арх. Бурулянов. Той предлага да се отворят, за да се облекчи трафикът. Какво е вашето мнение?
-Всяко облекчаване на трафика води до по-голямо задръстване. През последните години Община Бургас иска да въведе Зона 30 – това са зони в жилищните комплекси. Организацията на движение в нея се прави така, че там да не влизат външни автомобили, а само живущи в района. Дори и в тези зони се правят маскимално много тупикови улици, за да се попречи на просто преминаващите коли, те са с един вход и един изход и еднопосочно движение. По този начин се осигуряват места и за паркиране. Така районът става тихо, удобно и приятно място за живеене. Децата си играят по улиците. А това, което виждам в концепцията на арх. Бурулянов, ще отвори улиците, за да облекчим движението. Това ще води до допълнително натоварване на трафика. В целия съвременен свят се работи в посока да се стимулират хората да слязат от колите, да се качат на велосипедите, на градския транспорт, дори пеш – създава се удобство за този тип придвижване.
Кв."Панорама", Музей на съвременното изкуство, "БургасЛенд" и още от концепцията на новия главен архитект
- В концепцията прави впечатление и изграждане на повече кръгови кръстовища в Бургас. Според вас това ще спре ли задръстванията в града?
-Изграждане на новите кръгови кръстовища няма да са в полза на градския транспорт на Бургас. Как автобусът ще премине през тях без да спре. Трябва да има зелена вълна за градския транспорт, а не да го забием да чака редом с другите коли.
-А транспортната схема в Бургас ефективна ли е?
-Ние сме един среден по големина град, но се опитваме да направим уж една транспортна схема, чрез която хората да почват да използват повече градския транспорт, но в същото време я запушваме и тя не е приятна за придвижване на хората. Автобусите от градския транспорт на Бургас обикаля целия град – тоест бързана линия, или минава рядко, или автобусите чакат на всяко кръстовище на червен светофар и става много бавен. В момента не е добре транспортната схема, защото няма зелена вълна, а уж това беше целта на интегрирания градски транспорт.
-Какво друго от концепцията според вас няма да има положителен ефект?
-Направи ми впечатление, че в концепциите на кандидатите не е включено развитието на велоалеите. Само един от архитектите беше се застъпил за тях. Но по-скоро, за да го има просто, защото в неговата концепция имаше разширяване на улиците. Според мен една улица може да се разшири само за да се даде предимство на градския транспорт и за изграждане на инфраструктура за велосипеди и пешеходни зони, но не и за преминаването на автомобили.
-Инфраструктурата на Бургас има ли капацитета за разширяване на улиците, възможно ли е това – но без да бъдат отнети пространства от пешеходни и зелени площи например?
-Не, Бургас няма такъв капацитет. Видях, че такава идея имаше за ул. „Одрин“ – в участъка между кръговото на „Трапезица“ и кръстовището на Билковата аптека. Питам се обаче – какво ще се постигне с това? Каква е идеята – не можах да разбера. Единият от кандидатите е написал, че по този начин трафикът по-бързо щял да се изнесе от града. Но като разширим платното, цялата тапа ще се пренесе на кръговото, или в обратната посока на кръстовището. Самото разширяване само по себе си няма ефект. Ако се направят умни светофари и да се придвиждат по-бързо колите, да не спират на светофарите, ще има ефект. Но по този начин, по който са описани нещата, няма как да се случат според мен.
В една от концепциите видях и идея за четирилентови пътища към околните селища. В това няма нищо лошо, но къде пак е алтернативният транспорт, къде са железниците, автобусите? В съвременния свят железниците пътуват до всяка малка точка, а ние ползваме влака от София до Бургас и обратно, дори и това спряхме последно време, защото пак излиза по-скъпо и по-бавно.
А освен това никъде не видях за решаване на проблема със застрояването. Инвеститорите с право строят, след като имат разрешение, но според мен трябва да се преразгледат тези градоустройствени планове, да се каже, че в тези и тези райони няма да се строи повече, като собствениците да бъдат обезщетени с други терени. Защото по този начин се разваля целият облик на града. Тротоарите, зелените площи са пълни с коли.
-Като специалист с компетентно мнение какъв съвет бихте дали на новия гл. архитект на община Бургас Емил Бурулянов по отношение на пътната инфраструктура?
-Бих го посъветвал да обърне малко повече внимание на градоустройството и на транспортната политика, не може тя да е такава, че да води до увеличаване на ползването на автомобили. Щом се стигна до искането от страна на Община Бургас да се строят многоетажни паркинги значи, че сме много зле с транспортната схема. Нека да не минаваме по трудния пътя, по който са минали западните държави, за да имат този резултат. Примера вече го имаме и да не харчим излишни пари, а да ги използваме за изграждане на съвременна европейска инфраструктура.
Кръговите кръстовища са във Холандия и Германия най икономичното и добро разрешение. За да св подържат светофари това значи да се вдигат данъците на хората. Няма нужда те дори не се и виждат трябва да се чистят подържат ръждясват и хабят ток.
Вие скоро поглеждали ли сте как са настроени сегашните неумни светофари? Че те са леш. Щом тях не можете да оправите, какво ми говорите за технологии, от които не разбирате нищо?
Вчера пресичам бул.Тракия. Свети ми зелено, тръгвам и светва червено преди да съм пресякъл, а вървя бързо. Между двете двойни платна няма зона за изчакване, т.е е препоръчително да се преминат наведнъж четирите ленти. В същото време се загледах наоколо, ми те и колите си стоят, явно сме на червено всички и губим време, вместо някой да пресича. Сигурно имате хора, които да отговорят за настройката на светофарите... Ако има такива, можете да ги уволните, нищо няма да се промени. Няма, щото всеки се побарва в тези общински дружества и за 5 стотинки работа не върши
Целта е да се мачка народа