За неотложни проблеми с пестициди в Бургас и поне още 4 области алармират от ДПС
Българо-швейцарската програма приключи, очаква се финансиране от ПУДООС за почистване на складове в цялата страна
Няколко области у нас имат проблеми с пестициди, които се нуждаят от бързи решения. Това са Кърджали, Бургас, Ловеч и Разград, става ясно от въпрос на депутати от ДПС, отправен към екоминистъра Емил Димитров-Ревизоро.
Основният казус, който народните представители поставят на разглеждане, е свързан със склад в кърджалийското село Звиница. Там имало над 105 тона пестициди с изтекъл срок на годност.
“Следва да отбележим, че с пестицидите има проблеми, които също се нуждаят от бързи решения, и в областите Бургас, Ловеч и Разград“, пишат депутатите до министъра. Вероятно затова и под въпроса се е подписал и бургаският депутат Севим Али.
Казусът бе обсъден на последния парламентарен контрол в петък.
Тогава в отговора си министър Емил Димитров посочи: „Проектът „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“, реализиран в рамките на Българо-швейцарската програма за сътрудничество, приключи на 7 декември 2019 г., така както бяха заявили швейцарските партньори. Посоченият от Вас склад в село Звиница, община Кърджали е част от складовете, които бяха включени в Проекта. В хода на изпълнение на Проекта в складовете бяха установени значително по-големи количества пестициди от първоначално предвидените. Това е в цялата страна, включително имаше загробени под земята.“
Ревизоро обясни, че имало изискване на донорите от швейцарската страна - започналото почистване на един склад да бъде завършено, преди да бъде започната работата по следващите.
“Именно значително по-голямото количество пестициди възпрепятства обработката и почистването на всички складове поради изчерпване на финансовия ресурс. Това е причината складът в село Звиница да не бъде почистен. Проектът приключи, но проблемът е сериозен и именно в тази връзка е взето решение работата в складовете, които са били част от Проекта, но не са почистени, да бъде обезпечена финансово със средства от ПУДООС (Предприятие за управление на дейностите по опазване на околната среда).
Оставащите складове са 84, като тук се включват основните и резервните складове от Проекта, тоест това са всички идентифицирани складове към периода на стартиране на Българо-швейцарската програма.
През месец декември 2019 г. по предложение на министъра на околната среда и водите е взето решение от Управителния съвет на ПУДООС през настоящата 2020 г. да бъдат предприети действия за възлагане на дейностите по почистване на оставащите складове.
Възлагането ще бъде извършено на съответните фирми. Размерът на финансовия ресурс, който ще бъде предоставен от ПУДООС, е 5 млн. лв. с ДДС. Към настоящия момент се извършва анализ на база състояние, местоположение и количеството отпадъци в останалите складове. На база на този анализ и разполагаемия финансов ресурс ще бъдат определени складовете, които попадат в обхвата на поръчката”, заяви още Емил Димитров.
В уточняващ въпрос депутатът и бивш екоминистър Джевдет Чакъров посочи: „На базата на информацията, господин министър, която имаме чрез Националното сдружение на общините в Република България, където заместник е кметът на община Кърджали – господин Хасан Азис, е видно, че на доста места в нашата страна има такива пестициди. Визирам област Кърджали, Разград, Бургас, Ловеч, Шумен и други. Искам да изразя нашата загриженост и не само загриженост, и притеснение относно дейностите, които трябва да бъдат извършени, така че те да бъдат изведени и обезвредени тези отпадъци от територията на съответните общини, че и в национален мащаб.“
Според Чакъров петте милиона лева, които се предвиждат като финансова рамка, едва ли ще бъдат достатъчни.
Ревизоро отговори така: „С тези допълнителни 5 милиона ще се опитаме да изчистим тези складове, които вече са започнали. Вие самият знаете, че имаше едни количества, а когато отидоха да ги изнасят, се оказаха много повече. Безспорно този проблем с пестицидите стои и ние ще го решаваме. Но, ако имаме втора програма – българо-швейцарска, ще можем много по-голяма част от всичките тези складове, които са до момента... А сега става едно състезание – защо моят склад, а не неговият, защо неговият, а не третият, защо не веднага и защо се забавихте?“