Атина: Никой не може да премине гръцките граници
Гръцкото външно министерство обвини Турция в „кампания за дезинформация“
Гърция опроверга изнесената от Турция информация за броя на мигрантите, които са напуснали страната в посока ЕС. „Никой не може да премине гръцките граници. Всеки, който се опита да влезе незаконно, ще бъде спрян ефективно.
Цифрите, изнесени от турските власти, са неверни и подвеждащи“, пише гръцкото външно министерство в официалния си профил в социалната мрежа Туитър, предава vesti.bg.
Гръцкото външно министерство заяви, че „продължава кампанията за дезинформация от турските власти”
и публикува официални данни за опитите за задържане и арестите.
„Кампанията за дезинформация от турските власти продължава. Реалността: 10 000 души бяха възпрепятствани да влязат на гръцка територия от вчера сутринта до тази сутрин. От тях 73 души влязоха незаконно на гръцка територия и бяха арестувани“, съобщи гръцкото външно министерство.
Изявлението идва като коментар на оповестеното от турският вътрешен министър, че 76 358 мигранти са напуснали границите на страната в посока към ЕС и са прекосили границата през Одрин (провинция, граничеща с Гърция и България в северозападната част на Турция).
Междувременно Европейската агенция за контрол на границите Фронтекс разположи подкрепления и повиши равнището си на готовност по границите с Турция, предаде Франс прес.
„Повишихме равнището на готовност по всички граници с Турция до „високо”, заяви говорителка на Фронтекс. „Получихме искане за допълнителна помощ от Гърция. Вече взехме мерки за повторно разполагане на техническо оборудване и допълнителни граничари в Гърция”, добави тя.
Каракачанов за мигрантската криза: Ние сме в готовност
Еврокомисарят по миграцията Маргаритис Схинас съобщи в Туитър, че е поискал свикване на спешно заседание на министрите на вътрешните работи на страните-членки, за да обсъдят ситуацията, възникнала след като Турция отвори границите си към Гърция и България, позволявайки на хиляди мигранти и бежанци да преминат свободно, припомня АФП, като отбелязва, че по този начин турският президент Реджеп Тайип Ердоган оказва натиск над ЕС и страните членки на НАТО, за да получи подкрепата им за операциите на Анкара в Сирия.
В комюникето на Фронтекс се подчертава, че агенцията следи внимателно ситуацията по турско-гръцката и турско-българската граници.
„Обмисляме други начини за оказване на подкрепа на страните от ЕС, граничещи с Турция”, добавя европейската гранична служба. „Поддържаме тесни контакти с гръцките власти за допълнителна помощ, която можем да окажем в тази бързоразвиваща се ситуация”.
Фронтекс следи и ситуацията в Кипър, чиято северна част е окупирана от Анкара.
Европейската гранична служба съобщи, че изпраща допълнителен персонал и оборудване за операциите си в България и Гърция. В момента на територията на Гърция са разположени 400 европейски граничари, а в България – 60.