Експерт: Чинарите по ул. „Александровска” да се запазят, те са част от пейзажа!
След щателно обследване 10 от общо 89-те дървета са обявени като опасни и подлежат на премахване
89-те чинара в старата част на ул. „Александровска” в Бургас трябва да останат и да се премахнат само тези от тях, които са болни или изсъхнали и отсичането им е наложително. Това е мнението на инж. Владимир Димитров от СНЦ „Зелена Странджа”, който е бил в експертната комисия по обследване на дърветата. Един по един чинарите са били проучени със специален уред, който е определил тяхното реално състояние.
„10 от общо 89-те дървета по ул. „Александровска“ са обявени като опасни и подлежат на премахване. Още е рано обаче да се дискутира темата, защото няма яснота кога ще започне всичко, свързано с този проект”, каза експертът.
Той обясни, че има много варианти за запазването на дърветата, но призна, че ако се разкопае и се изрежат част от корените им заради подмяната на канализацията и окабеляването, ще се създаде опасност някое дърво да падне. Димитров обясни още, че няма как да се определи до каква дълбочина достигат корените на дърветата, защото това зависи от типа на почвата и много други фактори. „По ул. „Александровска” има основи на сгради, корените опират в някои от тях. При чинарите кореновата система обаче е брадата – няма развит централен корен и не правят силно изразени странични корени, а растат равномерно във всички посоки надолу”, обясни той.
Владимир Димитров изтъкна, че дърветата са 50-60-годишни, за тях обаче това е ранна възраст и има още много живот.
Предвижда се да оставят място от 2.40 м, за да дишат дърветата спокойно, няма да има и бордюри, но всичко това трябва да се види черно на бяло и тогава да се дискутира, каза още експертът от СНЦ „Зелена Странджа”.
На въпроса как се поддържат короните на дърветата, тъй като те са дори над сградите, той обясни, че сега не са доста поддържани. „Пораснали са над сградите, защото търсят светлина и в момента имат много дълги стебла и малки корони на върха. Малко са изтървани, ако може така да се каже. Трябва да бъдат оформени малко короните, защото има сухи клони, които падат. Не може да бъдат отрязани драстично и главните клони, защото ако бъдат прекомерно окастрени, могат да убият самото дърво. Трябва по малко да се режат поетапно”, разясни той.
Според него, ако бъде взето решение да се премахнат чинарите, ще се сложат видове, които не растат много и не стават големи. „Като бетонират улицата ще им оставят малко място и тези дървета никога няма направят такава сянка, каквато има сега. Или ако стане – ще е след 20-30 години, а е безсмислено да се чака толкова много време”, каза Владимир Димитров.
Той също изтъкна, че докато са оглеждали на място дърветата, хора са идвали при тях и са си казвали мненията, които са 50/50. Някои се оплакват, други са твърдо да не се премахват и всяко едно дърво да се запази, каза Димитров.
Той е категоричен, че трябва да се търси компромисен вариант. „На първо място е безопасността на хората. Но все пак дръвчетата там са част от пейзажа”, смята Владимир Димитров.
По повод изтъквания като отрицателен аргумент проблем с птиците, които цапат и предизвикват денонощен шум под прозорците на хората, той заяви, че те не гнездят там – събират се на големи групи наесен обикновено, за да оцеляват. Ако поорежат клоните, птиците също ще намалеят, каза Димитров.
Проектът за ул. "Александровска" е готов, но се очаква решението за съдбата на дърветата. Флагман.бг ще продължи да следи темата и да информира на какъв етап е работата на експертите.
Жокер: Кой е кмет през последните 10-12 години? Кой трябва да упражнява контрол върху подчинените си? В общината има ли специалисти по тази тема или се разчита само на Бургасцвет?
1. Да се подменят всички тръби питева вода и канализация .
2. Дасе подменят тръбите за дъждовна вода .
3. Част от съществуващите дървета до 40% , коита са най-големи да се изрежат . Останалите да се запазят и оформят короните .
4. Да се възстановят тротоарите и асфарта ( запазване на съществуващото положетие ).
5. На мястото на отрязаните дървета да се посеят нови .
6. След 10 години , когото новите дървета пораснат и се оформят да се прецени какво ще се прави със старите дървета .
Безсмислено е да се прави със плочки навсякъде : много по-скъпо и сложно .
тези които неискат да ги отсекат знаят това много добре - и точно затова неискат, за да кажат след това колко е лош кмета и има аварии на уж ремонтиран участък
опозицията прозирате
Аз, също както и лесоинженерът от интервюто в горната статия, колегата Димитров, а също и още над 12 други колеги, специалисти в други области (видни архитекти, ландшафтни архитекти и проектантите) групово извършихме оглед и последна преценка на дърветата, попадащи в обхвата на проекта.
На базата на специализирано проучване, с изготвен специален доклад, е доказано, че някои от дърветата са във влошено състояние. Други са в неестетичен вид и не могат да бъдат подобрени дори след подходящите резитби. Като цяло растителността е в добро здраве, към момента. В предвид дълголетието на дърветата от вида чинар (платан), които спокойно надминават няколко века, има още дълголетен жизнен ресурс в тях.
Не може да се отрекат разбира се и другите проблеми свързани с едроразмерните дървета:
повърхностни корени нарушаващи тротоарните настилки;
корени проникващи в основите на околните сгради;
големи скелетни клони преминаващи близо до терасите и над стрехите на сградите;
дърверата като местообитаните на постоянни популации от гълъби и временно преминаващи ята от косери, чавки и д-р. замърсяващи настилките и вдигащи шум;
опасността от падащи съхнещи клони и други.
Разбира се нито пълното отстраняване на тези дървета, нито пълното им запазване е универсално решение.
В крайна сметка, оптималното решение, около което се обединихме е да се запазят 90% от дърветата. Ще се извършат необходимите резитби къде по-радикални, къде по-леки и растенията ще придобият по-култивиран вид. Наред с това, ще се намалят броя на клоните подходящи за кацане от гълъбите, ще се отстранят опасните застрашени от счупване. Корените на всички дървета ще бъдат подрязвани в определен периметър около всяко дърво. Новите настилки имат ниво такова, че ще се задигнат около дърветата и няма да има надигнати тротоари.
Ще се вземат мерки за прогонване на птиците от околнитете сгради.
Бургазлии, имайте малко повече доверие в екипът който се е заел с проекта, както и в специалистите в Община Бургас.
Не всичко е политика и шуробаджанащина!
Благодаря за вниманието!
Абсолютно излишен дебат .
Явно Общината се опитва да избяга от отговорност, като пуска на преден план някакви "загрижени"инжинери и архитекти никому неизвестни.
Няма никаква нужда от дискусия и подмяна на дървета. Има нужда от високи заплати и високо образование от висока икономика.
По цял свят дезайн е това което се съчетава със природата не това което излиза от маймунската фирма на крадци.
Ако инж. Владимир Димитров от СНЦ „Зелена Странджа” почиства буклуците под дърветата и отпушва уличните шахти, ......не ги режете.
АЗ СЪМ "ЗА", .....ОТРЕЖЕТЕ ВСИЧКИ ТЕЗИ ДЪРВЕТА И ЗАСАДЕТЕ НОВИ.
Да се превърне банкерската тежка главна улица във теятър на руските бабки и тъпи комсомолчета и да седят хората вместо да работят да чакат на понощите на германските пенсионери и английски туристи.
Това ли е целта на инфалтилния дезайн който иска да превърне тежкия Бургас във една сапунка във една подигравка която на всеки 5 години ще трябва да подменя плочките във смешни цветове. Пропадане.
Целия проект е едно говно.
Няма дадено черно на бяло как ще се подържат тея бели и жълти плочки когато има кал дъвки, графити и цапаници.
Ще умрат още на 2ра година. След 5 години цялата тази детска изгъзица ще иска подмянка и ще струва много пари.
Иска се един строг скъп камък в черно и равен асфалт и улицата да не се пипа много. Оставете дърветата по бързо работете.
Направете центъра тежък бизнес център не като дестска градина за ненормални комунистчета от ГЕРБ.
Позицията му много професионална и отговорна. Казусът наистина е много сложен, мненията са поляризирани - да се надяваме, че ще се вземе най-правилното решение.