Третият етап на ул. „Александровска” влезе в „Параграф 22” – няма консенсус за съдбата на 89-те чинара по нея
Никой не се наема да каже да се премахнат или да се запазят дърветата, които са засадени със самото обособяване на главната улица
Липсата на категорична позиция за съдбата на 89 чинара постави в задънена улица третия етап от реконструкцията на ул. „Александровска” в Бургас – от площад „Тройката” в посока ул. „Сан Стефано”. Преди дни експертна комисия е обследвала дърветата, но и към момента не е постигнат консенсус дали те да бъдат отсечени и заменени с нови – подходящи за градска среда, или да бъдат запазени в сегашния си вид. Оказва се, че не е никак лесно да бъде взето това решение, тъй като и в двете посоки има много плюсове и минуси и на практика проектът е поставен пред истински „Параграф 22”. Дори самите експерти са на двата полюса – едните са твърдо „за” оставане на дърветата, а другите категорично смятат, че чинарите трябва да бъдат премахнати и заменени със съвременни сортове. Сред тези специалисти са и архитектите-автори на проекта за ул. „Александровска”, които също са разделени относно премахването или оставянето на дърветата. Даже и светилата от Лесотехническия университет в София не се наемат да дадат категорично становище по темата.
Сред експертите, които обстойно са изследвали дърветата, има ландшафт архитекти, инженер лесовъди, но и представители от Фондация „Биоразнообразие” и Българското дружество за защита на птиците, които са категорични, че ако дърветата се премахнат, това няма да се отрази на популацията на птиците, а те просто ще се преместят другаде.
„Най-големият проблем за мен е, че не може да се каже докъде стигат корените на огромните чинари и при разкопаването може да се окажат преплетени в някой водопровод, газопровод, канал или окабеляване. Не е ясно и до каква степен ще бъде свалена настилката и дали няма да се компрометира устойчивостта на дърветата, което да създаде опасност, тъй като те са огромни и много тежки, а короните им са няколко метра над сградите. Ние не знаем до каква степен са се развили корените, докъде стигат, каква е дебелината им. Най-много ни притеснява опасният елемент по време на ремонтните дейности и да не се случи сериозен инцидент, ако бъде компрометирано някое от тези дървета”, каза пред Флагман.бг ландш. арх. Мая Богомилова, началник отдел „Озеленяване и благоустрояване“ към Община Бургас.
Сред аргументите „за” е, че това са дървета на 50-70 години, които са засадени още при обособяването на площадното пространство и центъра и са част от историята на града, те вече са развити и осигуряват сянка по главната улица.
Тези дървета обаче се предпочитат от птиците, които живеят в техните корони, цялата главна улица е в изпражнения, които при дъжд се пързалят и миришат ужасно. Това налага ежедневното миене на старата част на ул. „Александровска”, но и то също не може да реши напълно проблема. Птиците постоянно са там и цапат, а хората се разхождат на сянка, но особено през пролетно-летния сезон буквално притичват, за да не ги уцели птичи снаряд, макар че било на късмет.
Заради липсата на адекватна поддръжка през годините дърветата са станали изключително високи и трудни за подкастряне и обезопасяване, категорични са експертите. В долната им част са стволове, а на 4-5 метра над сградите са клоните с листата. Това е опасно при ветрове, защото короната отгоре се вее и се прекършват клони и падат от около 30 метра.
„Имаме страшно много жалби за паднали клони, беше ударено и бебе в количка. Непрекъснато получаваме и сигнали за клони, които влизат в терасите и през прозорците на частни имоти, което налага постоянни коригиращи резитби и оформяне на короните, за да не изглеждат дърветата несиметрични. Декоративният ефект тук се губи и тъй като отдолу се виждат над 10-метрови стволове, а нагоре във високото са короните. Не е имало контрол върху растежа на чинарите от самото начало. Можело е да се направи т. нар. стена по продължение на улицата – този вид го позволява, но във времето нещата са изтървани”, обясни ланд. арх. Богомилова.
Тя добави още, че подкастрянето и оформянето на короните на тези дървета става много трудно, тъй като те са изгубени във времето. „Клон над 20 см не бива да бъде рязан, защото той става рана и предпоставка за гнилостни процеси, а новите издънки от него са изключително тънки и крехки”, подчерта Богомилова и добави, че за да се изрежат и оформят короните в момента, трябва да се махнат и много такива клони, а това е сериозна предпоставка за гниене и заболяване на дърветата.
Резитбата е специфична, трябва да бъдат извикани алпинисти и внимателно да се подбира кой клон да се отреже и кой не, каза още Богомилова.
"Новите дървета, които се предлага да бъдат засадени, ще бъдат бързо растящи, едроразредни, с размера на тези на ул. „Цар Симеон”. Те имат следните плюсове – при тях нещата ще бъдат контролирани с най-съвременни методи, ще бъдат и подземно укрепени с коренови ограничители и няма да има надигане на настилката. Дървото ще расте и короната му може да бъде формирана по начин, по който ние искаме", обясни Мая Богомилова.
Въпреки всичко тя добави, че условията по ул. „Александровска” не са благоприятни за много бърз растеж, тъй като тя е сенчеста.
Оказва се, че има и вид гъба, който напада чинара само в дървесината и засяга тези дървета при морски климат. В Бургас има дървета с такава гъба и поради това може би не е добре пак да се засадят чинари. При новите сортове всичко е моделирано генетично – как да бъде короната му, растежът, листата му,корените – което е много важно за градска среда.
А това, че ако дърветата бъдат изрязани и подменени, лятото жегата в центъра ще е непоносима, абсолютно не е така, тъй като самото изложение не го позволява. Факт е обаче, че няма да има миризма, няма да се надига настилката от огромните неконтролируеми корени и ние ще решаваме накъде да върви растежът на тези дървета, каза Мая Богомилова.
Имало е и допитване до постоянно живущите в този район бургазлии, които почти на 100% искат премахване на дърветата заради непрестанния шум от птиците в короните им, миризмата на изпражнения и клоните, които буквално влизат в домовете им.
„Преди да вземем решение за проекта, ще се направи широко допитване сред бургаската общественост, ще се вземе и предвид мнението на живеещите на ул. „Александровска”, бе категорична накрая ландш. арх. Мая Богомилова, началник отдел „Озеленяване и благоустрояване“ към Община Бургас.
В момента ул. "Александровска" изглежда така, проектът е готов, но се очаква решението за съдбата на дърветата. Флагман.бг ще продължи да следи темата и да информира на какъв етап е този важен за града ни проект.
1. Да се подменят всички тръби питева вода и канализация .
2. Дасе подменят тръбите за дъждовна вода .
3. Част от съществуващите дървета до 40% , коита са най-големи да се изрежат . Останалите да се запазят и оформят короните .
4. Да се възстановят тротоарите и асфарта ( запазване на съществуващото положетие ).
5. На мястото на отрязаните дървета да се посеят нови .
6. След 10 години , когото новите дървета пораснат и се оформят да се прецени какво ще се прави със старите дървета .
Безсмислено е да се прави със плочки навсякъде : много по-скъпо и сложно .
„Клон над 20 см не бива да бъде рязан, защото той става рана и предпоставка за гнилостни процеси, а новите издънки от него са изключително тънки и крехки”.
Защо тогава целият град и морската са с орязани като колчета дървета, които гният и им падат корите? А?
..и на тях, и на улицата. Богориди е дроб с тея запушени пръскалки. Само ти цапат дрехите и очилата
По темата с улицата - обикновено по нея минаваш като използваш градския транспорт и слезеш на централната спирка. Гледката, миризмата и кривият път изобщо не са приятни. Тази част на Александровска, според мен, се нуждае от ремонт. Но фигуралното оформление на плочките е изключително тежко за там. Не знам кой ги мисли тия "дизайни"! А това с изкореняването на здрави хубави дървета е престъпление. Има начини да се приведат във вид, да се намали височината, да се обработи кореновата система. Просто няма кадърни хора, дето да я свършат тази работа. А тези, некадърните, получават заплати от нашите данъци. И усвояват едни хиляди левове … И те така ..
Преместете дърветата другаде и засадете нови :)
Вижте как е направена Банхофстрасе в Цюрих.
Няма изгъзици има професионална стегната бизнес улица с по ниски дървета.