Проф. Пламен Митев: Властта е знаела всичко за Левски, турците са имали шпиони в комитетите
От документите за Апостола, открити в Османския архив, става ясно, че Дяконът е възприеман от властта като много опасен човек, каза професорът
Голямата заслуга на Апостола на свободата Васил Левски е, че е успял да привлече за каузата да възстановим своята държава младите, образовани, заможни и влиятелни българи. От документите, които бяха скоро в Османския архив, обаче става ясно, че властите са го възприемали като много опасен човек и са знаели поименно състава на Централния комитет в Ловеч, както и кои са ръководителите на мрежата в другите райони. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ историкът проф. Пламен Митев.
„На пръв поглед новите документи, които са намерени и преведени от османския архив, ни дават някакви дребни факти, но събрани в един общ разказ, но подтикват да пренапишем всичко за онези драматични събития от есента на 1872 г.“, добави професорът.
„Трябва да оценим по друг начин мащабите на комитетската организация, която създава Васил Левски. Ние имахме представа за географския обхват на тази мрежа, създадена за около две години и половина. Сега тези документи показват, че само за един малък регион около Етрополе, Тетевен, Софийско имаме над 400-500 съзаклятници“, заяви историкът.
Това стряска властите, защото те не са очаквали такива мащаби да има конспиративната работа, извършена от Апостола и неговите помощници, добави той.
„Един от най-важните изводи е, че в края на 1872 г. благодарение на усилията на Апостола имаме мощна комитетска структура. Информацията, която е била получена благодарение на разпитите, извършени след обира в Арабаконак, позволява на властите съвсем целенасочено да нанасят удари върху комитетската мрежа, арестувайки най-важните фигури и осъждайки съзаклятниците“, коментира Пламен Митев.
„Тези документи, които наскоро са намерени в Османския архив, ни карат да преосмислим и ролята на турската агентура, която е работила доста ефективно. Имала е доста възможности, защото централната власт предоставя сериозни финансови средства за поощряване дейността на шпионите, включително на агентите, които работят под прикритие. Те най-вероятно са били част от комитетската организация“, добави той.
„Някои от писмата, адресирани до Левски, са достигали до турските властите. Най-фрапантното е, че властите са знаели за предстоящия обир в Арабаконак“, заяви проф. Митев.
„Властите са знаели поименно състава на Централния комитет в Ловеч и ръководителите на комитетите в другите райони. Това е страшно. Преди си мислихме, че турските власти след обира разбират за комитетите. Сега се оказва, че преди това са знаели много добре каква е мрежата, кои са главните действащи лица“, каза още той.
Никой не отрича Левски, но не е бил само той. А колкото до автобиографията му, там има моменти, с които надали се е гордял преживе
Какво конкретно имаш предвид?