Бюджет 2020 на Поморие е направен от хората за хората, съобразихме се с техните искания
БСП да не забиват кол в колелото на Общината и да не опитват на базата на един гол популизъм да провокират съмнения, че въпреки че бюджетът е добър, е малък
- Г-н Алексиев, в началото, когато видяхме числото за капиталовата програма, помислихме, че има някаква грешка. Впоследствие се оказа, че Вие залагате средства също и от европейски програми. 26 млн.лв. е доста амбициозна програма, какво се включва в това число?
- Капиталовата програма на Община Поморие е близо 26 млн.лв., но в себе си тя включва и всички одобрени проекти; такива, за които вече са избрани изпълнители; и тези, които ще бъдат завършени. Община Поморие има още проекти, които все още не са одобрени и такива, за които все още текат процедури за избиране на изпълнители, а тези вече са готови за стартиране и реализиране и затова са сложени в капиталовата програма, независимо, че са с европейско финансиране.
Към голяма част от тях имаме определени ангажименти. Например втория етап на пристанището, където имаме 1% съфинансиране. Отделно към други проекти имаме осигуряване на наше финансиране относно надзор. По принцип капиталовата програма на община Поморие никога не е била от собствените ни приходи. Това, което в момента се говори в залата от групата на БСП, с цялото ми уважение към тях – са глупости.
Нека директивите на „Позитано“ №20 не се превръщат в ръцете им в кол, който да е забит в колелото на развитието на община Поморие. Винаги собствените приходи на община Поморие са били около 1.5 млн.лв. Това са ни възжмоностите.
Приеха бюджета от над 29 млн. лв. за 2020 в Поморие, но никой не разбра защо от БСП се въздържаха
- Сега обаче е около 3 млн.лв...
- Да и ще обясня защо. Бюджетът ни винаги е варирал около 20-22 млн.лв. През последните 3 години поради добрата финансова дисциплина и при добро събиране на местните данъци и такси, показваме много добри резултати. В този период имаме голямо нарастване на собствените ни приходи – от 13 млн.лв. до 14 млн.лв., 15,8 млн.лв. м.г. и тази година – 16.1 млн.лв.
По тази причина си позволяваме да разширяваме капиталовата програма с всеки следващ бюджет. Но въпреки това тя не е толкова голяма и не е достатъчна, защото на територията на община Поморие има 17 населени места. Анализът показа, че 95% от местните приходи се генерират от общинския център. Често се казва „Вие, морските общини, имате пари“. Поморие не е типично морска община и имаме само един-единствен град – общинския център – който се намира на морето. Дори Ахелой не е на брега и в момента се мъчим с Общия устройствен план, да му разширим територията. Паралелите, които се правят с другите морски общини, не са валидни за нашата.
Всичко това казвам във връзка с това, че трябва да опровергая твърденията, че нямаме завишения в собствените приходи, което изказаха от опозицията. Че нямало развитие в бюджета, няма достатъчно приходи за капиталова програма и т.н. Напротив. Важните проекти, които се предвиждат по нашата програма, са основно това, което населението иска – ремонти на улици в населените места. Големите ни проекти пък също са съобразени с жителите на Поморие. Освен втория етап на рибарското пристанище, с който то ще е напълно готово, имаме и заложено рехабилитирането на три основни улици в Ахелой, както и на три основни улици в Каблешково. Пак по Програмата за развитие на селските райони имаме благоустрояване на паркове в пет малки населени места – Александрово, Медово, Порой, Страцин и т.н. Всичко е балансирано.
- Упрекнаха ви, че пренебрегвате село Гълъбец?
- И по време на кампанията, и по време на обсъждането на бюджета, хората бяха категорични, че положението с детската градина в с. Гълъбец е много тежко. Тя се намира в стара сграда и трябва да се направят много ремонти, които ще глътнат повече от половината средства за изграждане на новата сграда. А тя вече е на етап груб строеж. Строим със собствени средства колкото можем, в момента ни е необходимо да довършим сградата, да я обзаведем и да благоустроим двора и околните улици – това е на стойност 980 хил.лв. Местните жители сами го казаха – предпочитат да се осигурят средства за завършването на детската градина, за да може техните деца да учат в приятна обстановка и родителите да са спокойни, отколкото да отделяме средства за другите улици.
Но тъй като финансирането не е осигурено на 100%, няма как на този етап да го предложим в капиталовата програма. Тоест в нашия бюджет няма кухи обеми. А лесно може да се направи, веднага Ви казвам. Например от продажба на общинска земя. Ние сме заложили 400+ хил.лв. – средства, които са реални. Можем обаче да ги раздуем до например 1 млн.лв. и веднага написваме в бюджета и тези 980 хил.лв. заложени за изграждане на детската градина в с. Гълъбец. Накрая на годината обаче реално продаваме за 400 хил.лв. земя и казваме „Ами, съжаляваме, не успяхме да изпълним плана за годината. Ще трябва да чакате догодина“.
Мисля, че това не е коректно към жителите и затова казвам, че в момента общинските съветници на БСП се опитват на базата на един гол популизъм да провокират у хората съмнения, че въпреки че бюджетът е добър, е много малък. Вдигнали сме били данъците, пък капиталовата програма била малка.
Ние сме партийни кандидатури, но след като минат изборите, ние се кълнем да работим за доброто на жителите на община Поморие, а не в съответната си партия. Затова реагирам емоционално – тези хора на втория месец си забравиха клетвата. Как ще върви развитието на тази община по този начин? Едно е да си опозиция – такава е необходима. Но да излязат с конкретика. Може ли за най-важния документ за развитието на една община за годината да нямаш позиция? Или си „за“ или си „против“. Какво значи „въздържал се“.
- БСП Ви упрекнаха и за общинския дълг, който бил в опасни граници.
- Дългът не е в опасни граници. Той е гласуван след широко обществено обсъждане преди около 2 години. Той е в размер на около 18 млн.лв. Тогава собствените ни приходи възлизаха на малко над 12 млн.лв. Аз затова казах – банките са за това – да дават пари. Но те ги дават на стабилни субекти. Ние сме направили един разчет на банката с нашите собствени приходи и това как те ще нарастват. Преди 2 години ни отпуснаха този заем и ни освободиха за първите 2 години от главницата. И по този разчет, в който ние заявихме, че след 2 години ще достигнем до 16 млн.лв. – то това се случи. След още 2 години ще достигнем до 18 млн.
Не може да имаме 30 млн.лв. за бюджет плюс 25 млн.лв. привлечени средства, плюс още 25 млн.лв. отзад за проекти, привлечени средства, достигнали етап оценка и той да стане реално около 70 млн.лв. и в същия момент банката да не ни отпусне този кредит. Естествено е, че ще го отпусне.
Затова казвам, че тези хора трябва да си припомнят клетвата, която са положили. Аз не им обръщам внимание, важното е, че бюджетът се прие с пълно мнозинство от страна на съветниците – те наистина чуха хората по всички населени места и ако ви направи впечатление, точката по гласуване на бюджета бе гласувана за 5-6 минути. Бюджет 2020 на Поморие е направен от хората за хората, всичко в него е балансирано и съобразено с техните искания.
*В интервюто са използвани и въпроси на други медии.
Спрямо 2019 година повишаване на данък МПС е с 200 000лв., повишаване туристически данък е с 330 000лв. , повишаване данък придобиване на имущество с 740 000 лв. Общо увеличение на данъци за 2020 спрямо 2019 е повече от 1млн. лв. Какво ще получим срещу това увеличение на данъците и този приход от 1млн.лв. Отново не се предвиждат средства за цялостен ремонт на улици,осветление и озеленяване, да не говорим че няма предвидени средства за проект за спортна зала, автогара , а терените са отредени за жилищно строителство заедно с частни терени. Няма проектна готовност за уличната инфраструктура в общината, други общини имат отдавна нови улици и осветление. Не се предвиждат инвестиции в електронни услуги, които Община Поморие да започне да предлага, за да улеснява жителите, бизнеса, собствениците на имоти и туристите. Дългът на общината е почти 20 млн.лв. и надвишава собствените приходи. Тези заеми се инвестират в грандиозни проекти които нямат ефективност и не са обществено значими, като втори етап на пристанището например. Градът трябва да харчи толкова колкото изкарва, но управляващите са на друго мнение. Отново не се дават никакви средства и управление на кметовете в общината, сами с жителите да решат какво да направят с парите от капиталовата програма, решават в Поморие и го замаскират с обществени обсъждания по места. Липса на финансиране на младите семейства и стимули за малкия и среден бизнес. Бюджет който не помага на бизнеса, не вдига стандарта на живот на поморийци и не подобрява средата в която живеят, а удря по джоба му.