Димитър Узунов: Президентът не може да бъде подслушван, но със записа не се нарушава закона
Според него целта била да се отклони вниманието от пряката реч в записа, но не посочи престъплението, заради което Радев може да бъде съден
Президентът не може да бъде подслушван, той има имунитет съгласно Конституцията, но не е абсолютен. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият представляващ ВСС Димитър Узунов.
Той изтъкна, че срещу държавния глава може да бъде образувано наказателно преследване, при нарушаване на Конституцията и при държавна измяна.
От информацията от СРС-то, която прокуратурата огласи обаче става ясно, че държавният глава не е потъпкал основният закон на републиката, не може да бъде преследван и за държавна измяна.
Узунов обаче припомни, че освен Конституцията, президентът Радев се заклел и да спазва и законите. От това, което бившият представляващ ВСС каза пред бТВ обаче, не стана ясно какво е престъплението, за което държавният глава може да бъде подведен под отговорност, ако нямаше имунитет.
Главният прокурор е имал законно право да огласи информацията от СРС, подчерта Узунов.
Той предоставил възможност българската общественост да чуе в пряка реч участниците в диалога, добави той.
„Когато главният прокурор направи питане, президентът поиска главният прокурор да обяви мотивите за искането. Нито президентът, нито Конституционният съд имат право да искат от главния прокурор да изложи мотиви“, коментира съдията.
„Чувам, че се изкарва тезата, че прокуратурата отговаря за това, че президентът Румен Радев иска промени в Конституцията около избора на нов главен прокурор. Не вярвам да е така. Аз мога да изкарам тезата, че президентът иска да назначава шефа на КПКОНПИ, за да спре това разследване. Не твърдя, че е така, но ето ви една теза“, добави той.
„Не знам дали това ще помогне на разследването, но хората разбират какво се говори и каква теза се застъпва. Един генерал – лейтенант (б.а. ген. Цанко Стойков) умува и обяснява по какъв начин ще се саботира дейността на един важен държавен орган“, обясни Узунов, но не каза нито дума за престъплението, заради което президентът може да бъде съден.
Според него процесите в момента у нас са много близки до тези в Румъния по времето на Лаура Кьовеши.
„Този кръг лица и политически партии, които сега хвърлят огън и жупел по главния прокурор, те преди две години от сутрин до вечер ни продънваха ушите колко е успешен румънският модел и как трябва да бъде пренесен на българска територия. Тя разсече политическия елит в Румъния“, каза още Димитър Узунов.
Бившият министър на отбраната Николай Ненчев пък каза в „Тази сутрин“ по бТВ, че проблемът с назначаването на Десислава Радева не е толкова правен, колкото морално укорим. „Аз не искам да се меся в личния живот на президента. В закона има текст, в който се казва, че ако няма подходящо лице, този пост може да бъде зает и от цивилно лице“, уточни ексминистърът. За мен по-големият проблем е, че има основание да се твърди, че има опит да се укрие информация, добави той.
В записа обаче не държавният глава, а началникът на Военновъздушните сили ген.-майор Цанко Стойков говори за укриване на документи, свързано с разследване на КПКОНПИ за назначението на Десислава Радева за пиар преди генералът да стане президент.
„Този казус е всичко друго, но не и държавна измяна, с едно единствено изключение – освен ако госпожа Радева не е била агент на чуждо разузнаване, враждебно настроено към България и президентът е знаел това“, коментира бившият министър.
Според него президентът ще работи много активно за разтурването на този парламент. Това е една хипотеза, която ще ни вкара в една дългосрочно война на институциите, отбеляза Ненчев.
„Нали не се съмнявате, че ако това се случи, президентът може да управлява еднолично държавата и повече от 6 месеца. Тогава вероятно тази проверка на главния прокурор ще бъде потулена и нещата ще се заметат“, каза още той.