Как кметът на Созопол Тихомир Янакиев ще изправи общината на крака
Въпреки тежката финансова ситуация, Община Созопол няма да увеличи местните данъци и такси, започва да работи и по нови проекти
Изключително тежка и сложна е ситуацията, в която е поставена новият кмет на община Созопол Тихомир Янакиев. Вместо да започне ударно мандата си и да изпълнява амбициозната си предизборна програма, той на първо време ще трябва да изплаща стари дългове на администрацията.
Над 28 млн. лв. са задълженията на Общината. Над 22 млн. лв. от тях са кредити, а краткосрочните възлизат на над 5 млн. лв. В това число и към РИОСВ-Бургас – около 1,8 млн. лв.
Като финансист обаче Янакиев има план това как да се случи. Още от края на миналата година са разплатени част от сумите. Кметът е инициирал среща с фирмите, към които Общината има задължения. Следва да се договорят за разсрочено плащане. Ще се подготви и нова оздравителна програма, за да може държавата да отпусне безлихвен заем. Предишният план на старото управление не е приет от държавата.
Бюджет 2020 в Созопол: Ремонт на улици, изграждане на автогара в Черноморец и без празни обещания
„За мен няма да е толкова важно след управлението ми да кажа: „Ето, това построих!“. А искам тогава да претендирам, че съм оставил след себе си Общината в състояние, в което да не притеснявам следващия кмет, който ще ме наследи. Всичките мерки, които сме предприели с екипа ми, са насочени към съкращаване на разходите и стабилизиране на финансовото състояние на Общината“. Това каза Тихомир Янакиев пред препълнената зала по време на общественото обсъждане на бюджета за тази година. Думите му предизвикаха бурните аплодисменти на присъстващите.
Най-важното за градоначалника към този момент е ограничаване на разходите, увери той. „Трябва да направим така че да съумяваме да изплащае заплатите на нашите служители, същевременно Общината да не спира да доставя социалните си услуги, а и да можем да плащаме задълженията си, че накрая да успеем и да направим нещо. Защото в края на годината ще ме питате все пак какво съм свършил. Това е изключително трудн задача, но не е недостижима. Ние с моя екип сме се загърбили да я свършим“, обясни още Янакиев.
„Извънредните времена изискват извънредни мерки“, категоричен е той.
Освен за разплащане на задължения, средства са предвидени и за много проекти, с които ще се раздвижи всяко едно населено място в Общината. Кметът Янакиев представи подробно всяка точка от бюджета, отговори на въпросите на хората, но изрично подчерта, че това е балансиран бюджет, реалиситичен и съобразен със състоянието, в което се намира Общината в момента и затова няма да дава празни обещания.
В бюджета са заложени средства за куп инфраструктурни проекти. Ето какво включва капиталовата програма:
Тя е в размер на 5 018 000 лв.
Но това не е сума, която в чистата си форма е за инвестиции, тъй като една много голяма част от тях - в размер на 2 700 000 лв. са целеви средства от Републиканския бюджет по постановления и субсидии. В нея влиза пътят, който ще бъде изграден между селата Росен и Равна гора за 1 713 000 лв. Това са целеви средства по постановления на Министерски съвет от бюджетния излишък на Република България за 2019г. Субсидия от 2019 г. за улици, които не бяха ремонтирани, те са около 500 000 лв. и новите субсидии, които за 2020 г. са в размер на 550 000 лв., т.е. около 1 050 000 лв., които ще бъдат инвестирани в ремонт на улици. Ще бъдат ремонтирани и няколко междуселски пътни отсечки, като къмпинг Златна рибка – с. Равадиново, където са предвидени 250 000 лв., предвиден е ремонт на пътя между двата квартала на село Атия, както и още няколко по-малки пътя. Една немалка част от тази капиталова програма, в размер на почти 1 млн. лв., са за стари задължения на бившото ръководство по извършени дейности по капиталови разходи, които трябва да бъдат разплатени.
Тази година Общината първата стъпка за автогарата в Созопол, като залага в програмата си средства за проектирането й и същевременно залага средства за проктиране и изграждане на автогара в Черноморец.
Около 80 хил. лева ще са заделени и за поставяне на бариери на входовете на паркингите, собственост на Общината. Тези устройства са изключително необходими, за да може печалбата от паркингите да влязат в общинската хазна.
За да обясни подробно за тази инвестиция, Тихомир Янакиев даде думата на финансовия директор на общината Николай Господинов:
„Смятахме, че печалбата от паркингките за миналата година възлиза на около 26 хил.лв. Обаче сме били заблудени. Оказа се, че фирмата е работила с касови апарати на Общината и се оказа, че тази сума не е печалба, а оборот, който вследствие на преразпределение между стопанисващата фирма и Общината – 40 на 60 процента, печалбата на администрацията е била около 10 хиляди лева. Ще сложим паркинг системи – машинки, които отчитат времетраенето на престоя на колите. Това да стане електронно, а не да стои там някое момче, което като види данъчните да бяга. Ще сложим край на тази практика“.
Друг важен за общинския бюджет момент са представителните разходи на кмета Тихомир Янакиев и председателя на Общинския съвет Георги Пинелов. За градоначалника са предвидени само 15 хил. лв., а за Пинелов – 5 хил. лв.
„Времената, в които се гласуваха по 100-150 хил. лв. представителни разходи на кмета, ще останат в миналото“, увери Янакиев.
Присъстващите поставиха своите въпроси относно бюджета. Голяма част от тях бяха свързани с инфраструктурни проекти. Един от присъстващите се интересуваше защо за футболния отбор са предвидени средства от 250 хил. лв., а за култура сумата е много по-ниска. Секретарят на младежта и спорта към Община Созопол Христо Бардуков обясни, че средствата за ФК „Созопол“ са в пъти по-малко в сравнение с гласуваните предишни години. По настояване на кмета всяка една стотинка ще бъде отчетена на три месеца, обясни още Бардуков. А относно културата – има варианти за финансиране на проекти, което обаче досега не е правено. Ако има реален контрол, всички спортни клубове и културни дейности ще могат да се развият, а и да носят приходи, смята Бардуков. Той дори загатна идеята стадионът да се ползва и за концерти.
Имаше питане и относно местностите Месарите и Буджака. Възрастен мъж постави темата за развитието им на дневен ред. Той предложи да се изгради инфарструктура, за да може мястото да привлича строителни инвеститори.
В настоящия бюджет са предвидени около 1,5 млн.лв. за местността Месари, които ще се похарчат за улици. Буджака обаче не влиза в тазгодишната финансова рамка, а причината е хаосът, който цари там.
„Буджака първо ще бъде обследван изцяло. Ще видим кои подходи са запушени, кои имоти са неправомерно разградени. За инвестиция в тази местност ще мислим едва след това“, обясни Тихомир Янакиев и добави, че трябва да бъдат реалисти, защото няма как за една година да се направи всичко.
Един от въпросите, зададени от присъстващите, засяга абсолютно всеки жител на общината, а именно дали ще има увеличение на местните данъци и такси. Такова не се предвижда категорично.
„Направих грешка, че обещах намаление на данъците с 10 %. За съжаление тогава не знаех какво е реалното състояние на Общината. Към този момент няма да мога да изпълня този ангажимент, защото задълженията ни не го позволяват“, добави кметът.
Той се ангажира да бъде изпълнен всяка една точка от бюджета, но освен това и да извърши строг контрол на всички фирми, с които имат сключени договори, за да не изпадне в същия финансов колапс Общината.
ЕТО И РАМКА НА ПРОЕКТ НА БЮДЖЕТ ЗА 2020 година : 25 300 000 лв.
• ПРИХОДИ ОТ МЕСТНИ ДЕЙНОСТИ : 18 209 001 лв.
• РАЗХОДИ ЗА МЕСТНИ ДЕЙНОСТИ : 16 402 401 лв.
• РАЗХОДИ ЗА ДОФИНАНСИРАНЕ : 1 806 600лв.
• ПРИХОДИ ОТ ДЪРЖАВНИ ДЕЙНОСТИ : 7 090 999 лв.
• РАЗХОДИ ЗА ДЪРЖАВНИ ДЕЙНОСТИ : 7 090 999лв
І.Функция “Общи държавни служби” 3 858 049
ІІ.Функция “Отбрана и сигурност” 344 556
ІІІ.Функция “Образование” 6 230 935
ІV.Функция “Здравеопазване” 292 714
V.Функция “Социално осигуряване, подпомагане и грижи” 1 436 500
VІ.Функция “Жилищно строителство, БКС и опазване на околната среда” ;ЦБ-2020 553 100лв. : 6 443 672
VІІ.Функция “Почивно дело, култура, религиозна дейност” 1 907 149
VІІІ.Функция “Икономически дейности и услуги”; ПМС 348/18.12.2019-1713806лв.; ЦБ-2019 499 900лв. : 4 336 425
ІХ.Функция “Разходи некласифицирани в други функции” 450 000
Всичко текущ бюджет 2020г. : 25 300 000
ПРОЕКТ НА ИНВЕСТИЦИОННА ПРОГРАМА НА ОБЩИНА СОЗОПОЛ ЗА 2020г.- 5 018 025 лв.
Служби и дейности по поддържане, ремонт и изграждане на пътищата/832д/
/Реконструкция и рехабилитация на общ.път BGS1212 Атия-Росен-Атия 4ти етап/ 1 713 806 лв.
Служби и дейности по поддържане, ремонт и изграждане на пътищата/832д/
/Реконструкция и рехабилитация на общ.пътища BGS1211; BGS1212; BGS1213-2214;/ 499 900 лв.
Изграждане, ремонт и поддръжка на уличната мрежа/606д/
/Основен ремонт на ул. «Николай Лъсков» с.Росен 200 000лв.; Основен ремонт на ул. «Стара планина» и ул. «Черно море» с.Равадиново 353 100лв./ 553 100 лв.
За ДГ в с.Равадиново, филиал на ОДЗ-Созопол-ПМС 315/19.12.2018г.. /в т.ч. собствени средства 70 000лв. и държавно финансиране 481 158лв. остатък за 2020г./ 551 158лв
Етапно изграждане на ДЕПО за стр.отп., част ВиК, изграж. - 300 000лв.
на водопровод и ТП на довеждащ път/627д/
Улично осветление и площади/604д/Система за улично осветление на общ.Созопол- 340 000лв.
Проектиране и изграждане на автогара в гр.Черноморец/831д УКРДТП/ –
210 000 лв.
Изграждане, ремонт и поддържане на улична мрежа - асфалтиране и тротоари –
375 000 лв.
shte se opravite ma nqma da sme jivi
nqmashe i hora da se uvolnqvat vsichki vi mahnaha dragi mi smehurkovci samo prikazku i nakraq nishto laete laete ama spite v zimen san gradinkite vi stanaha smetishta s izprajneniq na kuchetata vi
vie sozopolchani opraviq nqmate koito i kmet da doide vie samite taka ste naucheni da jiveete v mizeriqta i svinshtinata zaslujavate globi za tova che zamarsqvate vie samite grada s tova koeto ste naucheni da jiveete po selski
takav vi e mantaliteta
ne se zasqgaite no tova e groznata istina i mnogo jalko turistite tova lqto shte sa dosta razocharovani