Само 45% от българите декларират, че са щастливи
Песимизъм тегне над нашенците за новата 2020-а
В края на 2019 г. 45% от българите декларират, че са щастливи или много щастливи, а 10% - че са нещастни или много нещастни. 40% са в „средата“ между щастие и нещастие, показват данните от глобалното изследване „В края на годината“ на световната асоциация „Галъп интернешънъл“.
Така нетната стойност на щастие минус нещастие е 35. В предходните години тази стойност се движеше така: 36 (преди две години), 33 (преди три години), 30 (преди четири), 16 (преди пет години).
"В последните години може би усещането за лично щастие плавно укрепва, но остава далеч от световната средна нетна стойност в индекса на щастието – която сега е 48 и в последните години се колебае около тези нива. Българите са по-нещастни и от средния европеец", посочват социолозите.
България е близо до световната средна нетна стойност в индекса на надеждата. На фона на страните от ЕС България стои по-оптимистично, но на фона на европейските страни извън ЕС – ние сме по-големи песимисти.
32% от българите очакват 2020 г. да е по-добра от 2019 г. 22% – по-лоша, а 34% – същата. 12% не могат да отговорят. Така нетната стойност на оптимизма у нас (дялове на оптимисти минус дялове на песимисти) е 10 (32% минус 22%).
През миналата година тази оценка беше отрицателна: -8. Преди две години беше 3. В края на 2016 г. пък беше -5, а в края на 2015 г. беше -1.
Така очакванията сега всъщност се оказват най-оптимистичните на фона на последните няколко години. Вероятното обяснение е известната икономическа стабилизация и политическа предвидимост, твърдят от социологическата агенция.
В щастието вие сте индивидуалност; в нещастието сте част от тълпата. Щастието – това е просто щастие. Човек се пренася в друг свят. Той вече не е част от света, създаден от човешки ум, той вече не е част от миналото, той вече не е част от историята. Той изобщо не е част от времето. Когато сте наистина щастливи, изпълнени с блаженство, времето изчезва, пространството изчезва.