Добра 2019 г. за животновъдите в Бургаско, но остава проблемът с квалифицираните кадри
8% от овчето кисело мляко, 5% от биволското и 3.7% от пчелния мед в България се произвеждат в Бургаско, стана ясно на срещата
Животновъдите в Бургаска област отчетоха добра 2019 г. и като основен проблем посочиха липсата на квалифицирана работна ръка във фермите, както и все още малките субсидии на глава добитък. Те се събраха в сградата на Областна управа, където бяха връчени и осмите награди на Експертната комисия по животновъдство. Четирите специални плакета за личен принос към животновъдството в нашия регион тази година отидоха при д-р Красимир Колев, д-р Божидар Иванов, проф. Юрий Митев и д-р Георги Куцаров. Отличията са уникални и представляват медна чиния, в средата на която е гравиран гербът на Бургас.
Осмата отчетна среща бе открита с кратък спектакъл от Фолклорен ансамбъл „Странджа“. На събитието присъства и областният управител на Бургас Вълчо Чолаков, който похвали дейността на Областна дирекция "Земеделие", която по думите му – най-много се доближава до очакванията на стоите потребители. „Без Вас, хората от частния бизнес, в частност животновъдите работата на администрациите е безсмислена“, заяви Чолаков.
Директорът на Областната дирекция „Земеделие” Лидия Станкова в Бургас отчете свършената работа през 2019 г., заедно с фермерите от региона и експертите. Проведени са срещи, демонстрационни дни, реализирани са проекти, какво и успешен конкурс за детска рисунка.
„Сложна и тревожна беше 2019 г. за животновъдите, защото африканската чума по свинете на ни подмина”, каза Лидия Станкова.
Земеделският министър Десислава Танева изпрати поздравителен адрес, в който се посочва, че 8 % от овчето кисело мляко, 5% от биволското и 3.7% от пчелния мед в България се произвеждат в Бургаско. Отпуснати са 3 държавни помощи, 2 от които за подобряване на млечната среда и по-къси вериги в отрасъла.
Председателят на Асоциацията на животновъдите в Странджа Румен Люцканов изтъкна, че основен проблем в бранша продължава да бъде липсата на квалифицирана работна ръка, като това се отразява най-вече на овцевъдите. "Говедовъдите все пак могат да използват електропастири за животните и да механизират процеса, но това за овцевъдите е невъзможно", коментира Люцканов и обяви, че обмисля да се пренасочи към говедовъдството от следващата година.