Допусна ли най-големия си гаф правосъдният министър при срещата с убиеца Джок Полфрийман
Министерството на правосъдието казва, че този човек не трябваше да излиза, а след това министърът го приема в кабинета си. Това е озадачаващо, коментира адвокат Марин Марковски
Защо министърът на правосъдието Данаил Кирилов прие в кабинета си осъдения убиец Джок Полфрийман? Този въпрос си задават много наши сънародници, които останала силно озадачени от информацията, разпространена от пресцентъра на правосъдното ведомство преди няколко дни.
Днес темата бе дискутирана в „Лице в лице“ с известния адвокат Марин Марковски, който също призна, че е силно смутен от случилото се.
„Познавам казуса, имам лично становище. В момента в затвора има един слепец, който вярно, че е извършил престъпление, но е изтърпял повече от половината си присъда. Този човек е измъчен, но не го пуснаха, а освободиха Полфрийман“, коментира Марковски, след което отбеляза, че делото е висящо и с намекна, че Данаил Кирилов е допуснал груба грешка, срещайки се с Джок Полфрийман.
„Министърът отговаря за затворите. Той винаги може да се срещне и с най-коварния затворник, който е вътре в килията. Важно е становището на министерството, което казва - този човек не трябваше да излиза. Те казват, че не е поправил и после идва тази среща. Това е озадачаващо!", заяви Марин Марковски и бе категоричен, че той не би посъветвал за такава среща.
Марковски коментира и идеята за т.нар. надзорник на главния прокурор. По думите му това щяло да покаже, че България и институциите са готови да направят всичко, за да „бъдат в златния правен стандарт на Европа“.
"На този независим прокурор единствената му задача е да може да контролира и да може да извърши действия срещу главния прокурор (и това е много важно), само ако има доказани факти за нарушение на закона. Този независими прокурор има правомощия само, ако има данни, че главният прокурор извършва престъпление. Никакви други", отбеляза Марковски.
Той поясни, че надзорникът няма право да следи личния живот на главня прокурор: "Той ще има само задачата, ако има доказателства и данни (тук се преценява много внимателно и конкретно), че главният прокурор е извършил престъпление, той да реагира", допълни Марковски.
Той и борисов избраха метода Пунта-Мара за да баламосът Съвета на Европа и Венецианската комисия, че ще въведат ефективен контрол над ГлаДния прокурор.