Протестиращите в Созопол за дигата: Не ни трябва китайска стена срещу вълните
Кметът Тихомир Янакиев призова Министерството на туризма да изпрати свой представител в града, за да каже законни ли са разкопките на плажа
Не ни трябва китайска стена срещу вълните. Това каза пред Нова телевизия една от протестиращите дами. Тя сподели, че е инициатор на подписката срещу изграждането на дига на централния плаж в Созопол.
Протестиращите в морския град твърдят, че плажът е опропастен и че дори през зимните месеци те го използват за разходка, каза пък водещата на „Здравей, България“ Аделина Радева.
Глобяват концесионера на Централния плаж в Созопол, багерът изземвал пясък от Черно море
Дигата е построена от концесионера с една единствена цел – да предпази плажа от високите вълни.
„Не може в градът, който е архитектурен резерват от 1974 г. с решение на Министерския съвет, така грубо са се нарушават законите! Тази дига е излишна. Концесионерите казват, че предпазвала заведенията, но те са получили изключителна държавна собственост, а търговските обекти не са обявени за такива. Защо ги пазят?“, попита жената, инициирала подписката срещу разкопаването на плажа.
Концесионерът на Централния плаж в Созопол: Защитните пясъчни диги опазват целостта на плажа
„Като погледнах тези големи купове с пясък, първо реших, че трябва да се отбраняваме от някой. Всъщност кой пазим? Това, което морето дава, то си го взема. В момента дигите падат. Аз желая те да рухнат, защото пясъкът е взет от брега, но водата няма как да стигне до заведенията“, добавя друга от протестиращите дами.
Кметът на Созопол Тихомир Янакиев, който също бе сред протестиращите, каза, че не е бил информиран от концесионера за изкопните работи на морската ивица. „Граждани подадоха сигнала. Концесионерът на плажа в последствие поиска среща, за да обясни какво прави. Община Созопол сезира Басейнова дирекция и РИОСВ – Бургас“, добави градоначалникът.
Плажът е изключително държавна собственост, отдава се на концесия от държавата и трябва да се контролира от нея, коментира той.
„За първи път се изгражда дига и хората са притеснени. Пясъкът ще си остане тук. Никой няма да го изнесе. Прави се, за да предпазва от по-големи вълни“, каза пък Илиян Иванов - представител на концесионера.
„Тук няма големи вълни. Това не е Слънчев бряг. Заливът ни е малък“, прекъсна го дамата, инициирала подписката.
С нищо не се нарушава екоравновесието, уверява Илиян Иванов.
„Утре ще пекне слънце. Къде ще се разхождате с децата си, с кучетата си, с внучетата си? Цяло лято коментирахме как влизат АТВ-та на плажове. Погледнете какво е тук!“, каза друга от протестиращите жени.
Събина Русева от Басейнова дирекция пък заяви, че проверката продължава.
„Констатирахме изградена пясъчна дига по протежение на цялата плажна ивица. Заснехме няколко координатни точки. В най-южния край, където бе багера, една от тях попада във водата. Концесионерът ще бъде наказан. При установяване на нерегламентирани действия във водния обект ще издадем предписания за преустановяването им и ще бъдат предприети наказателни мерки“, добави тя.
„Багерът не е бил във водата. Може докато е загребвал, да се е намокрила кофата, но никой няма да си вкара техниката в морето“, възрази Иванов.
Кметът на Созопол пък призова от Министерството на туризма да изпратят свой представител. „Някой трябва да каже дали това съоръжение е законно, за да се успокоят хората. Виждате какво е напрежението тук“, добави Янакиев.
„Този град е на 2600 години. Не може в сърцето на стария град да се строи кебапчийница, да одимява целия Созопол и да не е решен проблема. Прехвърля се от институция на институция и няма адекватни решения. Гражданите искат държавата да се намеси“, каза друг от протестиращите.
И най - вече ни ограничават свободния достъп до морето.Писани са жалби,но всичко било законно,пясъка си бил там.