Номинираният за шеф на КПКОНПИ Цацаров: Корупцията не е държавна политика. Не може да сте оптимисти за мен, един човек не решава нищо
Ако всички имаме усещането, че си вършим работата, може би ще мръднем напред, каза още главният прокурор
Корупцията не е държавна политика. Това смята главният прокурор Сотир Цацаров, който е номиниран за шеф на КПКОНПИ (Комисия за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество).
„Не може да сте оптимисти за мен. Един човек нищо не решава", каза главният прокурор Сотир Цацаров след въпрос на „Флагман“.
Той пристигна в парламента за разговори с „Обединени патриоти“.
Припомняме, че Цацаров бе цитирал преди около година в „Шоуто на Слави“ предшественика си Никола Филчев - че когато корупцията е държавна политика, никоя прокуратура не може да се справи.
След като му бе припомнен този цитат, главният прокурор днес обясни: „Не ме цитирате правилно. Цитатът принадлежи на Никола Филчев.“
На питане не е ли съгласен с Филчев и как при тази ситуация да сме оптимисти за Цацаров като бъдещ шеф на КПКОНПИ, номинираният за поста каза: „Не може да сте оптимисти за мен. Един човек нищо не решава. Трябва да сме оптимисти за всички. Не се взирайте в думите на Филчев, защото в тях има много смисъл. Ако трябва да сме оптимисти, трябва да сме оптимисти за всичко. Ако трябва да сте оптимист в мене, няма вълшебник, който може като главен прокурор или като председател на която щете комисия – не президентът да го назначава, патриархът да го назначава – той не може да се справи сам с всичко. Но ако всичките имаме усещането не да сме оптимисти, а да си вършим работата, може би ще мръднем напред.“
Попитан от „Флагман“ - корупцията държавна политика ли е, Сотир Цацаров отговори: „Точният цитат на Филчев е „когато корупцията е държавна политика, никаква прокуратура не може да й помогне“.
След повторен въпрос - държавна политика ли е корупцията, Цацаров отговори: „Не, не е държавна политика“.
По повод думите му, че един човек не решава нищо, главният прокурор бе попитан дали ще успее да възстанови имиджа на КПКОНПИ.
Той отговори: „Не зная дали ще успея. Мога да гарантирам едно – ще направя максимума, на който съм способен, за да го направя. Ако успея – добре. Ако не успея – вие ще сте първите, които ще го констатирате.“
Цацаров коментира и че приел номинацията „защото считам, че Комисията има потенциал и защото смятам, че мога да допринеса за това тя да получи това място, което й отрежда законът.“
Той щял да предложи в концепцията си „съвсем конкретни неща“, свързани с това КПКОНПИ „да бъде събудена от състоянието, в което се намира сега“.
В САЩ няма такава комисия като българската КПКОНПИ. От началото на ХХ век с издирване на корупцията се занимават данъчните инспектори, а не прокуратурата. Ако данъчните те засекат, че харчиш повече пари
отколкото си декларирал, че получаваш, следва обясниш произхода на парите си. Укриването на доходите и неплащонето на данъци е углавно престъпление, защото ограбваш обществото. Нарушителите се предават на прокуратурата за повдигане на обвинения съобразно събраните доказателства от данъчните влости. Присъдата освен глобата за неплатените данъци е и затвор за извършителите.
Ако някоя опозиционна палтия приеме в програмата си, че ще препише американския закон за укриването на доходите и имуществото, тя ще спечели парламентарните избори въпреки неистовата съпротива на мафията и олигархията!!!
Ако има притеснения, че затворите ни са пренаселени и няма места за корумпираните, може да се възприеме китайското законодателство.
Щеше да е много по-успешен ако не зависеше толкова от Герб.
Опита се да се освободи от влиянието им, но не беше много категорично. Ако един ден Герб паднат, Боко отиде в пъкъла и Цацаров бъде избран пак за главен прокурор ще е най-добрият на тази позиция.