Жега в ОбС в Бургас: Кой е председател на водопад и ще се гласува ли „въздържал се”?
Другата гореща точка от правилника се оказа ограничението за изказване на общинските съветници
Още първата точка по същество скара общинските съветници на сесията в Бургас. Приемането на правилник за работата на местния парламент през новия мандат се оказа препъни камък за народните избраници. След едночасов дебат в залата настана истински хаос. Константин Бачийски от СЕК поиска 5 минути почивка като председател на група, а Антонио Душепеев от ГЕРБ го иронизира с въпроса като председател на водопад ли се изявява, тъй като все още не са обявени политическите групи в местния парламент.
Една от най-оспорваните точки се оказа предложението да отпадне гласуването с „въздържал се”.
Иво Баев от „Демократична България” заяви, че предложението е негово. „Във ВСС е забранено да се гласува с „въздържал се”, подчерта той и заяви, че неговото предложение е съобразено със Закона за местното самоуправление и администрация, чийто подзаконов акт е Правилникът на местния парламент.
„Народните представители гласуват по три начина – „за“, против и „въздържал се“. Не мисля, че можем да правим революционни промени в правилника и много от съветниците вече са свикнали да работят по определени правила. Въздържал се означава лична компетентност или мнение“, каза Веселин Пренеров от ГЕРБ.
Според Владимир Павлов от „Възраждане“ отпадането на „въздържал се“ ограничава правото на съветниците да изказват мнение.
Павел Маринов от БСП пък заяви, че червените първоначално са поискали да отпадне не само „въздържал се“, но и „против“, но след това са преценили друго. „Съгласни сме „въздържал се“ да остане в правилника“, заяви Маринов.
При гласуването предложението "въздържал се" да отпадне бе отхвърлено и народните избраници ще имат това право през новия мандат.
Другата гореща точка от правилника се оказа ограничението за изказване на общинските съветници.
Според Калояна Живкова от ГЕРБ проектът за правилник е справедлив. „Всеки общински съветник има право на 2 минути за изказване. В предходния мандат големите групи имаха 1 минута, а независимите съветници – 5 минути. Предложихме да няма такова наименование независим съветник – всички са избрани от някоя политическа партия. В предходния местен парламент за всяка точка имахме право да говорим по 85 минути, а сега имаме право да говорим 102 минути”, каза Калояна Живкова.
„Ние се изказваме върху предложени докладни, които са писмено мотивирани. Те минават през комисиите, разглеждат се една по една, има дебат. В рамките на сесията имаме възможност да доизясним нещо, за което 2 минути са напълно достатъчни”, смята Живкова.
В крайна сметка при гласуването за целия правилник – „за” бяха 39, „против” – 8, въздържали се нямаше. Четирима съветници не гласуваха.
Ако, са закупени с пари на данъкоплатеца, то колко струват ?
И, защо всъщност не ги дарят на бедни деца ?
Справедливо ли е да се получават толкова пари за това качество и количество работа.....?!