Икономист със страшна прогноза за 2020 - та: Бюджетът трябваше да ни подготви за бурята, която се задава!
Изграждаме не пазарна, а стражарска икономика, възкликна проф. Димитър Иванов
Страшна прогноза за България и световните пазари през 2020 година направи икономистът проф. Димитър Иванов. След като водещият на „Тази сутрин“ по бТВ Антон Хекимян му зададе въпроси за очакваната рецесия, гостът в предаването изтъкна, че В Бюджет 2020 има нула реформи, а е трябвало да подготви България за тази буря, която се задава по световните пазари и в Европа, за рецесията, която може би ще се случи към края на годината.
Той разкритикува управляващите и лично финансовият министър Владислав Горанов за разпределението на средствата, предвидено с приемането на макрорамката за догодина.
„Може ли една страна с остаряло оборудване капиталовите разходи намаляват с над 4-5% за следващите една до три години? Това са разходите за ново оборудване, за материали, за обновяване на технологични линии, за модернизация“, поясни експертът.
„Вдигането на заплатите на учителите е добре, но то не може да маскира 30-годишното огромно икономическо и социално неравенство. Няма как да прикрие доходното страхотно поляризиране, каквото не съществува в други страни. То доведе до огромен спад в доверието към държавата“, коментира той.
„Първият ден от болничния да не се плаща у нас е показателен докъде сме стигнали след 30 г. преход. Вместо да говорим за една пазарна, корпоративна култура и организационна лоялност, ние започнахме да обвиняваме нашите граждани, че са лъжци”, заяви Иванов.
„Значи вместо пазарна, сме изградили една стражарска икономика. Искам да попитам финансовият министър къде го има това по света“, добави той.
„Във Великобритания може да отсъствате от работа без никакъв болничен лист пет дни. Трябва само да се обадите и да кажете, че сте болен и никой не се съмнява, че искате да си седите в къщи или както казва премиерът да отидете в Гърция на почивка“, подчерта икономистът.
„При една развита пазарна икономика нямате никакъв интерес да си стоите в къщи и да се правите на болен или да отидете на почивка, защото световната динамика и конкуренция, грижите ви за фирмата, не ви позволяват това. Ако съм служител във фирма, ще трябва от къщи болен, не болен да работя или да си свърша работата, когато мога“, обясни той.
След като водещият попита още ли важи старата максима, че един лъже, че работи, а друг – че плаща, професорът каза, че действа, защото в момента бюджетарната виртуозност на министър Горанов стигна до такъв връх, че за 15 млн. лева обвинява гражданите, че са лъжци, а маса са дупките в държавните финанси.
„Защо никой не погледна това, че години наред поколения българи бяха лъгани със следприватизационни програми, с работническо-мениджърската приватизация? Активи за 10 млрд. лева бяха приватизирани нечестно“, припомня той.
Икономистът изтъкна, че дебатите за Брекзит през последните 3 години са парализирали британската политическа система. За пръв път от 100 години в страната ще има предсрочни избори по време на зима, добави той.
Експертът подчерта, че сагата около развода на Великобритания с Европейския съюз е сериозна и е с неясен край. По думите му ключови моменти, касаещи бъдещето на страната, не са били изяснени преди референдума от 2016 г.
Икономистът заяви, че бъдещето на българите, които живеят на Острова ще стане ясно, след като минат парламентарните избори на 12 декември.
„Българите във Великобритания са около 110 хил. по данни на посолството. Говорейки за Брекзит, сънародниците ни ги засягат имиграционната, здравната, образователната и сциалната политики“, добави той.
„Ако Консервативната партия на Борис Джонсън победи, в зависимост дали ще е в коалиция или не, обещанието е за променени в сегашната имиграционна политика. Досега всеки можеше да отиде във Великобритания, да стои шест месеца и да си търси работа“, обясни проф. Иванов.
Според него премиерът Джонсън има две основни закани – на Острова да идват само тези, които са поканени чрез работна оферта и въвеждане на т.нар точкова система, която ще определя способностите на търсещите работа.
Като е пасло овцете на село здраво е лъскало
из храстите.
Построи зали... но по принцип държавата не е задължително да строи. Въпросът е да има закони и машината да работи.