ЦИК отказват да отговорят на 4 въпроса на Вълчо Чолаков за Николай Димитров: Не сме компетентни
Избирателната комисия не можела да тълкува ЗМСМА и да изразява становища по него
Централната избирателна комисия (ЦИК) отказа да отговори на четири въпроса на областния управител на Бургас във връзка с безпрецедентния арест на преизбрания за кмет на Несебър Николай Димитров.
Припомняме, че съдът определи за Димитров постоянна мярка „задържане под стража“, което възпрепятства полагането на клетва пред новоизбрания Общински съвет.
Днес докладчик по въпроса на заседанието на ЦИК бе Катя Иванова. Тя обясни, че на 4 ноември пристигнало писмо от областния управител Вълчо Чолаков.
„Същият ни поставя проблем, свързан с обявения за избран за кмет на община Несебър още на първи тур независим кандидат Николай Кирилов Димитров, издигнат от Инициативен комитет, с оглед обстоятелството, че с решение на Централната избирателна комисия беше свален неговият имунитет по искане на главния прокурор и с оглед обстоятелството, че същият и към настоящия момент, видно от публикациите в медиите, е с мярка за неотклонение „задържане под стража“. Г-н Вълчо Чолаков отправя към нас четири въпроса, които са провокирани от обстоятелството, че в качеството му на областен управител на основание Закона за местното самуправление и местната администрация (ЗМСМА) следва да свика първото заседание на общинския съвет в 14-дневен срок от обявяването на избора“, обяви Катя Иванова.
В този случай решението на ОИК-Несебър, с което Николай Димитров е обявен за избран за кмет е от 28 октомври. Последният ден за свикване на заседание на общинския съвет е 11 ноември, посочи Иванова.
Тя се обърна към членовете на ЦИК: „Колеги, аз няма да изчитам всички поставени въпроси. Искам да ви кажа, че всички те намират опора в отделни разпоредби на ЗМСМА. В самото писмо на областния управител се казва, че на практика Общинската избирателна комисия (ОИК) е органът, който следва да вземе решение за избор на процедурата – как да се процедира в конкретния случай. Но той казва „предвид необходимостта от тълкуване на закона от изборната администрация и ЦИК“, която била горестоящ компетенторган спрямо ОИК, той моли за изразяване на становище от ЦИК по поставените въпроси за тълкуване на ЗМСМА. Колеги, аз като докладчик ще продължа линията, която и досега ЦИК е отстоявала, а именно, че ние сме правоприлагащ орган. Нашите правомощия са изчерпателно уредени в разпоредбата на чл. 57 от Изборния кодекс и ЦИК не е компетентна да тълкува ЗМСМА, както и да изразява каквито и да било становища във връзка с този закон, поради което ви предлагам в този смисъл с писмо да отговорим на областния управител на Област Бургас.“
Изказвания по въпроса нямаше. Последва гласуване, с което предложението на Катя Иванова бе прието със 17 гласа „за“ и 1 „против“.
Единственият, който гласува срещу решението, бе Ивайло Ивков, излъчен в ЦИК от партиите от бившия Реформаторски блок.
Докладчикът Катя Иванова пък бе издигната от бившата коалиция между партиите „България без цензура“ на Николай Бареков, ВМРО-БНД на Красимир Каракачанов, „Земеделски народен съюз“ и „Гергьовден“.
Лулчева предлага и алтернативен вариант, ако предложението й не бъде одобрено, а той е Димитров да бъде освободен временно - само за да положи клетва на 11 ноември.