35 въпроса за живота ни през соца, чиито отговори някои „забравиха”
Помните ли, че капачките за буркани бяха по-ценни от валута наесен
Взех да се чудя, защо като сме били първенци в света едва ли не по всичко, всички чакаха на мама и тате от село да напълнят багажника на каталясалия Москвич с буркани. Ето няколко въпроса за живота ни през соца, чиито отговори някои „забравиха”
Защо ли в нашия плод-зеленчук постоянно имаше нектари някакви в бирени бутилки, но като пуснеха домати и пипер ставаше опашка?
Защо месото в месарницата беше винаги с кокал…
Защо прясното мляко все течеше, а киселото беше с полуотворени капачки…
Защо когато лютеницата уж беше уникална, всички варяха лютеница есента…
Защо в бирата плуваха парцали и всички гледаха бутилките като ги купуваха….
Защо в месарницата миришеше на мърша, а в плод-зеленчука на гнилоч…
Защо капачките за буркани бяха по-ценни от валута наесен (Дори в зората на „демокрацията“ БСП подкупваше пенсиите с капачки за буркани, вместо с кебапчета, ако си спомняте )
Защо да видиш Мерцедес беше на късмет, а АЗЛК (заводското наименование на Москвича) се превеждаше на народен език Ах Защо Ли те Купих?
Защо баба ми, работила цял живот в текстилна фабрика получаваше почти до последно 65 лева пенсия, които не стигаха за нищото, което дори го нямаше по магазините?
Защо 9/10 от къщите бяха неизмазани, а за паркет се чакаше повече отколкото за нова кола?
Защо в панелките винаги имаше мухъл, дограмата духаше отвсякъде и имаше само 1 модел кухненски шкафове?
Защо в магазините за обувки ставаше празник като пуснеха номерата 42 и 43, но за сметка на това беше пълно с номера 46 и нагоре ?
Защо дамските превръзки приличаха на детските памперси?
Защо социалистическата ни пералня Перла 05 постоянно й гореше мотора ?
Защо имаше режим на тока зимата и режим на водата лятото?
Защо имаше обществени бани?
Защо в неделя най-често срещаната гледка по улиците беше мъж легнал под кола с отворен преден капак?
Защо автобусите бяха мръсни, течаха отвсякъде като валеше, а зимата беше по-студено от навън?
Защо българските безалкохолни бяха супер, ама всички се редяха на опашка при циганите за сиропите?
Защо училищната зъболекарка ми извади зъба, вместо да го лекува?
Защо в детската градина си премазах пръста, а другарките ме наказаха и дори не ме пратиха на лекар?
Защо ябълките в магазина все бяха малки и полуизгнили?
Защо алкохолът беше супер, ама всички си варяха домашна ракия и вино?
Защо почивните станции приличаха на казарми?
Защо имаше въшки (и то масово) ?
Защо здравеопазването беше върха, а масово имаше епидемии от шарка?
Защо от дъвки идеал и дъвчащи бонбони падаха пломбите?
Защо времето при соца се изразяваше с лага „сушата, кишата и Гришата “ ?
Защо нямаше престъпност, а се крадеше всичко и навсякъде?
Защо барман беше уважавана професия, а инженер беше синоним на балък?
Защо граничарите застрелваха тези, които бягаха, а не тези, които влизаха в държавата? Сигурно защото нямаше от вторите ?!
Защо в болниците беше абсолютна мизерия?
Защо беше забранено да се внасят западни лекарства, дори ако от това зависеше живота на човек?
Защо много хора си заминаха заради сгрешени лекарски диагнози?
Защо ?
п.п. Забележете, че дори не съм споменал бананите Ама като се замисля, то и социалистическите банани май бяха по-хубави от сегашните…, припомнят от "Соцбг".
мда... пий ся презервативи :)
Дали е комунизъм или демокрация,
това какво променя за обикновеният гражданин?
И преди и сега хард комунистите и хард демократите са едно тесто хора.
Няма какво да се лъжем обаче, че като държава сега сме по-зле. Едно време имаше и специалисти и армия, е вярно не бяха толкова пълни витрините на магазините с различни стоки, но какво от това? Сега пенсионерите не могат да отидат на гости на децата си в големите градове, защото билетите за междуградският транспорт в двете посоки са им 1/4 от пенсията... Жалко че в правителството има толкова много ибрикчии, които продадоха и майчиното си мляко за материални придобивки
Китай доказа че плановата икономика е бъдещето на човечеството защото не се хабят излишни ресурси, капитализма е унищожаване на природа, ресурси и хора в името на печалбата!
Ще отбележа на 63 г съм , над 25 г живея в чужбина . Така . че , сигурно по добре виждам реалната разлика от 2 страни на медала. Какво би било по добре ако се случваше в социализма .
1. Много заводи , техниката ни създаваше продукта, така че физически участието на хората бе по малко .
2. Ограничението на хората свободно да пътуват извън граница както беше при сърбите .
3. Обезлюдяването на селата , за сметка на градовете в зависимост от изграждането на заводи .
За строителството – хората в селата , нямаха ограничение за това и строяха големи къщи . И сега е така , но в градовете се правят много кооперации на база предоставено право за строеж , купувача плаща и обезщетение на собствениците а земята си остава на тях.Прекалено скъпо строителство зад фразата , така е на запад , но какъв е стандарта не се пита.
През времето на социализма имаше всичко и качествено , тиражира се поради изкуствената липса която се създаде последните години преди 1989 г. Хората на село имат земя , сеят , нормално и правят зимнина , сега не е ли така . знаеш с какво ториш.Приказката за месарницата , капачките, зеленчуците е фарс. България произвеждаше , Ткзс имаха овощни. Зеленчукови градини а сега само есенници , износа бе голям , имаше консервни фабрики , но имаше контрол . Колко вкусни бяха кремвишите а сега ? Така , че не говорете ако не сте живяли втози период . просто евтина спекула .Всяко време си има позитив и негатив.
А какво ще кажете – 1. Колко студенти сега а знания какви ? Къде се реализират те – терминал 1. 2 . Толкова ли е глупава тази държава ,да изнася млади специалисти ?
2. Вижте колко партии , каква идеология имат , членска маса и всички против комунизма а повечето какви са , днес с едни утре с други . Или какви са кандидатите за кметове , депутати . Ами повечето не са в час , Е , борба за кокала . А по времето на социализма имаше цедка- как се влизаше и завършваше ун иверситет .
Така , че спрете да сравнявате ,времето ще отсее и даде оценка .По добре мислете какво и как да се промени за по добро на нацията .
Миньорите също взимаха по 500-600лв заплати и по 450лв пенсии
Защо преди това като краварка в ТКЗС получаваше 480лв заплата?
Малки сте и не помните, затова половината ви статия е измислица.
А да наричате пенсионерите с жаргонното "пенсии" е автогол за всяка уважаваща себе си медия, каквато явно вие не сте
Всички ми се смееха и дори роднините ми се подиграваха ,че съм бил Луд , щял съм да получа гърбинка и прочие.
Обаче след 5 години градината се оформи -овошките плододават ,бера си пресен зарзават - а роднините дойдоха и като видяха красотата -от злоба и завист се изпокриха.Поканих 1 -2ма дойдоха с чувалите да берат ,гладни като кучета и повече не се видяха ,нито чуха.
Купихме си от един циганин една изхвърлена стара но здрава калайдисана тава за лютеница и си направихме- уникален вкус и голяма вкусотия.Който опита и онемява. Та българската земя е уникална богата и плодородна - направете си собствена градина- хем уйкенда ще сте на въздух и сред природата -хем ще имате прясна и здравословна храна.
И сега и преди който докопа властта той царува- останалите робуват.
Истината е ,че хората са били най-добре Не при комунизма,фашизма или демокрацията ,а при някой ЦАР или Крал който е бил честен и справедлив индивид и е налагал общото благо със сила -с огън и меч- хан Крум,цар Симеон и прочие.
Относно статията:
Да тогава бяха други времена и нрави- хората бяха Бедни материално ,но Много по сплотени и щастливи от сега.
Защо?
Защото е доказано ,че колкото си по-богат толкова си по НЕщастен .Богатството поражда пороци и е едно бреме .90% от хората днес-бясно се стремят само към материално благополучие-само ,че в 99%от случайте то води до синдрома "да се заробваш и робуваш" на собствената си алчност.
Същото е и с крайната бедност и нищета - ежедневната борба "за хляба"- е непосилно тегло за човека.
Соломон е казал: Не искам да съм нито богат ,нито беден !
............
Недоумявам какво целите с тези съботно-неделни статии, в които е вкаран само субективизъм. Да, съгласен съм с номер 2, че "разликите" ги правите само, от позицията ма материалния мозък на някой си, чиито мозъчни гънки са по-скоро тънки черва, а душата му - стомах от ония, които нямат свиване. Забележете че повечето му "опорни"точки са за ядене, а удобно са пропуснати точките ( за които аз нямам време, а и не виждам смисъл да описвам), чрез които тези 35 набелязани глупости стават нищожни. Това е днешното типично потребителско мислене, заради което човекът за човек се превърна в звяр. Днес "благодатът" се крепи върху това каква кола караш, колко апартамента имаш, колко власт имаш и колко си по, по, най. Всичко обаче е фалш и е закрепено на оръфаните ни души бедни. Както са казвали римляните - дайте им хляб и зрелище. Само че днес не ни дават от нищо, а зрелището сме им ние. До авторът: Как изтърбушения от същността си ЧОВЕК да знае, че всъщност месото расте на кокал. Как тази мушмула изумена да знае, че месото мирише, и не - не миришеше на мърша, миришеше на прясно месо и карантия, която задължително се продаваше с трупчето на животинчето. Питайте го ахмака, защо днес карантията е забранена и я няма достатъчно по магазините ? За бирата - ахмакът как да знае, че бирата с парцали означаваше - истинска бира с изминал 3 ДНЕВЕН срок. Толкова траеше бирата, млякото което течеше беше с надигнала капачка, защото още на втория ден се разваляше. Разваляше се, защото превкисваше, заради ценните си бактерии, които днес са унищожени с консервант. Лютеници се правеха на село, защото хората работеха и си произвеждаха, което автоматично вкарва в нищожност точката, заради която възрастните се редели на опашка за....плодове и зеленучци - малоумие. Бананите, ах тези банани. Нормално е днес да има банани. Това трябва да ни бъде и гербът за радост на ония, които са чували, че преди е нямало банани, ама как да им обясниш на шушляците, че във всяка бананова република си има банани. Имаме си ги и ние в изобилие вече, че дори и за ракия ще ги варим. Джендърското съсловие пък може да си ги навира в отверстие някакво, защото освен, че ги има вече са и на размери. За нектарите: какув идоот трябва да си въобще да ги споменаваш в нагласените си точки. Това бяха истински нектари от живи плодове, които днес наричат смути, продаващо се за 3-4 лв. 250 гр. с консерванта вътре, защото пастцоризацията ще го оскъпи повече.Не виждам смисъл да пиша повече, но пък прозирам желанието и усърдието на някой или някои да пише глушости за отминалите времена подтикван от ужасните си страхове да не се върнат ония времена, в които въпреки трудностите имаше огромни човещина, душевност, култура, ред, законност, армия, държавност и българщина. Само се сещайте кой има интерес да пише тези статии и каква параноя го гони.
Тогава за всеки имаше работа. Излизаш от университета висшист и веднага ти се намира работа по специалността. Все пак по онова време бяхме първи в Европа по висшисти, като 30% от населението бяха такива. Такова нещо, като безработица или извратени интервюта за работа е нямало. За всеки е имало работа и мотото е било „Трудът краси човека“.
2. Въпреки че всички имаха работни места — никой не работеше.
Най-хубавата черта на социализма беше липсата на експлоатация. Всеки имаше работа, която най-много му отнемаше осем часа на ден да присъства на нея. От никой не се е изисквало да полага усилия и да изпълнява ежечасови или ежедневни норми. Просто отиваш на работа и работиш, колкото искаш, а производителността на труда е била, като тази в повечето западноевропейски страни.
3. Въпреки че никой не работеше — планът се изпълняваше 100%.
Това е едно от големите чудеса на социализма, понеже всеки се е скатавал и не е уж работил, както трябва, но направеният план се е изпълнявал на 100%. Имало е голяма организация и качествен контрол, въпреки че никой не е работил, както трябва.
4. Въпреки че планът се изпълняваше 100% — в магазините нямаше нищо.
В магазините имаше от всеки вид колбас или млечен продукт по една марка, но те бяха качествени. Сиренето беше сирене, колбасът беше колбас и млякото беше мляко. Стандартът на качеството на храните ни беше по-висок от този на Западна Европа. Нямахме изобилие от марки на пазара, но малкото, които бяха, имаха голямо качество.
5. Въпреки че в магазините нямаше нищо — всички имаха всичко.
Българите по онова време бяха сити. Във всеки дом хладилниците им бяха пълни с качествени продукти, а всеки апартамент беше обзаведен, макар и еднотипно. В тези времена гладен българин нямаше, храната и облеклото бяха качествени, евтини и в голямо изобилие.
6. Въпреки че всички имаха всичко — всички крадяха.
Българите тогава имаха всичко, но бяха ненаситни и крадяха всичко, което можеха да скатаят.
7. Въпреки че всички крадяха — имаше за всички.
Най-голямото чудо на социализма беше, че всички крадяха от държавата, а тя се развиваше все по-добре и всички бяха щастливи.
Мога да ти отговоря на всички въпроси, но трябва да пиша до утре, затова само не един ще ти отговоря - за пенсиите.
Пенсиите на баба ми и дядо ми им стигаха за всичко. Два пъти в годината ходеха на санаториум в Хисаря и Поморие. Дори ходиха на екскурзия в ГДР. Дядо ми можеше да си позволи всеки ден, надвечер да седне в кръчмата да пие една ракия със салата и да обсъдят бай Тошо с други пенсионери. Всеки месец ми даваха 20 лв да си купя нещо /в днешни пари е около 200 лв/. Нямаше крадливи цигани, които да ги пребит и да им вземат паричките. Ходеха си спокойно по улиците, събраха се в паркове и градини. Лекарствата им бяха безплатни, лечението им също.
Починаха на по 80 год щастливи и спокойни.
Айде сега погледни сегашните пенсионери и вземи си го на*укай!