Кометите могат да пренасят живот между соларни системи
Възможно е микроорганизмите да оцеляват на комети докато пътуват в междузвездното пространство
Кометите може да се окажат междузвезден транспорт за микроорганизми. Според проучване на учени от Харвард, старата теория, че кометите, астероидите и космическата прах може да е вярна, съобщава UniverseToday.
Учените са разработили и метод, който да обясни как може да се случва това. Старата теория гласи, че всичко започва, когато астероид например се удари в планета с наличие на живот като Земята. От удара се отделят отломки и от Земята, като в тях може да се съдържат микроорганизми.
Силният удар ги изстрелва в космоса, където с времето се разнасят до различни планети и обекти в Слънчевата система. Така може да се окажат на комета или астероид и да пътуват извън рамките на Слънчевата система до други звезди и космически обекти, предава vesti.bg.
Проблемът на тази теория е, че отделените в космоса отломки с микроогранизми са твърде малки, за да осигуряват достатъчна защита от радиацията. Това значително намалява шансовете на микроорганизмите да оцелеят достатъчно дълго време.
Според новата теория на учените е възможно кометите да привлекат микроорганизми от атмосферата на дадената планета, без да се удрят в нея. Нужно е единствено да преминат достатъчно близо .Според анализите, е възможно само с близо преминаване до Земята от горните слоеве на атмосферата да бъдат изтеглени частици с микроорганизми, които да да се прилепят по порите и пукнатините на кометата и да получат добра защита от радиацията.
Това ще им позволи да пътуват с кометата в продължение на много дълги периоди от време. А ако кометата или астероидът е като Oumuamua и произлиза от извън Слънчевата система, то тези микроорганизми може да пътуват до планетарна система около друга звезда. Така животът на Земята може да се разпространи и до други планети. Учените съзнават, че трябва да се изпълнят множество условия, за да се случи всичко това, но теорията показва, че е напълно възможно.