×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Весела Лечева и Стефка Костадинова заедно ще управляват БОК
  • Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
  • Фалстарт на делото срещу бившия следовател Петьо Петров - Еврото
  • Заместникът на Сарафов Елена Каракашева подаде оставка
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Малкото е повече, или как аутсорсингът у нас нарасна с 19.5% през 2018 г.


Малкото е повече, или как аутсорсингът у нас нарасна с 19.5% през 2018 г.
Приносът на аутсорсинга към българската икономика има не само финансов характер, но и допълнителна принадена стойност за образованието
24 Октомври 2019, Четвъртък, 18:50 ч.

Защо аутсорсинг индустрията в България може да се възприеме като най-големия университет в страната

Новината е, че няма новина. Аутсорсинг индустрията в България отбеляза ръст за поредна година, нареждайки се сред водещите сектори като принос към брутния вътрешен продукт на страната. Изпреварвайки значително темпа на растеж на БВП, както и предварителните прогнози на сектора, аутсорсинг индустрията се увеличава с 19.5% през 2018 г. спрямо предходната година. Това сочи актуален доклад на Българската аутсорсинг асоциация, представен на специално събитие в четвъртък, пише economic.bg.

Приносът на аутсорсинга към българската икономика има не само финансов характер, но и допълнителна принадена стойност за образованието, развитието на кадрите и бизнес среда като цяло.

Индустрия на знанието, която прелива в икономка на знанието – така вижда сектора Илия Кръстев, новият председател на Управителния съвет на Асоциацията. „Терминът аутсорсинг не изчерпва всичко, което правим“, изтъкна той и намери повод да обяви, че организацията сменя името си на далеч по-широкото Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии. Целите и приоритетите ѝ тепърва ще бъдат обявени. 

Повече с по-малко 

На 5.2% се равнява приносът на аутсорсинг индустрията към БВП на страната през 2018 г., което е около 2.4 млрд. евро, като темпът изпреварва този от предварителната прогноза. За сравнение, през 2014 г. делът ѝ е в размер на 3%. Анализите сочат, че през 2022 г. той ще достигне 9.2%, или 4.8 млрд. евро, като трябва да се отбележи, че прогнозата е на база случилото се в индустрията през изминалите 4-5 години.

„Може би изглежда бомбастично, но според нас е оптимистично-реалистичният сценарий“, коментира Илия Кръстев, който подкрепи думите си с ръста на индустрията от 19.5% през миналата година. Показателно е, обръща внимание той, че темпът през 2018 г. е над средния от около 15% за предходните четири в периода от 2014-2017 г. „Секторът смело продължава да се развива с темпове, които са обичайни, гледайки назад, и без да има основания за притеснения дали ще може да ги запазим и за в бъдеще“, коментира Стефан Бумов, член на Борда на директорите на аутсорсинг асоциацията.

Любопитна е връзката между ръста на индустрията на годишна база и този на работещите в нея хора. Към края на 2018 г. броят на заетите в сферата на аутсорсинга е 73 600 души и това е увеличение от около 9% спрямо 2017 г. „Правим повече с по-малко“, изтъкна Илия Кръстев, напомняйки, че приходите растат двойно по-бързо. По думите му това е тенденция през последните няколко години, която става все по-изразена.

„С 2% от заетите в България ние всъщност представляваме 8% от фонда работна заплата на страната“, коментира от своя страна Стефан Бумов. Този факт само подчертава защо е нужно да бъде сменено и името на асоциацията. Конвергенцията на новите технологии с добре образованите хора в държавата очевидно дава много висока добавена стойност. „Компаниите, заети в сектора, са гръбнакът на модерната средна класа в България“, отбеляза още той. 

Иначе като цяло в аутсорсинг индустрията оперират общо 583 компании, разпределени сравнително равномерно между BPO (каквито са кол центровете например) и ITO (аутсорсинг на информационните технологии) секторите. Спрямо предходната година те са се увеличили с 90. Това също е значително увеличение на фона на средния растеж през предходните години.

Най-големият университет 

Индустрията расте по приходи много по-бързо, отколкото по брой хора, като видимо става по-печеливша. През миналата година средният марж на печалбата е 7.8% и това идва да покаже ефекта от усилията на аутсорсинг компаниите да предлагат все по-сложни и иновативни продукти с по-висока добавена стойност. Разликата между ситуацията днес и тази отпреди 2012 г. е голяма – по онова време на България се гледа по-скоро като на „low-cost” център, а не на високотехнологичен. В последните години обаче се наблюдава промяна. Сега предизвикателствата са свързани с необходимостта от мащабиране и допълните иновации. Компаниите в индустрията се променят, някои правят собствени продукти, други предлагат новаторски услуги, а екоситемата вече се простира сред стартъпи и различни образователни инициативи.

„Ако сметнете колко хора са минали през нея през последните 20 години и каква стойност е дало това върху цялата икономика на България, се вижда ясно, че аутсорсинг индустрията е най-големият университет в страната“, отбеляза Илия Кръстев, обръщайки внимание, че компаниите инвестират много в продължаващо образование на служителите си.

„За много млади хора работата в този сектор е първа, като те биват наемани директно от университета заради образованието си и езиковите умения“, добавя Стефан Бумов. По думите му на тях се дава шанс да натрупат умения и кариерен тласък. След това мнозина намират реализация в други области на икономиката.

„Има практики, които хората няма как да научат по друг начин, ако не попаднат в тази среда“, намесва се и Ева Македонска, HR директор в Ingram Micro, която допълва, че стабилността на индустрията е сред другите фактори, които привличат и задържат служителите в нея. Тя припомня, че през 2012 г. „нашите центрове са насочени към транзакциите, тоест една постоянно повтаряща се работа“. Днес обаче вече живеем в условията на четвъртата индустриална революция. „При нас навлизат роботи, аналитични специалности, технологии и нашият бизнес става изключително труден. За да може той да се управлява и развива добре, на нас ни трябва хора, които да могат да отговорят на изискванията“, коментира Македонска.

„В тази посока имате добре протегната ръка от наша страна“, изтъкна зам.-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова. Тя обърна внимание, че инвестициите в професионално обучение са ключови за развиването на кадрите, но отнемат време. В краткосрочен план ведомството помага с организирането на кариерни форуми, промени в трудовото законодателство и различни програми. Един от тези инструменти е програмата „Родители в заетост“, която цели да помогне на майките да се върнат на работа по-лесно, като им предостави опция да оставят детето си на детегледачка.

Усилия полага и образователното ведомство, което през 2016 г. сключва споразумение с бизнеса за професионално обучение на програмисти. Година по-късно стартира и инициативата Професия „Приложен програмист“, която цели да произведе по-бързо кадри се IT сектора, а учебната програма е разработена от компаниите, които най-добре знаят какви умения са нужни на служителите.

Конкуренция от всички страни 

Така както не са изненада положителните резултати на аутсорсинг индустрията, уви, не е новина и това, че огромната част от компаниите в сектора са концентрирани в София. На картата се забелязва присъствието на аутсорсинг играчи във Варна и Пловдив, по-бавно в Бургас, Велико Търново и Русе.

Въпросът обаче не е само какво пречи на индустрията да излезе от София. „Ние се конкурираме като локации не само с такива в България, а от целия Европейски съюз“, коментира Илия Кръстев. Въпросът е как служителите сравняват местата, особено на етапа, при който заплатите и възможностите за кариерно развитие у нас се изравняват с тези на запад. „Когато първостепенните им нужди са задоволени, тези хора започват да избират местоработата си според това къде им е по-приятно да живеят“, казва той и насочва вниманието към наличието на детски градини, транспорт, инфраструктура и като цяло качество на живот. Вече не става дума само за добруването на служителя, а и на неговото семейство.

Наред с предизвикателството да бъдат задържани кадрите тук, другият момент пред разрастването на индустрията е свързан възможностите за привличане на такива от чужбина. Според декана на стопанския факултет към Софийския университет Стефан Георгиев има голям интерес към обучението тук от чуждестранни студенти.

„Ние рекламираме България и много качествени хора искат да дойдат, но получаването на Синя карта отнема няколко месеца и през това време конкурентните страни, като Полша и Германия, много бързо успяват да вземат този талант“, казва Пламен Цеков, изпълнителен директор на ScaleFocus. В отговор Зорница Русинова обясни, че процедурите за издаване на въпросните документи вече са съкратени значително и ако има забавяне, то е по-вероятно да се дължи на опасения около сигурността или други извънредни неща. Тя каза още, че България активизира двустранните си отношения с Молдова, Армения, Грузия и други.


В категории: Бизнес


1
Коментара
Флагман.БГ Пуснаха грозна лъжа за нея Пуснаха грозна лъжа за нея 23/04/2025, Сряда 22:00 0
Много е влюбен
Много е влюбен 23/04/2025, Сряда 21:41 0
Сваля млада красавица
Сваля млада красавица 23/04/2025, Сряда 21:20 0
1
Коментара по темата
1.
XX
24.10.2019 19:24:57
0
2
1. Изгонихте 3 поколения кадри
2. Та да стигнете до обобщеното аутсорсинг обединяващо core бизнеса на няколко малки фирми със спезиалисти с този на кол центровете на съндърланд с телефонисти,
3. Та даже украйна да изнася дивелъпмънт у нас.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Бургас потъна в тъга! Отец Йоан Монев си отиде след Великден Бургас потъна в тъга! Отец Йоан Монев си отиде след Великден Бог прибра обичаният духовник снощи, скърбят и в манастир „Рождество Богородично“ Много е влюбен Много е влюбен Рийвс разкри сърцето си Деца като вестници Деца като вестници Парализирани сме от собствената си апатия, от заклещилите ни в менгеме некадърници, които обясняват, че правата на престъпника са над нашите, над тези на синовете ни Атака с брадва разтърси родно село Атака с брадва разтърси родно село Млад мъж е в тежко състояние Секретарят на Община Созопол спечели 3000 лева от „Стани богат“, дарява половината от парите Секретарят на Община Созопол спечели 3000 лева от „Стани богат“, дарява половината от парите Янко Костадинов се представи достойно, но на 10-тия въпрос се затрудни и реши да не рискува с отговора  Кметът на София праща главния архитект на детектора на лъжата заради скандална снимка Кметът на София праща главния архитект на детектора на лъжата заради скандална снимка След като Борис Бонев разкри, че арх. Панайотова била на ресторант с инвеститорите на 215-метровата сграда, Васил Терзиев потвърди за срещата Фрапантен побой в България Фрапантен побой в България Група пристъпи закона Рядко срещан инцидент в страната Рядко срещан инцидент в страната Моторист блъсна пиян мъж Притеснителна информация за Варна Притеснителна информация за Варна Отрова по улиците Искат закриване на две училища в... Искат закриване на две училища в... Област Търговище
Пуснаха грозна лъжа за нея Пуснаха грозна лъжа за нея Смущаваща информация накара фенове на Лепа Брена да настръхнат Сваля млада красавица Сваля млада красавица Бен Афлек не се притеснява от почти двойна разлика в годините Влезе по спешност в болница Влезе по спешност в болница Точно преди концерт Снайперисти застреляха над 700 коали Снайперисти застреляха над 700 коали Взето е решение животните да бъдат "унищожени по хуманен начин" Сенегалски мигрант за Германия се озова в руската армия и на фронта (Видео) Сенегалски мигрант за Германия се озова в руската армия и на фронта (Видео) Украинските военни го намерили разплакан, наакан и начуркан Кола избухна в пламъци в Москва Кола избухна в пламъци в Москва Подозира се тероризъм Станал българин, за да спаси милионите си Станал българин, за да спаси милионите си През 2014 г. холивдският ас Тед Кочев се е върнал в България и е подал молба за гражданство Instagram, става конкурент на TikTok, пуска ново приложение Instagram, става конкурент на TikTok, пуска ново приложение Новото приложение позволява на създателите на съдържание да организират идеи за проекти, да снимат и редактират видеа и да имат достъп до информация за съдържанието Клошар спечели един милион от лотарията Клошар спечели един милион от лотарията Шансовете за печалба били 1 към 2 милиона, но за късметът това няма значение Клаус Шваб го закъса - разследват го за харчене на милиони Клаус Шваб го закъса - разследват го за харчене на милиони Архитектът на „Голямото зануляване“ напуска голямата сцена като най-обикновен крадец
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Руската армия се опитва да създаде впечатление за Великденско примирие Виц на деня Виц на деня - Докторе, как е положението?
- Ами... ако имаш неуредени дела, сега е моментът.
Виц на деня Виц на деня - Каква е разликата между политик и фокусник?
- Единият прави илюзии... другият поне си признава.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори