Ако стана кмет на Царево, Общият устройствен план ще влезе в сила до 12 месеца
Нужна е промяна на философията на управление, диалогичен и справедлив човек съм и мога да намеря точния баланс, за да се развива общината
Живко Тодоров Жеков е кандидатът за кмет и водач на листата на БСП в община Царево. Той роден на 3 февруари 1965 г. в бившия Мичурин, сега Царево, където завършва и средното си образование в гимназията „Никола Вапцаров“. От 1985 до 1990 г. е студент в МЕИ-Варна със специалност „Корабни машини“. Женен е с две деца. От 1990 г. работи във Военния завод, където достига до длъжност изпълнителен директор. Живко Жеков е член на БСП от 2004 г. Има два мандата като общински съветник в периода 2003-2011 година, както и един от 2015 до 2019 година.
-Г-н Жеков, какво Ви мотивира да се включите в надпреварата за кмет на Царево, след като през август обявихте, че се оттегляте?
-Да, направих го, но в един момент се оказа, че социалистическата партия в Царево няма кандидат, което е срамота и огромна обида за нашите избиратели, хората с леви убеждения. Прецених, че през годините като човек съм натрупал сериозен житейски опит и си давам сметка, че има неща, които трябва да се променят. Тези, които ме познават знаят, че винаги съм бил диалогичен и справедлив, стремял съм се да съм честен с хората – ако има нещо да се казва, да се казва очи в очи, а не зад гърба на някого. Ако трябва да бъда честен, у хората се усеща страх, наложено е делене на „наши“ и „ваши“, неудобните се мачкат, а общината е навсякъде – най-голямото юридическо лице с бюджет от 16-17 млн.лева.
-Какво трябва да се промени?
-Основно в самата философия и метод на управление. Трябва да се търси правилният подход. Може би това спира и приемането на Общия устройствен план. В последния мандат се говореше, че ОУП-ът ще влезе в сила, но отново не стана. Тази сага започна от 2008 година и продължи прекалено дълго. Приемаше се, отхвърляше се, до съд се стигна. А има три страни – държавата, местната власт и екоорганизациите. Все си мисля, че може да се седне на една маса с всички тях и разностранният триъгълник да се преобрази в равностранен – трите страни да направят компромиси и да достигнат до съгласуване. Всичко да се изясни веднъж завинаги и да е ясно, защото приемането на Общия устройствен план е от огромно значение за общината.
-Какви са другите проблеми, които хората ви посочват?
-Населените места искат по-добра инфраструктура – да има паркинги, да има контрол, да се запазва историята. В Бродилово и Кости, например, искането на местните жители е да осигурим медицинско обслужване с мобилни екипи. Смятам, че можем да го направим, защото това е социално отговорна политика към хората, които живеят в тези села. На други места поискаха от нас да върнем детските градини. Не може да го направим навсякъде, но там, където е необходимо, считам, че не е задължително да се възстановят. Хората, с които се срещаме се дразнят, че не са реализирани някои от предвидените проекти като интегрирания воден цикъл на Ахтопол, Южната промишлена зона на Царево, разширението на рибарското пристанище „Мичурин“. Не са разрешени и проблемите с пречиствателните модули в с.Синеморец и с.Варвара, не е отстранен и проблемът с водоема и отпадни води в с.Велека. Това ще бъдат проектите, по които смятам да работя с моя екип, ако бъда избран за кмет.
-Но не може да отречете, че например центърът на Царево изглежда много добре. Дават вашия град за пример.
-Вижте, ако трябва да сме коректни, това е така. Но на каква цена? Какво е качеството? Спор няма, че изглежда хубаво. Но цената? През 2018 г. се изтеглиха 7 млн.лв. кредит. Аз гласувах против с аргумента, че е прекалено голям за бюджета на общината. Собствените приходи в Царево са около 8 млн.лв. Не може кредитът да се доближава до собствените ти приходи. В зала пред общинския съвет бях казал тогава, че до 4 млн.лв. е приемливо, но не и 7 млн.лева. Опитаха се да ме убедят, че не съм прав, но добре познавам кредитната система и мога да изчисля, че при изтеглени 7 млн.лв. всеки жител на Царево – да приемем, че сме общо 10 хил. човека, ще плаща на година 70 лв. в продължение на 10 години. И това е само главницата без лихвите, а в сметката влизат всички хора – от новородените деца до бъдещите покойници.
-Каква ще е първата задача, която ще свършите, ако ви изберат за кмет на Царево?
-Поставям си за цел за 12 месеца да влезе най-после Общия устройствен план в сила. Това е за мен задача № 1. Независимо кой ще бъде кметът, това е най-важното! Смятам да направя пълен финансов отчет, одит или ревизия, за да видя какво е реалното състояние на финансите. Ще се стремя да се запази нивото на данъците същото, за да не натоварваме излишно жителите на Община Царево. Не приемам политиката на прехвърлянето на общински дейности към външни фирми, защото смятам, че първо е скъпо, а второ неефективно. Заради това ще запазя всички дейности, които ще се извършват от общински фирми.
-Преди време споделихте и друга интересна идея – за създаване на т.нар.Съвет на старейшините. Остава ли тя част от програмата ви?
-Разбира се, че остава и то не само за Царево, а и за населените места. Хубаво да се сформира Съвет, съставен от хора, които са експерти в своите области, който да не е обвързан с политически лица. Да се дават експертни съвети на кмета, да се допитва той самият до тях. Мисля, че това може да се случи и то на базата на чист професионализъм, а не партийно ориентиране.