Нетърпимостта на студентите расте, условията в общежитията са ужасни
Ще искаме среща с министър Красимир Вълчев и с премиера Бойко Борисов, трябва да се отделят незабавно средства за ремонт
Яна Вангелова е председател на Националното представителство на студентските съвети в Република България. Бургазлийката от години води битка след битка за правата на студентите, за достойни стипендии и по-добра академична среда. Сега тя се застъпва за колегите си в искането им да живеят при нормални човешки условия. (ВИЖТЕ ТУК)
-Г-жо Вангелова, получихме снимки от различни градове, които показват, че на старта на академичната година студентските общежития са в окаяно състояние. Така ли действително изглеждат стаите на студентите, потресаваща е гледката?
-За съжаление голяма част от тях изглеждат точно по този начин. Виждаме, че нищо не се прави и условията в общежитията продължават да са ужасни. Истината е, че повече от 10 години не са отпускани целеви средства за ремонт, а на места доста повече. Базата в цялата страна е в плачевно състояние. Имаме оплаквания от студенти, които ни алармират за мухъл, разпадащи се сгради, изключително стари мебели. Всеки ден ни изпращат снимки и се уверяваме, че условията са ужасни.
-Къде е най-тежко положението и трябва незабавно да се налеят средства?
-Може би в Шумен, но имаме оплаквания и от други места. В Пловдив все още има общежития с общи санитарни възли – на етажа. Да не пропускаме и някои от студентските блокове в София. Национална спортна академия е единственият университет, който изтегли нисколихвен кредит, за да ремонтира 15-ти блок в Студентски град, защото той бе пред затваряне.
-Не трябва ли това да бъде примерът – университетите да оптимизират разходите си и да насочат средства за обновяване на общежитията?
-Студентските общежития са публична-държавна собственост и да не отделяш нито един лев за поддръжка и ремонт е безотговорно. Що се касае до университетите, те предпочитат да обновяват аудиториите си, отколкото са общежитията. Да не кажа, че това им е последният приоритет. За съжаление първото нещо, с което се сблъскват студентите са общежитията и кошмарните условия в голяма част от тях. Ако нямаш друг избор или възможност да излезеш на свободен наем, за теб единствената възможност е да живееш при тази обстановка, която е меко казано обидна за всеки студент.
-Какви средства са необходими за ремонт на студентските общежития?
-Сумата не е малка, не очакваме ремонтите да се извършат за една година, но може да се прави стъпка по стъпка. На първо време Министерството на образованието може да започне поетапно да ремонтира част от студентските общежития, както бе през 2008 година. Не мога да кажа кой е най-работещият вариант, но със сигурност имаме сгради, които са опасни. Затворихме едно общежитие в Пловдив, защото сградата буквално се разцепи. Скоро това ще се случи и с други блокове. Добре е да се помисли и за фонд за поддръжка, защото когато не влагаш дълго време никакви средства, е нормално базата да се амортизира и да изглежда в това състояние, в което я виждаме днес.
-Предвид намалелия прием през последните години продължават ли студентите да са по трима в стая, както бе преди години?
-В Бургас, например, студентите са по-малко и са по двама в стая, но в София, където има недостиг на общежития са по трима. В Пловдив – също. Има огромен недостиг на леглова база и настаняването е проблем.
-Преди няколко години държавният ВУЗ в Бургас – университет „Проф.д-р Асен Златаров“ санира два от блоковете в студентския си кампус, но бяха ли извършени ремонти и вътре?
-Това е друг от добрите примери. Блоковете бяха санирани със собствени средства на университета, поетапно се сменят и мебелите в стаите, но трябва да се обновят баните, а пари за тях трудно ще се намерят в бюджета на ВУЗ-а.
-Какви мерки смятате да предприемете оттук нататък?
-От доста време алармираме, че има проблем със студентските общежития. Миналата година имаше предложение да се задели сума в бюджета на Министерството на образованието за ремонт, мина на първо четене в НС, но на второ – не беше прието. Голяма част от студентите в страната имат нетърпимост по този въпрос. Студентските съвети, които участват в комисиите по настаняване, се сблъскват всеки ден с куриозни случаи и няма как да обяснят на колегите си защо са натикани по трима в мизерни стаи. Напрежението със сигурност е доста голямо, не сме решили какви ще са действията, но ще искаме среща с образователния министър Красимир Вълчев, ще се опитаме да разговаряме и с премиера, надяваме се той да ни чуе.
-Няма ли възможност за европейско финансиране за ремонт на общежитията? За затворите например се отпускат средства по няколко програми, включително т.нар.Норвежки механизъм, по който бяха обновени куп места за лишаване от свобода и там условията днес със сигурност са по-добри от тези в голяма част от студентските блокове.
-За съжаление единствената възможност, с която можеше да се осигурят свежи средства за ремонт на общежитията беше по ОП „Региони в растеж“, но за съжаление университетите не бяха допуснати като необходимите бенефициенти.
в една ес демокрация има много повече далавера да си престъпник.
Последният параграф и вниманието и намесата на политиците в ес го доказват.