Пламен Копчев: Ще има фалити на хотели в Слънчев бряг заради дълговете на „Томас Кук“
Загубите са големи, хотелиерите трябва да получат отсрочка на някои плащания като ДДС и корпоративен данък, каза той
Може да последват фалити на хотели заради неплатените задължения на „Томас Кук“. Сумите са големи. Това каза пред бТВ председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Пламен Копчев.
Повече от 40 хотела работят с фалиралата британска компания, уточни той.
„Надявам се Министерството на туризма да вземе адекватни мерки! Ние хотелиерите ще искаме за момента, докато чакаме парите от Томас Кук, да ни се разсрочат или да отпаднат плащания на тежести като ДДС и корпоративен данък, защото това са пари, които още не сме получили”, добави Копчев.
Ако това се бе случило няколко месеца по-рано, хаосът в морските ни курорти щеше да е много по-голям. Заради това, че сезонът свършва и последните туристи си заминават, не се усеща напрежение.
Още в петък летовниците от Острова са били информирани от британските телевизии за възможността „Томас Кук“ да фалира.
Някои от туристите разбраха вчера на летището в Бургас, че самолет за Острова няма.
„Неудобството е голямо. С две годишно дете не знаем какво да правим, но трябваше да напуснем хотела. Никой не ни предупреди, че няма да излетим“, сподели Сади Уайтмен.
Представител на компанията увери, че всички пътници ще бъдат извозени, макар и със закъснение. Полетите се пренареждат ден за ден.
„Ще се изпълняват от друга авиокомпания. Титан Еъруейз поема полетите на Томас Кук за извозване. До края на полетната програма са не повече от 2300 човека", казва Симона Тевия, представител на „Томас Кук Еъруейз”.
„Те имаха такива проблеми през 2015 г., 2017 г., никой не би трябвало да е изненадан. Правителството организира нашето връщане, ще се приберем вкъщи и няма проблем. Малко трябва да почакаме", разказва туристката Ан Мури.
Вместо в 11:00 ч. сутринта, полетът за Манчестър излетя в 19:00 ч. вечерта. За Бирмингам беше пренасочен първо в 16:00 ч., после в 23:00 ч. вечерта. И по хотелите туристите са в неведение кога ще могат да излетят.
„Не знаем в колко часа ще ни извозят, кога ни е полетът. Представителят им дойде, но каза, че уреждат само хората, които пътуват днес. За утре нищо не се знае", казва Карла Макс.
Почивката на туристите няма да бъде прекратена, но под въпрос са допълнителните услуги, за които са платили.
„Може да е вечеря, може да е екскурзия до Созопол или до Варна, може да е лодка, може да е аквапарк. Ние сме в преговори с тях те да продължат да си изпълняват услугите", заяви Христо Гълбачев. Той е представител на „Томас Кук“ за България.
Практиката на „Томас Кук” е да се разплаща 60 дни, след като туристът е напуснал хотела, а понеже компанията приключва финансовата си година през септември, обикновено разплащанията се правят на 1 октомври, разказва хотелиерът Ростислава Димитрова.
Нейният хотел работи от създаването си с „Некерман”, а след това с „Томас Кук”, който я придобива. В момента фалиралият британски туроператор дължи на хотела 1,5 млн. евро. Все още в него има 209 туристи на британския туроператор.
„Ние работим основно с „Томас Кук“. Хотелът е партньор на „Некерман“ от създаването си. Нашите гости са основно от „Томас Кух“. При нас плащанията вървяха нормално. На 25 август получихме само една четвърт от вноската по гаранцията, която трябваше да получим. Увериха ме, че сумата ще бъде платена следващия месец“, сподели Ростислава Димитрова.
„В петък, когато станаха първите проблеми с английските туристи, които видяха по CNN за очакващия фалит, се обадих отново и ми гарантираха, че парите ще ни бъдат получени на 1 октомври“, добавя тя.
„Тъй като през септември „Томас Кух“ приключва финансовата си година, не извършва никакви плащания. Не мога да кажа дали ще успеем да се разплатим с доставчиците и с персонала. През следващите дни ще правим разчети, но за нас загубите са много големи. Ние сме си получили парите от всички останали партньори“, заяви хотелиерът.
„Вчера гостите ни бяха 266, а днес – 209. Продължаваме да ги обслужваме. Вчера решихме да затворим хотела една седмица по-рано, защото няма да има нови гости“, каза още тя.
В сутрешния блок на БНТ пък директорът на Института за анализ и оценка в туризма Румен Драганов прогнозира, че българският туризъм ще загуби 100 милиона лева заради фалита на британската компания.
„Цялата щета, която ще бъде за българските хотелиери, е от порядъка на 36 млн. евро. Сумарно, заедно с щетите, които ще претърпим вследствие на това, че няма да пристигнат туристи, сега до 8-ми октомври, когато беше планирана програмата на „Томас Кук“, както и за неизпълнението на сключените за 2020 г. договори, загубите са 100 млн. лева“, уточни експертът.
„Такова нещо не се е случвало в историята на туризма, поне откакто съществува туризъм. Най-голямата акция за спасяването на английски туристи започна вчера. Те са 150 000“, добави той.
„Ще станем свидетели на изключителна организация, която създава Англия с техния гаранционен фонд. Много пъти сме казвали, че и у нас трябва да има такъв, вместо системата за застраховки, която само източва туроператори. Нито една стотинка няма да бъде похарчена от британското правителство за тази операция“, подчерта Драганов.
„Вчера се опитахме да изброим хотелиерите, които са засегнати. Благодаря на Тошко Панайотов от Поморие и на Георги Щерев - съпредседател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация! Става въпрос може би за 58 хотела. Трябва да уточним точната цифра. Някои имат да вземат над 1 млн. лева, но няма как да ги получат“, добави той.
Според него фалитът на „Томас Кук“ е изненада. „Като експерт в туризма не предполагах, че компанията няма да намери 150 млн. английски лири, които не са много за обема на тази фирма. Замислих се и разбрах причината. Тя е в дигиталната трансформация в туризма. Направи се грешката да се разшири до обеми, които станаха неконтролируеми. Всеки собственик е добре да печели, да нараства, но трябва да знае кога да спре, защото свръхразвитието на една фирма я прави неуправляема“, коментира доцентът.
„Българските хотелиери няма да получат никакви плащания. „Томас Кук“ прекрати своята дейност и оттук нататък всички пари ще идват, ако станат кредитори на фирмата чрез синдиците, които вече са определени, т.е. те стават съсобственици на фалиралата компания и ще участват в нейното управление“, обясни той.
„Тази система на мастодонтите в туризма не може да продължава. Няма да има хотелиер, който да се съгласи 60 дни, след като туристите са си заминали, да получават парите“, прогнозира експертът.
„Сезонът показа, че българският туризъм стои стабилно. Имаме спад около 206 000 туристи спрямо миналата година само по Черноморието, но в същото време е налице ръст на културния туризъм“, добави той.
Тази гигантска катастрофа ще бъде преодоляна, каза още Румен Драганов.
Мислещ ама друг път, въобще не си наясно какво се случва, сега ще освободят мафиотите от данъци, такси и задължения към хазната, сиреч към нас, и ние ще им плащаме масрафа, те ще имат основание да не платят на персонала и доставчиците, и направо отиват на топло за цяла зима, както всяка зима, а персонала ще бъде изнуден да дойде другата година да работи за да си получи парите от които те ще са натрупали лихви цяла зима
Клод Адриан Хелвеций