Добрият пример: Деца тръгнаха с велосипеди на училище
За учениците изглежда не е проблем да захвърлят идеята за автомобили и да яхнат велосипедите си
Децата на Ямбол масово ходят на училище с велосипед. За разлика от Бургас, където в първите учебни дни картинката пред училищата представляваше засилен трафик от автомобили, ямболските ученици изглежда са преценили, че е значително по-добре да използват двуколесен транспорт.
Факт е, че в последните години в Бургас се инвестира сериозно във велоалеи и начини за улеснение на този вид транспорт, но въпреки това за жалост все още бургазлии предпочитат автомобилите.
Причината за разликите вероятно е в манталитета не само на учениците, но и на самите граждани в двата града, смятат наблюдатели. В Бургас сякаш се усеща някакво принизяване на велосипедиста – едва ли не ако караш колело, не си от елита, който е зад волана на автомобил. Изглежда тази стигма към велосипеда в Ямбол обаче не играе роля и обективно по-добрият и по-лесен начин за транспорт се използва масово от учениците.
И въпреки че в морския град изглежда самите хора нямат желание да яхнат велосипеда, то все още има начини те да се мотивират. Видно от снимката, в Ямбол край училищата има велостоянки, които могат безопасно да се използват от учениците, а в Бургас такива има само на конкретни места в града и една част от тях са на практика неизползваеми, защото не обхващат рамката на велосипеда заедно с едно от двете колела.
Града Ви е малък?
Малки са възможностите на управляващите града Ви, а с такова мислене ще става още по-малък! Колко от Вас имат терени, които могат да бъдат използвани за Вашето удоволствие? Даден Кмет по никакъв начин не може да Ви попречи! Просто е.
:))))
Не съм политик та да се оправдавам!
Не са проблем паркоместата! Проблем е, че не се прилага Законодателството! А, политиците действат в укор на своите избиратели, като го променят за користни цели (разбирай фирми във всяка една сфера на икономиката). Чета ти коментарите (стига да си ти разбира се), но бъди по сладкодумен та да те разбират останалите, не аз!
я прочети пак поста ми №7, дали аз казвам нещо друго?
Началото на прехода го остави на мира - каквото било - било... в противен случай всеки би го използвал за оправдание на нерешените проблеми.
Паркингите са неизменна част от градската среда. От началото на "прехода" се знае за сегашното състояние! Надявам се да разбираш, а и всички че така не може, и няма да продължава дълго!
Не става въпрос да сменяме системата на управление, а просто да сменим тези, които я управляват. И ще помоля да спрете да затвърждавате мантрата на управляващи, че няма по-добро от тях! Това само доказва, че сте техни роби.
Теоретично, докато съществува дупката на тройката - няма да има достатъчно паркинги, колите ще стоят по улиците и няма да има велоалеи.
... е, може да има като онова недоразумение по гурко, по което велосипеди и майки с колички (и баби с бастуни) се опитват да преминат невредими, заобикаляйки отворените врати и стъпала на магазинчетата....
Пп. Но си прав, че не им пука, след сато за н-ти път се облагородява около дупката или новите проекти (библионеката) се строят със смешните 30-тина паркоместа.
Факти.
- Е добре де , ама дете то ми как ще стигне безпроблемно до училище ? Дали няма да му откраднат колелото в у-ще ?
По тъмното как ще кара ?
И така никой родител няма да подкрепи идеята за здрав дух и здраво тяло .