"Меден рудник" не забравя корените си, стотици отбелязаха празника на комплекса
Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник, обяви кметът Димитър Николов
С пъстро хоро стотици бургазлии отбелязаха годишнината от създаването на селището, което през годините е прераснало в днешния комплекс "Меден рудник". Празникът се отбелязва за десета поредна година. Негови организатори са инициативен комитет от родолюбиви жители на жилищния комплекс, Народно читалище "Паисий Хилендарски 1928" и Община Бургас.
Кметът Димитър Николов се включи в тържествата и даде начало на всеобщото хоро.
"Следващата година ще празнуваме 100 години от основаването на този квартал. Няма друг жилищен комплекс в Бургас, който да има свой автентичен празник. И затова искам специално да ви поздравя, че присъствате тук и запазвате този автентичен дух и добрата традиция. На този празник се пеят най-хубавите странджански песни и се играят най-хубавите хора. Пожелавам ви много успехи, много радост и ви уверявам, че ние няма да преставаме да изграждаме нови детски градини в "Меден рудник", защото комплексът има нужда от това.", каза в приветствието си към празнуващите кметът Димитър Николов.
Тържествата започнаха по-рано през деня с традиционното поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на основателите на някогашното селище, която се намира в двора на училище "Найден Геров".
Детска фолклорна програма и игри поддържаха настроението през целия ден. Основни изпълнители в тях бяха ДФГ "Звъника" и школа по гайда при НЧ "Паисий Хилендарски", детска танцова група "Медено котле" и танцов ансамбъл "Атанас Манчев" при НЧ "Пробуда".
Кулминацията на тържествата бе големият концерт с участието на ансамбъл "Странджа", бургаски самодейни танцови състави, оркестър "Нашенци" - Христо Георгиев, Краси Петров, Петко Стоянов, Иван Петров, Добромир Велев и Цветан Николов, както и странджанските певци Жечка Сланинкова, Катя Георгиева, Яна Биюкова, Цветелина и Панайот Стойчеви.
Тържествата продължават и днес с турнир по борба, в който ще участват млади таланти и доказали се бургаски и национални състезатели.
По традиция празникът на "Меден рудник" се отбелязва всяка година през септември без фиксирана дата. Историята на "Меден рудник" е тясно свързана с Тракийския въпрос. Преди 104 години близо до чешма Кьор Исмаилица се установяват първите 10-15 семейства тракийски бежанци. По-късно през 1920 година бургаската община отстъпва и узаконява земята на бежанците и нарича махалата Кара баир или Черни връх. През 1934 година Кара баир е преименувана в село Меден рудник, а през 1975 година то е присъединено към Бургас и обявено за негов квартал.
КМЕТА ДА НЕ СЕ ГЪНЕ НА ХОРОТО АМИ ДА ВИДИ ЧЕ ВСИЧКО Е ШАНО.
Да спасим Бургас о т селянията и простотията на властимащата върхушка герб-дпс-бсп! Мафия готова да промени и историята само да е на власт!
защото откраднахте земите на Атанасовлии и забравихте, че построихте Изгрев....
Върнете земите и името на ограбените хора от село Атанасопво и ще имате квартал с много по-дълга история от Карабаир....
Съвсем изтрещяха тия селяни.
Ей затова другите квартали ще тънат в мизерия, защото са бургазлии, не са шуробаджанаците от кЪди пода... Унищожихте Бургас селяни мръсни. Ходете си копайте нивите в Стъранджа -Сакар тъпанари мръсни. Главанаци.