Бегликташ е място с мащабите на Стоунхендж, част от светилище на траките
Археологични разкопки показват, че цивилизацията, обитавала нашите земи, е по-стара от тази на древните египтяни
Преди седмица репортер на Флагман.БГ разговаря с известния български учен-траколог Цветан Гайд – директорът на Института по Т-наука. Първата част от нашия задълбочен разговор бе на темата за историята на траките и как всъщност това древно племе, което днешната наука на практика нарича „варвари“, всъщност са в основата на цивилизацията на Балканите.
Представяме ви втора част от дългия ни разговор за древната култура на траките с академик Цветан Гайд. Темата са древните светилища на траките, техният език, както и произхода на хората, населяващи днес България и Европа. ВИЖТЕ ПЪРВАТА ЧАСТ НА ИНТЕРВЮТО.
- Акад.Цветан Гайд, говорите за „технология“ на езика на траките, но какво точно имате предвид?
- Тракийските племена са имали общ древен език и са говорили на различни диалекти. Например общото наименование на българите идва от думата „бохар“, която всъщност значи „боготворчески“. Това е езикът, който племето Бешой употребяват. От там произлиза и известната книга Библия Бешой – един от най-древните ръкописни преводи на библията. От името на езика бохарски, произлиза и наименуванието на българите – всъщност терминът значи „боготворци“. Най-голямото свещенодействие за траките е бил езикът им. Те са вярвали, че имат първичен език, съществуващ още преди времето на Вавилонската кула – език, с който каквото призовеш, то ти се подчинява. Това е техният завет и там е технологията, но това е духовна технология
- Каква е била писмеността на траките и обвързана ли е тя с тази технология?
- Първата писменост, която е доказана с артефакти, по-стари с няколко хиляди години от египетските пирамиди, е била под формата на идеограми. Такива са намерени по нашите земи и дори и днес могат да се видят в например Врачанския и Старозагорския музей. Това е т.нар. дунавска писменост, както е позната в САЩ и в средите на европейските учени, защото така им е удобно да я нарекат. Всъщност става въпрос за писмеността на Балканска Тракия. Тя е много по-древна от египетската и шумерската – първична писменост, която отговаря на разбиранията за света на тези народи. Техните „технологии“ са свързани с машините на творенето. Става въпрос за образен език, който е уникален – бих казал дори първият глобален език.
- Тук, в Странджа, има много тракийски могили. Има ли нещо наистина интересно в Бургаски регион, което може да се приеме за артефакт с важно значение?
- Много такива места има. Например Бегликташ е едно такова място. Наскоро бях там по време на възстановките, които, за жалост, бяха много посредствени – без да упреквам никого. Усеща се обаче, че хората имат възприятието, че това, което траките са правили по онези времена, е било само митологично. Факт е, че винаги има митология, но тя всъщност е най-външната част, която достига само до най-непосветената част от населението – т.нар. профани. Това е разказ, който помага на хората да навлязат макар и малко в това какво стои зад божествената натура на природата. Това донякъде прилича на древногръцките театри, които са били имитация на древните тракийски мистерии. И не го казвам просто така – самите гръцки антични автори твърдят това.
Беглигташ е едно свещено място. Там има много, много неща, които могат да се възстановят. Неща, с мащабите на Стоунхендж. Бегликташ не е само централната формация от скали, която е очевидна за всеки. Там има цял комплекс, някога населяван от хора, които са имали изключително отношение към природата. Това е било нещо по-голямо от поклонически център.
- Във Видинско един изследовател откри в комплекса около Белоградчишките скали т.нар. „ритуални ямки“, разположени на върховете на формациите. Свързани ли са те с тракийската цивилизация?
- Разбира се. Веднъж ми се случи около Бегликташ да съм в компания на археолози и траколози, без да знам, че те са такива. Аз говорех по тази тема и те изведнъж „пуснаха уши“, което е добре. Ще го кажа и пред вас. Тези ямки са басейни на свещена вода (не светена, а свещена). Защо? Защото древните, когато са изграждали своите сакрални места – свещени комплекси, те са следвали пътя на природните стихии. Те са смятали, че това е Божието проявление. Те не са се наемали да градят светилища, ако преди това не са забелязвали нещо вече създадено от природата – като действие на стихиите, на твореца на видимото и невидимото. Чак когато намерят нещо подобно, са започвали да оформят и дооформят – или повтарят творческият акт.
Ямките са за създаване на свещена вода. Идеята е, че самите стихии – дъжда, който идва отгоре, бива осветен от слънцето. Затова са и на такива високи места. Самият този процес прави водата не каква да е. Тя придобива характера на осветена от самия Дух на сътворението – невидимата същност зад проявените начала в природата, която вече освещава и проявения свят. Често тези ямки са по двойки. Това е образ на двете светила – слънцето и луната. Това са двете очи – традиция, която е пренесена чак до Египет, но всъщност идва от тук. Това е доказано от археологическите разкопки. В Египет имаме привнасяне на цивилизация, защото артефакти се намират само от един момент нататък. Докато тук, в нашите земи, има артефакти от дълбока древност и се наблюдава развитие. Всъщност това значи, че тукашната култура не е дошла от някъде, тя просто се е зародила тук.
- Има спорове относно датировката на египетските пирамиди, но да се върнем на Бегликташ – кога и как е построен той, ако въобще можем да говорим за строителство?
- Бих казал, че там само е надграждано. Древните тракийци са следвали пътя на природата. Тези хора не искали да доказват факирски възможности в строителството. Техният живот не е бил просто да отидеш на църква и после да правиш какво си поискаш. Те са следвали цялостна доктрина за живота, обединен с природата. Бих казал, че Бегликташ е един от техните параклиси. Като тръгнете по пътеката в посока морския бряг там могат да бъдат видени множество постройки. Това е поклонически път – низ от параклиси и наистина има някаква особена сила на това място.
- Там прави впечатление, че на едно място могат да бъдат видяни събрани множество пеперуди, калинки и дори пчели. Сякаш насекомите са привлечени на първично ниво към Бегликташ?
- Определено мястото има мистика. Много хора обаче се заиграват с това и правят възстановки, но трябва да предупредя нещо – има опасности от тези „направи си сам“ дейности. Тези светлища са напуснати и вече не са функциониращи. Древните са били пазители на места като това – те не са оставали там за малко, а са живели там. В днешно време всеки може да отиде до Бегликташ, ползва се като туристическа атракция и се осквернява. Задайте си въпроса – може ли да считаме, че мястото е действащ свещен храм, ако всеки може да прави каквото си иска там? Представете си църква, в която всеки може да прави каквото си поиска. Това е невъзможно.
- Защо историята на България, такава каквато я описвате вие, не се преподава в училище, не се пише в училищата?
- Много хора смятат, че прогресивното развитие може да се случи само когато се анулира миналото. Никога не може да има прогрес, ако няма надграждане на древното. Днешната история е по-лесна за смилане от масите, по-лесно се въздейства чрез нея. Преподава се това, защото така се внушава една нова идентичност, която няма нищо общо с истината. Ако човек има съзнание и знае собствената си история е много по-трудно да му бъде внушено нещо – например трансхуманизма. Няма власт и сила, която може да те промени, ако ти познаваш себе си. Тези проблеми са съществували във всички епохи, особено в медийната епоха, в която живеем сега.
Хората биват дрогирани с всякаква информация, която обаче е безполезна. Корените на България умишлено се пренебрегват и дори понякога се представят в най-лошите им страни. Но това не значи, че в страната няма добри историци. Това е все едно да кажем, че заради грешките на глупави лекари да отричаме медицината.
Ако трябва да говорим за фактите, се оказва, че в основата на цялата Европа са три етноса – келтите, траките и готите. Последните са на практика племе на траките. И така целият континент е заселен от тези всъщност два етноса – траки и келти. А между тях всъщност също има сериозна връзка, която развивам в последната си книга. Самите келтолози в наши дни вече признават, че те са взели своята култура от античния народ, който идва от Балканите – Туата де Данан. Бъдещето на Европа е в преоткриването на тези древни корени.
Ха-ха-ха... Известен учен-траколог?! Известен сектант и предводител на сектантска църква, НЕ учен!!!! Питайте истинските учени и православните ни свещеници за него! Който го интересува, да потърси инфо в нета.