Спад в туризма на Бургас. На какво се дължи?
Една от вероятните причини за слабия месец май са спрените полети на нискотарифния превозвач "Райънеър", който през 2018 година имаше директни полети от 11 летища до Бургас
Близо 17 % спад на туристите се отчита в Бургаска област за май 2019 година спрямо същия месец през 2018 година, съобщиха от Териториалното статистическо бюро.
Намаление на нощувките (с 18,3%) се наблюдава в местата за настаняване с 4 и 5 звезди, в местата за настаняване с 3 звезди – 14,4% и в местата за настаняване с 1 и 2 звезди – 3,3%.
През май 2019 г. в хотели с 4 и 5 звезди в област Бургас са реализирани 82,7% от общия брой нощувки на чужди граждани и 54% - на българи. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 12% от нощувките на чужденци и 21,2% - български граждани, а в останалите места за настаняване (с 1 и 2 звезди) те са съответно 5,3 и 24,8%.
С най-голям относителен дял на реализираните нощувки в местата за настаняване от чужденци в област Бургас е Обединено кралство - с 36%, следват Германия - с 20,4%, Полша - с 11,1% и Румъния - с 4,9%.
Пренощувалите лица в местата за настаняване през май 2019 г. се намаляват с 9,3% в сравнение със същия месец на 2018 г. и достигат 94,4 хиляди. От всички пренощували лица 67,5% са чужденци, като по-голямата част от тях (81,8%) са нощували в места за настаняване с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 5,1 нощувки. Пренощувалите българи са 30 700, като 51,2% от тях също са нощували в хотели с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 2,3 нощувки. Приходите от нощувки през май 2019 г. са 18 691,4 хил., или с 8% по-малко в сравнение с май 2018 година.
Една от вероятните причини за слабия месец май са спрените полети на нискотарифния превозвач "Райънеър", който през 2018 година имаше директни полети от 11 летища до Бургас, което осигури силен старт на миналия сезон. Тогава голяма част от хотелите в Бургас бяха пълни, а най-сериозен бе интересът на туристите от Полша, Словакия и Германия.
"Райънеър" през тази година поднови полетите си само до две от 11-те дестинации, а една от вероятните причини е желанието на концесионера на Летище Бургас да диверсифицира полетите на двете летища и насочи част от натоварването към терминала във Варна.
Цените скачат а качеството пада, това се прави с цел по-голяма печалба от хората стопанисващи хотели. Изнаглелите чорбаджий който цял живот бутат една и съща схема. Е в това се състой проблема, за това хората избират Турция и Гърция пред България...
и защо да няма? защото така казаха съветниците на демократизаторите ли?
миналата година имах едни италианци които доидоха за 5 дена ,останаха само една нощ.
оплашиха се от вонята която се лее над града вечерно време .казаха ми че ще пишат в социалните мрежи за миризмата на мазут .
Същото се получи и с едни словаци
Както знаем гепи груп са на власт и със сигурност са занижили процентите поне на половина. Да се разбира спада е поне 40-45%.
И Общината беше много силна миналата година и обещанията с Райън......., а накрая тимаджии....пак дръпнаха чергата към Варна. Че да ходим зимата до Варна за да летим.
Нали са много умни, местните меринджей каратисти, накрая ще обвинят туристите, че те са виновни. Едно време плажуващите са били доволни и от хубавата храна и от хубавата природа и са се хвалели и са идвали отново с приятели. Сега остана само евтино пиене и жени- нищо друго. Никой не иска да повтори. Ще става по-зле всяка година, като всичко друго в измислената ни държава.
За съжаление построено е нещо със съмнителни средства,но не сме дорасли да го управляваме !!!
Не ми приличащ на “работещ беден” по изказването!!!