Заплатите ни ниски, но цените на жилищата скачат всеки ден. 20-ти сме в света по поскъпване на имотите
Това сочат данните за последното тримесечие на 2018 г.
България може да е на последно място по доходи в ЕС, но пък заема престижното 20-то място в света по ръст на цените на жилищата през четвъртото тримесечие на миналата година. Това сочат данни на консултантска компания за недвижими имоти, цитирани от "Труд".
Ръстът на цените на жилищата у нас е 6,3% в периода октомври-декември 2018 г. и 0,8% спрямо предходното тримесечие. Все пак трябва да се отбележи, че поскъпването на имотите се забавя в сравнение с третото тримесечие, когато страната ни беше на 14-о място в класацията с повишение на цените от 7,5% на годишна база и 2,8% на тримесечна.
Дългогодишният лидер Хонконг пада от първо на 22-то място в класацията, като средните цени са отбелязали годишен спад от 6,2% в последните три месеца на 2018 г. Това основно се дължи на сериозните колебания на фондовия пазар, засилването на местната валутата и търговския спор между САЩ и Китай.
На върха в класацията излиза Словения с годишен ръст на цените на жилищата от 15,1% през четвъртото тримесечие и 1,9% спрямо периода юни-септември. Ниските лихви по ипотечните кредити помагат на жилищния пазар в страната, като по данни на Словенската статистическа служба обемът от продажби почти се е удвоил. Само четири страни са отбелязали двуцифрен ръст на цените на жилищата през четвъртото тримесечие, като след Словения се нареждат Малта (+11,8%), континенталната част на Китай (+10,7%) и Унгария (+10,4%). В първата десетка попадат още Мексико (+9,9%), Турция (+9,7%), Чехия (+8,7%), Латвия (+8,6%), Холандия (+8,4%) и Сингапур (+8,3%).
Само осем от 56-те пазара са регистрирали спад на цените през 2018 г., като половината от тях са в Европа.
Това са Швейцария (-0,1%), Италия (-0,8%), Швеция (-1,5%) и Финландия (-2,9%). Многофамилните жилищни сгради в градове с ръст на населението ще останат във фокуса на вниманието на инвеститорите през тази година. В Холандия, например, експертите очакват общият обем на инвестициите в жилищни имоти да достигне равнището на инвестициите в офиси. Интересът на инвеститорите ще бъде насочен все повече и към алтернативни сектори като центрове за данни и домове за възрастни хора в търсене на дългосрочна печалба.
Гръцкият имотен пазар излиза от близо 10-годишния си период на затишие. Цените на жилищата при южните ни съседи са се повишили с 1,5% през 2018 г. спрямо 2017 г., когато беше отбелязан годишен спад от 1%. Имотни експерти казват, че вложенията на чуждестранни граждани и инвеститори със средни размери на гръцкия жилищен пазар са достигнали пик през 2018 г., като вниманието е било съсредоточено върху апартаменти в центъра на Атина и луксозни ваканционни имоти.