Държавата спря кабелната телевизия на 30% от абонатите в България заради пиратство, обвиняеми още няма
Засегнати са много градове в южната част на страната
2,4 милиона са действителните потребители на тв програми в България, а 700 хиляди са в т.нар. сив сектор. Това обяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова на извънредна пресконференция в София по повод вчерашната акция на ГДБОП и държавното обвинение в няколко града срещу кабелни оператори.
Арнаудова обясни, че за потребителите в сивия сектор „държавата официално не знае” и по отношение на тях се укривали данъци в значителни размери.
Според изнесените данни близо 30% от ползвателите на услуги от кабелни оператори са гледали телевизии, разпростанявани нелегално.
„Във вчерашния ден се извършиха процесуално-следствени действия по разследвания на територията на Бургас, Кърджали, Кюстендил, Благоевград, Петрич, Сандански и Дупница. Разследвания, които са за извършени престъпления основно срещу интелектуалната собственост. Това са престъпления по чл. 172а от Наказателния кодекс и касаят нарушения на авторски права. И разследвания, съвместни, за извършени данъчни престъпления”, обяви Румяна Арнаудова.
Припомняме, че след акцията на репресивните органи бяха иззети апаратури, а потребителите останаха без кабелна телевизия.
Установено било, че са разпространявани незаконно 60 български и чуждестранни телевизионни програми.
Потвърдило се конкретно по отношение три телевизии – bTV, Nova и HBO, че за два месеца са им нанесени щети за около 10,5 млн. лв.
До момента обаче обвиняеми нямало. Тези престъпления са сложни, обясни Румяна Арнаудова.
Предвид събраните данни обаче тя увери, че категорично обвиняеми ще има.
В акцията срещу уличените в пиратско разпространение оператори са се включили и представители на Националната агенция по приходите (НАП) и на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС).
Засегната е голяма част от южна България. Проверки обаче се правели и на север.
Арест към момента имало само в Дупница, където IT-служител се опитвал да възпрепятства разследващите, като прекъсвал връзката между касов апарат и НАП.
Началникът на отдел „Компютърни престъпления“ в ГДБОП Явор Колев също бе на пресконференцията и потвърди числото 700 000 абонати в сивия сектор. То било базирано на статистика на КРС и в нея не трябвало да се съмняваме.
Операторите в Бургас и Сандански разпространявали и интернет. Потребителите на глобалната мрежа обаче не би следвало да бъдат засегнати, защото са иззети единствено устройства, свързани с доставянето на кабелна телевизия.
На пресконференцията имаше и чуждестранен представител на „Европол”. Той изрази подкрепа за акцията, водена от ГДБОП.
Румяна Арнаудова коментира още, че се работело по сигнали от няколко месеца. Данните не само се потвърдили, но и бил събран изключителен обем доказателства.
Според нея обществото се нуждае от убеждаване в сериозността на престъпленията срещу интелектуалната собственост.
Без мерки срещу тях България можела да бъде върната в черни списъци в международен план, което щяло да доведе до неблагоприятни последици, включително до спиране на чуждестранните инвестиции.
Арнаудова изнесе данни и за голям брой неофициални абонати на един от операторите.
Става въпрос за разпространител на кабелна телевизия в Сандански. Там официално били заявени 1388 потребители, а фактически абонатите били 12 620.
Подобна предварителна информация имало и за останалите кабелни оператори.
Проверявали се доставчици в цяла България, но това били най-драстичните случаи.